NAJniższy szczyt Korony Gór Polskich - Łysica

Kategorie: Polska NAJ, Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Najwyższe pasmo Gór Świętokrzyskich – Łysogóry – wieńczy szczyt Łysica (612 m.n.p.m.). Łysica jest zbudowana z kwarcytów i łupków kambryjskich, od strony północnej i południowej występują rumowiska skalne – gołoborza. Kwarcytowe głazy o ostrych krawędziach tworzą szare blizny pośród zieleni lasów. Położenie w strefie leśnej, gołoborzy łysogórskich stanowi o ich wyjątkowości.
Góra ma dwa wierzchołki, jeden z nich wschodni nosi nazwę Skały Agaty lub Zamczyska – jest to skalna grań o długości ok. 500 m. Z kolei na wyższym wierzchołku zachodnim znajduje się pamiątkowy krzyż z 1930 roku. Ponadto na stoku południowym znajdują się liczne źródła strumieni, co dodatkowo potęguje urok tego miejsca.
Podania mówią, że u podnóża Łysicy istniała kiedyś pogańska świątynia, na miejscu której obecnie znajduje się klasztor sióstr bernardynek. Co ciekawe, jeśli wierzyć legendom, rumowiska skalne są tworem diabłów z Łysej Góry, na której czarownice odprawiały sabaty.
Podziwianie największego śródleśnego gołoborza umożliwia punkt widokowy na Łysej Górze. Przez górę przechodzi czerwony szlak turystyczny im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kielce (35 km; ok. 0:40h)
Radom (65 km; ok. 1:10h)

Miejscowość: Bodzentyn,
Tel: + 48 41 311 50 25

Bilety:
Wstęp na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego:
normalny: 5 zł
ulgowy: 2,5 zł

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl
www.bialczynski.files.wordpress.com
www.swietokrzyskipn.org.pl
www.mrostkow.w.staszic.waw.pl
www.globtroter.pl
www.foto.marcol.art.pl

Zalew w Ciekotach i przełom rzeki Lubrzanki

Miejsce kojarzone ze Stefanem Żeromskim, który spędził w Ciekotach lata dziecięce i młodość. Obecnie jest to urocze, ciche miejsce z niewielkim zbiornikiem wodnym oraz miejscem do biwakowania. W odległości ok. 2 km od Ciekot znajduje się malowniczy przełom Lubrzanki, którego nie można pominąć będąc tutaj.

szczegóły »
GeoPark Kadzielnia

Kadzielnia to dawny kamieniołom, w którym obecnie znajduje się amfiteatr i rezerwaty przyrody. Wskutek zalania znajdującego się tam wyrobiska powstało urocze jeziorko. Nad całością wznosi się Skała Geologów, której górna część to skamieniała rafa koralowa. Warto poświęcić także chwilę na podziwianie fantastycznych widoków z jednego z wielu punktów widokowych.

szczegóły »
Jaskinia Raj

Bogactwo form naciekowych: stalaktytów i stalagmitów to cecha wyróżniająca najpiękniejszą w Górach Świętokrzyskich Jaskinię Raj. Jest typową krasową jaskinią rozwiniętą w wapieniach. Jej powierzchnia wynosi ok. 7,7 ha. Jaskinia posiada jako jedna z nielicznych jaskiń w Polsce oświetlenie elektryczne.

szczegóły »
Rezerwat skalny Ślichowice

Rezerwat przyrody nieożywionej na górze Ślichowica to dawny kamieniołom, gdzie występują najstarsze osady geologiczne. Ostroga skalna w centralnej części kamieniołomu, w której widoczny jest piękny fałd, to rejon ściśle chroniony i wydobywanie tu skamieniałości jest zabronione. Można tam zobaczyć występujący kalcyt, drobne krystaliczne skupiska pirytu i galenu.

szczegóły »
Wąwóz Królowej Jadwigi

Położony w południowo-zachodniej części miasta lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi ma swój początek w pobliżu kościoła św. Pawła na Wzgórzu Świętopawelskim. Najładniejszy i najciekawszy wąwóz na terenie miasta, powstały na skutek erozji wodnej ściąga szczególnie w  ciepłe dni wielu spacerowiczów.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss