Najnowocześniejsze muzeum w Polsce- Podziemia Rynku Głównego i Sukiennic

Kategorie: Polska NAJ, Ciekawie, Z dziećmi

Podziemna ekspozycja, będąca w istocie parkiem archeologicznym, ukazuje rolę Krakowa w średniowiecznej Europie, wraz z jego ponad 800-letnią tradycją handlu i rzemiosła. Prezentuje odnalezione przez archeologów pozostałości wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska, a także fragmenty późniejszej zabudowy Rynku z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego, wraz ze średniowiecznymi brukami i reliktami miejskiej infrastruktury. Na ekspozycji zgromadzono ok. 700 najciekawszych przedmiotów codziennego użytku, wybranych spośród kilku tysięcy znalezionych podczas badań pod Rynkiem. Dla ponad 500 eksponatów stworzono ich animowane odwzorowania w technologii 3D. Po obejrzeniu oryginału będzie więc można przybliżyć na ekranie dotykowym komputerową kopię przedmiotu i zobaczyć go w trójwymiarze. Przy tworzeniu ekspozycji wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne, służące do prezentacji obrazów, filmów fabularyzowanych, dźwięków i animacji, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego Krakowa. Jest to niewątpliwie największe podziemne muzeum na świecie - ponad 4 tys. metrów kwadratowych. Jedną z licznych atrakcji muzeum jest szklana fontanna, łącząca podziemia z powierzchnią Rynku. Jej przeszklone dno umożliwia turystom na Rynku spojrzenie w głąb podziemnego muzeum i dokładnie pod fontanną zobaczą makietę średniowiecznego Krakowa. Patrzący z podziemi widzą poprzez dno fontanny Bazylikę Mariacką. Podziemne muzeum powstało w efekcie badań archeologicznych, które rozpoczęły się w 2005 roku na krakowskim Rynku, w związku z wymianą jego nawierzchni. Archeolodzy przebadali wówczas około 22 arów w otoczeniu Sukiennic, czyli około 5 proc. całej powierzchni Rynku. W podziemiach może przebywać jednocześnie 300 osób, czuwa nad tym system elektroniczny, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu zwiedzania. Zwiedzanie tego nietypowego i supernowoczesnego muzeum pozostanie  długo w pamięci i dostarczy niezapomnianych wrażeń.

 

 

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Katowice (80 km; ok. 1h)
Bielsko-Biała (90km; ok. 1:15h)
Nowy Sącz (110 km; ok. 1:45h)
Zakopane (105 km; ok. 1:35h)

Miejscowość: Kraków, Rynek Główny 1
Strona: www.podziemiarynku.pl
Tel: +48 12 426 50 60 (10:00-20:00)
E-mail: info@mhk.pl

Uwaga! Godziny otwarcia i ceny biletów mogą być nieaktualne! Aktualne dane na stronie internetowej.


Godziny otwarcia:
IV-X 
pn: 10:00 - 20:00
wt: 10:00 - 16:00 (wstęp wolny, nieczynne w pierwszy wtorek miesiąca)
śr: 10:00 - 22:00
czw: 10:00 - 22:00
pt: 10:00 - 22:00
sb: 10:00 - 22:00
nd: 10:00 - 22:00

XI-III
pn: 10:00 - 20:00
wt: 10:00 - 16:00 (wstęp wolny, nieczynne w pierwszy wtorek miesiąca)
śr: 10:00 - 20:00
czw: 10:00 - 20:00
pt: 10:00 - 20:00
sb: 10:00 - 20:00
nd: 10:00 - 20:00 

Ostatnie wejście na wystawę dla grup zorganizowanych następuje na 90 minut przed jej zamknięciem, a dla osób indywidualnych 75 minut przed jej zamknięciem.

 
Bilety:
normalny 17 zł
ulgowy 14 zł
grupowy 14 zł
grupowy, szkolny 10 zł
rodzinny 34 zł (2 osoby dorosłe i 2 dzieci do 16 lat lub 1 osoba dorosła i 3 dzieci do 16 lat) 

usługa przewodnicka 120 zł od grupy
usługa przewodnicka dla szkół 90 zł od grupy

Opłata za wypożyczenie audioprzewodnika 5 zł (audioprzewodniki dostępne są w językach angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, rosyjskim)

Z powodu ograniczonej ilości biletów należy zrobić wcześniejszą rezerwację na stronie www.mhk.pl

 

 

Banner

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.interia.pl

Kraków - panorama miasta z balonu widokowego

Oryginalnym pomysłem na poznanie Krakowa i jego okolic jest skorzystanie z lotu balonem widokowym. Platforma unosi się na wysokość ok. 150 m, a lot trwa 15 minut. Przy ładnej pogodzie uczestnicy mogą podziwiać panoramę Tatr, a zawsze mogą obejrzeć Stare Miasto, Wawel, Wisłę oraz okoliczne tereny tego niezwykłego miasta. Możemy też czuć się bezpieczni, gdyż balon na stałe związany jest z podłożem, więc za daleko nie odlecimy...

szczegóły »
Rejs po Wiśle (gondolą, statkiem, katamaranem)

Ciekawy i niecodzienny sposób zwiedzania Krakowa, to rejsy po Wiśle statkiem "Legenda" bądź gondolami, które mogą się odbywać bez względu na panującą pogodę. Z pokładu można podziwiać Kraków od strony nieznanej dla większości pieszych bądź zmotoryzowanych turystów. To także ciekawa forma uatrakcyjnienia zwiedzania dla dzieci, które często szbko zniechęcają się do miejskich spacerów.

szczegóły »
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Najstarsza kolekcja botaniczna w Polsce, zajmująca powierzchnię ok. 10 ha, w skład której wchodzą różnorodne gatunki roślin, wśród nich sagowce, storczyki, rośliny mięsożerne, a także palmy i okazy tropikalne. Wśród wielu pięknych i znakomitych roślin króluje ponad 200-letni "Dąb Jagielloński".

szczegóły »
Aquarium i Muzeum Przyrodnicze

Krakowskie Muzeum Przyrodnicze zaprasza wszystkich na spotkanie z tropikalnymi zwierzętami ! Wśród egzotycznych przedstawicieli gadów i płazów można zobaczyć drzewołazy, agamy oraz gekony. Co więcej, Aquarium to także niezwykły świat różnych gatunków rybek !

szczegóły »
Kładka Bernatka

Odważna konstrukcja, świetnie wykonana i wkomponowana w podgórski i kazimierski brzeg Wisły nosi nazwisko nieznanego szerzej przeora konwentu bonifratrów z XIX wieku. Kładka Ojca Bernatka to kładka pieszo-rowerowa na Wiśle w Krakowie łącząca Krakowski Kazimierz z Podgórzem, budowana w miejscu dawnego Mostu Karola. Decyzją rady miasta została nazwana imieniem Laetusa Bernateka zakonnika, który na przełomie XIX i XX w. doprowadził do wybudowania budynków szpitala Bonifratrów w Krakowie.

szczegóły »
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie mieści się przy ul. Konopnickiej 26. Od 2005 roku Centrum działa jako osobna instytucja. Muzeum Manggha to jedyny taki ośrodek nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Muzeum powstało jako nowoczesne centrum kultury i sztuki, które dzięki interaktywnym wystawom przybliża odwiedzającym kulturę i sztukę Japonii.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss