NAJpiękniejsza rzeka kajakowa Europy - Krutynia

Kategorie: Polska NAJ, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Krutyń to tętniąca życiem niewielka wieś położona w samym centrum Puszczy Piskiej nad rzeką Krutynią. Dzięki bogatej ofercie dla turystów, lokalizacji i architekturze, Krutyń należy do miejscowości wczasowych. Główną atrakcja wioski jest rzeka Krutynia o dł. 100km i pływające po niej wieloosobowe łodzie. Podczas godzinnego rejsu zwiedzający przenoszą się do zielonego tunelu utworzonego przez gałęzie drzew gdzie zobaczyć mogą faunę i florę charakterystyczną dla tego terenu oraz zabytkowe budynki. Wynajęcie łodzi na pół godziny dłużej daje możliwość dopłynięcia do Jeziora Krutyńskiego. Warto również odwiedzić niewielkie Muzeum Przyrodnicze urządzone w zabytkowej stodole mazurskiej.
Krytyń to także doskonałe miejsce na organizację wielodniowych spływów rzeką Krutynią, przez wielu uważaną za najpiękniejszą rzekę kajakową Europy. I rzeczywiście jest przepiękna, natomiast warto dobrze przemyśleć termin spływu, gdyż w letnie weekendy jest tu tak wielu kajakarzy, że co najmniej połowa uroku rzeki gdzieś przepada...bo przecież kajaki to obcowanie z przyrodą, a nie gwar zatłoczonych ulic....
Krutynia, w związku ze swą popularnością, jest w wysokim stopniu skomercjalizowana - nie trudno tu znaleźć dobry nocleg i wyżywienie (latem nawet płynąc rzeką, często spotkamy gospodarzy, sprzedających miejscowe smakołyki na pomostach rzecznych - a i trunki miejscowe się czasami trafią....). Rzeka ma bardzo kręty bieg i, co jest zmorą kajakarzy, sporo jezior. Polecanym rozwiązaniem jest znalezienie noclegu w jednym z wielu punktów, które oferuje wioska Krutyń i skorzystanie z oferty miejscowych firm organizujących spływy. One busikami dowiązą nas wraz z kajakimi na początek etapu, a po dopłynięciu do miejsca zakończenia, dzwonimy i po nas przyjeżdżają. Kręty bieg rzeki powoduje, że rzeką popłyniemy kilkanaście kilometrów, a busikiem od Krutynia, będzie ich zaledwie kilka. Tym samym czas dojazdu i oczekiwania na busa to zaledwie kilkanaście minut. Rzeka, poprzez jeziora, jest naturalnie podzielona na etapy, co powoduje, iż mieszkając w Krutyniu przez kilka dni, każdego możemy przeżywać inny jej odcinek, a każdy z nich mocno różni się od siebie. Chcący spłynąć całą rzekę, najczęściej zaczynają spływ w Sorkwitach.
Jednym z piękniejszych odcinków rzeki jest odcinek od jeziora Mokrego do Krutynia, gdyż pełen jest powalonych, bądź mocno nad rzeką pochylonych drzew oraz bogaty w  ptactwo rzeczne. Po drodze mijamy też malutkie, urokliwe rzeczne zakola i jeziorka. Tym właśnie odcinkiem najczęściej wożą turystów flisacy na łodziach. Kajakarze, aby przeżyć ten odcinek rzeki, rozpoczynają etap w miejscowości Zgon, gdyż tam można zwodowac kajaki. Oznacza to jednak trochę wysiłku w początkowej fazie, gdyż musimy pokonać dłuuugie jezioro Mokre, które swymi falami nie raz nas zmoczy, jeśli tylko powieje wiaterek...Na szczęście to co najpiękniejsze z tego etapu, otworzy się nam tuż za jeziorem...

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Mrągowo (25 km; ok. 0:30h)
Olsztyn (90 km; ok. 1:30h)

Miejscowość: Krutyń
Strona: www.krutynia.com.pl

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

„Smętek” - rejsy jedynym na Mazurach statkiem o napędzie kołowym

„Smętek” jest urokliwym spacerownikiem o napędzie tylnokołowym, którym można się udać w nostalgiczną podróż po rzece Pisie. Prędkość nie przekracza 12 km/h. Mamy wówczas okazję podziwiać  wspaniałe mazurskie krajobrazy.

szczegóły »
NAJwiększe pole lawendowe

Wspaniałe, olbrzymie pole lawendowe położone na warmińskich pagórach tworzy niezapomniany widok.  Hektary lawendy dodatkowo wydzielają niesamowity zapach, który działa kojąco na każdego. W lipcu lawendowe żniwa kończą się lawendynkami.

szczegóły »
Loty widokowe i skoki spadochronowe, Elbląg

Elbląski Aeroklub to stowarzyszenie dla miłośników mocnych wrażeń i aktywnego wypoczynku. Oferta aeroklubu obejmuje między innymi skoki spadochronowe z 3.000m i loty widokowe, które mogą być nagrane.

szczegóły »
Ełcka Kolej Wąskotorowa

Kolej wąskotorowa  kursuje na trasie Ełk–Sypitki i z powrotem, a po drodze można zwiedzić Muzeum, Kolejnictwa, mazurską wioskę a mawet zorganizować ognisko.

szczegóły »
Mazurskie Centrum Nurkowe

Mazurskie Centrum  Nurkowe usytuowane w samym centrum Mazur to idealne miejsce do uprawiania turystyki podwodnej. Oferta centrum obejmuje kursy nurkowania, nurkowanie przez podwodny tor przeszkód oraz penetrowanie wraku „Arabella”. Dodatkową atrakcją w sezonie zimowym jest również nurkowanie pod lodem, jedna z  nielicznych lecz bardzo emocjonujących zabaw nurkowych. Uczestnicy mogą również skorzystać z noclegów w schronisku.

szczegóły »
Ogród Botaniczny

Na niewielkim obszarze należącym do wsi Jerzwałd stworzono Ogród Botaniczny należący do Zespołu Parków Krajobrazowych. Teren podzielony na lasy mieszane, lasy ubogie, staw, bagno, skalniak stanowi malowniczą krainę, świetne miejsce na rodzinne wycieczki. Warto również zabrać dzieci na plac zabaw znajdujący się w pobliskim parku.

szczegóły »
Ogród Miniatur

W Nowym Mieście Lubawskim zobaczyć można miniaturę Wieży Eiffla, Sanktuarium Fatimskie, Bazylikę w Licheniu i wiele innych ciekawych zminiaturyzowanych obiektów z całego świata. Podczas wizyty w ogrodzie, pan Dalecki, właściciel i pomysłodawca parku, oprowadza zwiedzających opowiadając o każdej zrobionej przez niego miniaturze i o ludziach, którzy przyczynili się do ich powstania.

szczegóły »
Ośrodek Narciarski, Mrągowo

Ośrodek narciarski Góra Czterech Wiatrów, jeden z nielicznych tego typu ośrodków na Mazurach oferuje wiele atrakcji dla wielbicieli aktywnego wypoczynku zarówno zimą jak i latem.  Znajduje się tu pięć tras zjazdowych obsługiwanych przez wyciągi orczykowe. Latem natomiast można jeździć na nartach po igielicie, wypożyczyć quady, sprzęt rowerowy lub wodny i popływać na jeziorze Czos.

szczegóły »
Park Dzikich Zwierząt

Nietypowy Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, położony jest w Puszczy Piskiej. Można zobaczyć tu między innymi bizony, koniki polskie, wilki, łosie i, co najciekawsze, niektóre gatunki wolno głaska karmić i bawić się  z nimi.  Żyjące tu zwierzaki w większości przebywają na wolności co ułatwia turystom kontakt i zabawę z nimi.

szczegóły »
Park Wodny - Tropikana

Doskonałą zabawę, relaks i niezapomniane wrażenia zapewnia Park Wodny Tropikana, czyli kompleks basenów z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Obiekt wyposażony jest między innymi w kilka basenów sportowych i rekreacyjnych, trzy tory zjeżdżalni, morską falę, sauny i jacuzzi.

szczegóły »
Planetarium, Olsztyn

Planetarium w Olsztynie to drugie co do wielkości planetarium w Polsce. Odbywają się tu seanse przy udziale podkładów muzycznych i innych efektów dźwiękowych. Bardziej zainteresowani mogą skorzystać z wykładów z zakresu astronomii lub podziwiać niebo w Obserwatorium Astronomicznym znajdującym się na wzgórzu, w zaadaptowanej wieży ciśnień.

szczegóły »
Mazury Golf & Country Club

Wysokiej klasy pole golfowe leżące w miejscowości Naterki, cieszy się zasłużonym uznaniem wśród polskich fanów tego sportu. Jest to jedno z najdłuższych pól w Polsce i uznawane za jedno z najtrudniejszych stanowiąc ogromne wyzwanie dla graczy. Oferuje 18-dołkowe pole klasy mistrzowskiej, 6-dołkowe pole dla początkujących i pole do ćwiczeń uderzeń.

szczegóły »
Republika Ściborska - wioska eskimosko-indiańska, psie zaprzęgi

Republika Ściborska, ośrodek czerpiący inspiracje z kultur indiańskiej i eskimoskiej to prawdziwy raj dla dzieci. W bogatej ofercie ośrodka główną atrakcją są przejażdżki psimi zaprzęgami, prezentacje osady, oraz gry i zabawy indiańskie. Dla chętnych mocnych wrażeń ośrodek poleca również przejażdżki land roverami lub wyprawy w dzikie tereny wokół Republiki Ściborskiej.

szczegóły »
Stacja Badawcza

Stacja Badawcza w Popielnie to doskonałe miejsce na podglądanie bobrów, jeleni, spacer ścieżkami przyrodniczymi czy  też przejażdżkę na krępym koniku. To jedno z nielicznych  miejsc w Europie gdzie turyści mają szansę z tak bliskiej odległości obcować ze zwierzętami. Dodatkowo, stacja oferuje noclegi wraz z pełnym, domowym wyżywieniem.

szczegóły »
Stadnina koni Kierzbuń

Stadnina koni Kierzbuń jest ośrodkiem jeździeckim zajmującym się głównie  turystyką i hodowlą. Zjeżdżający się tłum miłośników tych wspaniałych zwierząt z całej Polski dowodzi że jest to wyjątkowe miejsce na weekendowe wypady za miasto.

szczegóły »
Wigierska Kolej Wąskotorowa

Wigierska Kolej Wąskotorowa to jedna z największych atrakcji Suwalszczyzny, wiodąca przez malownicze krajobrazy Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej. Kurs dziesięciokilometrową trasą ukazuje największe walory tego terenu, czyli urokliwe lasy i fascynujące widoki Jeziora Wigry.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss