NAJstarsze kamienne budowle - Muzeum Pierwszych Piastów

Kategorie: Polska NAJ, Ciekawie, Z dziećmi

W 1969 roku na wyspie Ostrów Lednicki znajdującej się na jeziorze Lednickim utworzono Rezerwat Archeologiczny. Odkryte zostały tam szczątki średniowiecznego grodu. Uważa się, że gród ten pochodzi z czasów pierwszych Piastów z drugiej połowy X wieku. Jednak znaleziono tam jeszcze wcześniejsze ślady osadnictwa z IX wieku. W następnych wiekach gród był siedzibą ówczesnej władzy, na co wskazują odkopane potężne fortyfikacje. Był też miejscem pochówku osób o najwyższym statusie społecznym. Na wyspie zachowały się relikty najstarszej preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej i wolno stojącego kościoła. Prawdopodobnie tutaj w 1000 roku Bolesław Chrobry podejmował Ottona III, który na znak uznania Bolesława władcą, założył mu na głowę swój cesarski diadem. W 1994 roku grodzisko zyskało tytuł pomnika historii.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Poznań (37km; ok. 0:40)
Konin (104km; 1:25h)
Toruń (118km; ok. 1:55h)

Miejscowość:  62-261 Ostrów Lednicki, Lednogóra, Dziekanowice 32
Strona: www.lednicamuzeum.pl
Tel: + 48  61 427 50 10
E-mail: sekretariat@lednicamuzeum.pl

Godziny otwarcia:
15.04 - 30.04:
pn: nieczynne
wt-sb: 9:00-17:00
nd i święta: 10:00-17:00
01.05 - 30.06:
pn: nieczynne
wt-sb: 9:00-18:00
nd i święta: 10:00-18:00
01.07 - 31.10
pn: nieczynne
wt-sb: 9:00-17:00
nd i święta: 10:00-17:00
01.11 - 31.12
nieczynne


Bilety:
normalny: 8zl
ulgowy: 4zł

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.org


Muzeum Pierwszy...
NAJstarszy rezerwat archeologiczny w Europie - Biskupin

Jeśli ciekawi Cię jak żyli i mieszkali nasi odlegli przodkowie to przejdź się uliczkami starożytnego grodu, który wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. W Biskupinie istnieje najstarszy rezerwat archeologiczny w Europie !

szczegóły »
Makiety dawnego Poznania

Chcesz zwiedzić w niekonwencjonalny sposób dawny Poznań ? Zapraszamy do klasztoru o.o. Franciszkanów. To tutaj w podziemiach kościoła kilka razy dziennie odbywają się prawdziwe spektakle przy użyciu światła, dźwięku i efektów specjalnych. Jest to swoista podróż w czasie, cofająca nas do początków polskiej państwowości.

szczegóły »
NAJstarszy znak drogowy w Polsce - słup milowy

Zobacz jak wyglądały znaki drogowe w średniowieczu. Najstarszy znak drogowy w Polsce ! Najcenniejszy zabytek Konina !

szczegóły »
Wielkopolski Park Etnograficzny

Główne muzeum skansenowskie Wielkopolski i jedno z najważniejszych tego typu muzeów w Polsce przeniesie Cię w czasie do dawnej wielkopolskiej wsi. Daje możliwość  pospacerowania między zagrodami, odwiedzenia wiejskiego kościółka i odetchnięcia atmosferą wielkopolskiego dworu.

szczegóły »
Zamek w Gołuchowie.

Wzorowana na zamkach nad Loarą, przepiękna baśniowa romantyczna budowla ! Jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce ! Przejdź się po magnackich komnatach podziwiając dzieła sztuki ! Pospaceruj pod zamkowymi arkadami tak jak to robili książęta.

szczegóły »
Skansen Etnograficzny w Gosławicach

Zobacz jak wyglądała dawna wieś ! Autentyczne oryginalne stare budynki przeniesione do skansenu ! Zobacz jak pracowali kowale w dawnych czasach - prawdziwa kuźnia zapracuje raz jeszcze specjalnie dla ciebie - tak jak pracowała przed wiekami.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss