NAJdziwniejszy dom w Polsce - Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR)

Kategorie: Polska NAJ, Ciekawie, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Jeżeli chcecie pochodzić po suficie, koniecznie musicie odwiedzić Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Zbudowano tam naturalnych rozmiarów drewniany Dom do Góry Nogami - symbol czasów PRL, gdy wszystko postawione było na głowie. Do domu wchodzimy przez okno szczytowe i chodzimy po suficie. Pomysłodawcą tej oryginalnej budowy, symbolu udziału Kaszubów w wywróceniu systemu komunistycznego jest założyciel CEPR Daniel Czapiewski. Możemy tam zobaczyć również:
- Najdłuższą deskę świata - 36,85 m, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnesa,
- Stół noblisty im. L. Wałęsy - stół na 200 osób największy na świecie wykonany z jednego drzewa, waga 6 t.
- Dom Sybiraka - dom zamieszkiwany przez Polaków na Syberii 240 lat temu,
- Muzeum Ciesielnictwa- 3.200 eksponatów,
- Dom Harcerza - historia organizacji młodzieżowych YMCA,ZHP,
- Piec chlebowy - wypiek tradycyjnego kaszubskiego chleba,
- Kuźnia,
- Dwór Salino - replika 300-tu letniego dworku z okolic Wejherowa,
Dla miłośników aktywnego wypoczynku znajdziemy tutaj park linowy z czterema poziomami trudności.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Gdańsk (44 km; ok. 0:45h)
Elbląg (104 km; ok. 1:40h)
Chojnice (81 km; ok. 1:30h)
Ustka (108 km;  ok. 2:10h)
Władysławowo (84 km; ok. 1:25h)

Miejscowość: 83-315 Szymbark, ul. Szymbarskich Zakładników 12
Strona: www.cepr.pl
Tel: +48 58 684 69 33
E-mail: CEPR@cepr.pl

Godziny otwarcia
:
01.04-31.10
pn – sb: 9:00-19:00
nd i święta: 10:00-19:00
02.11 – 31.03
pn – sb: 9:00-17:00
nd i święta: 10:00-19:00

Bilety
:
normalny: 15 zł
grupowy (powyżej 25 osób): 12 zł
dzieci do lat 6: bezpłatnie

 

Galeria
Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wrotapomorza.pl

NAJcenniejsza książka na świecie - Biblia Guttenberga

Biblię Guttenberga - najcenniejszą książka na świecie znajdziemy w  Pelplinie w Muzeum Diecezjalnym. To  jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Guttenberga (1453 - 1455) wyróżniający się (spośród 47 zachowanych na świecie) śladem obalonej czcionki, w oryginalnej, skórzanej oprawie Henryka Costera z XV w.

szczegóły »
Muzeum Hymnu Narodowego

W Będominie pod Kościerzyną w przepięknie położonym dworku z XVIII wieku, znajduje się jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego.  Jednocześnie jest to miejsce pamięci autora słów naszego hymnu Józefa Wybickiego

szczegóły »
NAJwiększe w Polsce muzeum paleontologiczne - JuraPark Solec

Fascynujące spotkanie z prehistorią i mieszkańcami Ziemi sprzed milionów lat. Dinozaury bo o nich mowa, pojawiły się w Solcu Kujawskim w „JuraParku” i podobnie jak w filmie Stevena Spielberga dominują nad całą okolicą. Olbrzymie modele prehistorycznych gadów, których szczątki odkryto w Europie, Azji, Ameryce i Afryce możemy spotkać na specjalnie przygotowanych ścieżkach. W soleckim parku znajduje się również największe w Polsce muzeum paleontologiczne z przebogatą kolekcją skamieniałych roślin i zwierząt.

szczegóły »
NAJwiększa rafa koralowa w Polsce - Akwarium Gdyńskie MIR-PIB

Akwarium Gdyńskie, które jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego, to nowoczesny ogród zoologiczny, w którym podziwiać można ponad 1600 zwierząt wodnych należących do ok. 200 gatunków z najróżniejszych zakątków kuli ziemskiej. Do największych atrakcji Akwarium należy największa w Polsce rafa koralowa, oraz takie okazy jak ośmiornica olbrzymia, żarłacze czarnopłetwe, węgorze elektryczne, najmniejszy krokodyl świata- krokodyl krótkopyski oraz najcięższe węże świata- anakondy zielone. Ważnym elementem aktywności Akwarium Gdyńskiego jest również działalność edukacyjna, której celem jest szerzenie wiedzy z zakresu biologii i ekologii morza oraz ochrony środowiska.

szczegóły »
Centrum Nauki Experyment

Centrum Nauki Experyment w Gdyni to interaktywna wystawa składająca się z czrerech grup tematycznych: Hydroświat, Drzewo Życia, Niewidoczne Siły, Akcja-Czlowiek. To miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy – nie tylko u najmłodszych!

poprzez zabawę. To miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy – 
nie tylko u najmłodsTo miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy – 

szczegóły »
„Kaszubskie Oko” kompleks turystyczno-rekreacyjny

Na wzniesieniu 113 m.n.p.m. wybudowano kompleks turystyczno-rekreacyjny „Kaszubskie Oko”. Jego centralny element to nowoczesna wieża o wysokości 44 metrów im. Jana Pawła II, której zwieńczeniem jest okrągła platforma widokowa. Na terenie kompleksu znajdują się niezwykłe atrakcje dla najmłodszych: plac zabaw, tor samochodowy, mini golf, a wszystko w niezwykłej scenerii zielonej kaszubskiej okolicy.

szczegóły »
NAJbardziej krzywy dom w Polsce - Krzywy dom w Sopocie

Nietuzinkowa architektura lub szalona konstrukcja tak można nazwać krzywy dom w Sopocie, który stoi przy najsłynniejszym deptaku. Powstał w roku 2003, a swoim kształtem nawiązuje do bajkowych rysunków.

szczegóły »
Skansen Archeologiczny „Grodzisko”

Skansen archeologiczny „Grodzisko” to magiczne miejsce, które przenosi zwiedzających w czasy wczesnego średniowiecza. Położone zaledwie 400 metrów od brzegu Zatoki, jest jednym z najcenniejszych zabytków Sopotu.

szczegóły »
Westerplatte

Półwysep Westerplatte przyciąga turystów swoją historią o heroizmie  uczestników wydarzeń z Września 1939 roku. Jest to niewątpliwie Miejsce Pamięci Narodowej. Na półwyspie Westerplatte w Gdańsku góruje 25-metrowy Pomnik Obrońców Wybrzeża, który zbudowany został w hołdzie polskim żołnierzom bohatersko walczącym w pierwszych dniach września 1939 roku.

szczegóły »
Gra "Segment, czyli PRL dla początkujących"

Gra "Segment, czyli PRL dla początkujących" to ciekawa forma rozrywki dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę na temat życia codziennego w PRL-u, stanu wojennego i działań opozycji w tym czasie. W tą interesującą, a zarazem zabawną grę można zagrać na Placu Solidarności w Gdańsku.

szczegóły »
2010-05-30 Obchody Roku Chopinowskiego w CEPR

W ramach obchodu Roku Chopinowskiego w dniu 30 maja o godzinie 14:00 odbędzie się koncert Waldemara Malickiego w towarzystwie uczniów szkoł muzycznych z Kościerzyny i Gdyni oraz Capella Gedanensis.

...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss