NAJdłuższe przęsło nurtowe - Most Kolejowy

Kategorie: Polska NAJ, Ciekawie, Z dziećmi

Miejscowość Stany pojawia się w zapiskach dopiero od 1740 roku. Prawdopodobnie jednak powstała prawie dwa wieki wcześniej. W roku 1907 wybudowano most kolejowy, prowadzący przez rzekę Odrę z Nowej Soli do Wolsztyna. Specyficzna konstrukcja mostu to tak zwana „kratownica Langera". W celu zabezpieczenia wzniesiono fortyfikacje – dwa zespoły obronne blokhauzów kolejowych na przyczółkach mostowych, w których znajdowały się liczne otwory strzelnicze. Dzięki temu w razie ewentualnych napadów – kolej mogła być dobrze strzeżona. Niestety, 3 lutego 1945 roku o godzinie 6:00 Niemcy wysadzili środkowe przęsło mostu by uniemożliwić przeprawy radzieckim jednostkom. Po 1955 roku most kolejowy został odbudowany w pierwotnej postaci. Wschodni zespół blokhauzów został rozebrany po 1945 roku, co związane było z likwidacją umocnień na wschodnim brzegu, który w tym okresie nie był zagrożony. Dodatkowo most posiada najdłuższe przęsło nurtowe w Polsce - dokładnie 100,01 m ! Bardzo ciekawa konstrukcja zachwyci szczególnie miłośników fortyfikacji.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Zielona Góra (35 km; ok. 0:40h)

Miejscowość: Wieś Stany, Gmina Nowa Sól
Strona: www.ziemialubuska.pl

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wiadomosci24.pl

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze istnieje od roku 1960 i oferuje aż 69 obiektów budownictwa wiejskiego z obszaru Polski zachodniej i historycznej Bukowiny. Na miejscu zobaczymy zabytki z zakresu kultury technicznej, strojów i tkanin oraz sztuki i folkloru. Niezwykłe otoczenie pól, lasów, łąk i stawów sprawia, że jest to miejsce bardzo ciekawe i przyjemne do zwiedzania.

szczegóły »
Wzgórza Piastowskie

Wzgórza Piastowskie w Zielonej Górze to idealne miejsce na popołudniowe spacery i wycieczki rowerowe dla całych rodzin niezależnie od pory roku. Zimą na jednym ze szczytów otwierany jest wyciąg narciarski i tor saneczkowy.

szczegóły »
Platan Klonolistny

Pomnik przyrody liczący 310 lat!  Kolosalne drzewo o wysokości  około 46 metrów, a w obwodzie mierzące 530 cm.

szczegóły »
Palmiarnia

Palmiarnia zielonogórska zachwyci każdego! Wspaniałe i urokliwe miejsce, gdzie można rozkoszować się klimatem fauny i flory, wypić kawę tuż obok stawu z piraniami i żółwiami, zjeść obiad pomiędzy największymi palmami w Polsce, a nawet pobawić się na gorących tropikalnych dyskotekach. Rzadko kiedy jedno miejsce, ma aż tyle do zaoferowania dla osób w każdym wieku.

szczegóły »
Park Krasnala

Twoje dziecko pokocha to miejsce! Fantastyczne bajkowe stwory, wiklinowe labirynty, zjeżdżalnie i huśtawki.  Nad miejscem czuwa „Soluś” największy krasnal świata!

szczegóły »
Góra Braniborska i Wieża Braniborska

W letnie wieczory warto udać się na Górę Braninborską, skąd podziwiać można przepełnione gwiazdami niebo. Góra nazywana również Górą Pasterską wznosi się na wysokości 202 m.n.p.m. i jest jednym z najwyższych wzniesień w mieście. Na jej szczycie znajduje się utworzone w latach 1859 - 1860 obserwatorium astronomiczne, niegdyś ogólnodostępne dla turystów.

szczegóły »
Stalag Luft III - Muzeum Obozów Jenieckich

Historyczne muzeum – dowód istnienia Kriegsgefangenen Stammlager der Luftwaffe 3 Sagan – obozu jenieckiego. Miejsce, które obowiązkowo każdy powinien odwiedzić. Obóz nie tylko upamiętnia jeńców wojennych, ale i także działania mające na celu ucieczkę z niewoli.

szczegóły »
Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacja

Od koła do telewizora ! Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacja to nietypowe muzeum, gdzie dowiemy się wszystkiego o rozwoju ludzkiej cywilizacji i nie tylko. Zgromadzone tam eksponaty to 60 obiektów, a kolekcja stale się powiększa. Od najprostszych narzędzi prehistorycznych poprzez rowery, maszyny parowe, pierwsze anteny radiowo – telewizyjne.  Dodatkowo muzeum posiada 3 działy dotyczące kultury drogi, gdzie znajdziemy mnóstwo drogowskazów, słupów milowych i znaków.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss