NAJstarszy znak drogowy w Polsce - słup milowy

Kategorie: Polska NAJ, Ciekawie, Z dziećmi

Uznany za najstarszy znak drogowy w Polsce słup romański o wysokości 252 cm znajduje się w narożniku kościoła św. Bartłomieja w Koninie. Wykonany został z piaskowca w 1511 roku i ustawiony w połowie drogi między Kruszwicą, a Kaliszem na Szlaku Bursztynowym. Na słupie wyryta została inskrypcja w języku łacińskim prosząca podróżnych o modlitwę w intencji jego ofiarodawcy. Na terenie kościoła znajduje się od 1828 roku, wcześniej ustawiony był w sąsiedztwie zamku.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kalisz (55 km; ok. 0:50h)

Miejscowość: Konin 62-500, ul. Kościelna 1, Parafia św. Bartłomieja
Strona: www.bartlomiej.konin.pl
Tel: + 48 63 242 87 48

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pl.wikipedia.org

NAJstarsze kamienne budowle - Muzeum Pierwszych Piastów

Koniecznie odwiedź to ważne miejsce na historycznej mapie Polski ! Widok najstarszych i najlepiej zachowanych pozostałości kamiennych budowli z X wieku pozwoli Ci przenieść się w czasy pierwszych Piastów !

szczegóły »
Skansen Miniatur w Pobiedziskach

Jeśli masz ochotę trochę cofnąć się w czasie, nie możesz nie odwiedzić Parku Miniatur w Pobiedziskach ! 35 miniaturowych budowli, wiernie i pieczołowicie odtworzonych makiet obiektów historycznych Szlaku Piastowskiego.

szczegóły »
Osada traperska w Bolechówku

Poczuj się jak bohater książek Jacka Londona ! Wyrusz psim zaprzęgiem w trasę ! A może bryczką lub konno wierzchem? To wszystko jest możliwe zaledwie 17 km od Poznania !

szczegóły »
Skansen Etnograficzny w Gosławicach

Zobacz jak wyglądała dawna wieś ! Autentyczne oryginalne stare budynki przeniesione do skansenu ! Zobacz jak pracowali kowale w dawnych czasach - prawdziwa kuźnia zapracuje raz jeszcze specjalnie dla ciebie - tak jak pracowała przed wiekami.

szczegóły »
Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji - sporty wodne i skansen archeologiczny.

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Wilczynie to wspaniałe miejsce do spędzenia wolnego czasu ! Można tu pospacerować, pojeździć na rowerze, popływać, pograć w siatkówkę! Idealne miejsce do spełznie weekendu czy nawet całych wakacji !

szczegóły »
Mini ZOO

Idealne miejsce na spędzenie weekendu ! Odpocznij od miejskiego zgiełku i odwiedź ze swoją pociechą fantastyczne mini zoo. Plac zabaw z ciekawym torem przeszkód i jazda na kucykach to dodatkowe atrakcje jakie czekają na Was w Niedźwiedziu.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss