Ogród Botaniczny, Łódź

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Łódzki Ogród Botaniczny powstał w latach 70-ch XX w. według projektu inż. Henryka Tomaszewskiego. Początkowo ogród liczył niespełna 20ha, dziś osiąga 64 ha i gromadzi ok. 3.500 gatunków roślin. Podzielony jest na 9 działów tematycznych: flora polska, ogród japoński, systematyka roślin zielonych, rośliny ozdobne, arboretum, alpinarium, rośliny lecznicze i przemysłowe, biologia roślin i dział zieleni parkowej. Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście ogród japoński z kwitnącą wiosną wiśnią i magnolią. Ogród ze względu na zróżnicowany teren posiada również różnorodną faunę. Znajduje się tu 75 gatunków ptaków oraz interesująca fauna bezkręgowców wodnych i lądowych. Dla bardziej zainteresowanych przygotowano 5 ścieżek dydaktycznych z tablicami informacyjnymi. Integralną częścią ogrodu jest palmiarnia przy ul. Piłsudskiego w Parku Źródliska określana jako jedna z najnowocześniejszych w Europie.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Piotrków Trybunalski (50 km; ok. 1h)
Konin (115 km; ok. 1:30h)

Miejscowość: 94-303 Łódź, ul. Krzemieniecka 36/38
Strona: www.botaniczny.lodz.pl
Tel.: +48 42 688 44 20, Fax. +48 42 688 44 14
E–mail: sekretariat@botaniczny.lodz.pl

Godziny otwarcia:
ogród jest czynny od 1 kwietnia do 31 października:
IV, IX w godz. 9:00-19:00 (kasy czynne do 18:00),
V-VIII w godz. 9:00-20:00 (kasy czynne do 19:00),
X w godz. 9:00-17:00 (kasy czynne do 16:00).

Ceny biletów:
normalny - 8 zł
ulgowy - 4 zł
abonament na sezon -40 zł
przewodnik - 40 zł

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego
Miejscowość: 90-329 Łódź, ul. Piłsudskiego 61 (Park Źródliska I)
Tel.:  +48 42 674 96 65 
 

Godziny otwarcia
:
IV-IX: 10:00 – 18:00
X-III:  9:00 – 16:00  

Bilety:
normalny - 6 zł
ulgowy - 3 zł
przewodnik - 30 zł

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl


Ogród botanicz...
Akwarium Łódź

Akwarium w Manufakturze to 32 zbiorniki, prezentujące podwodne krajobrazy i ich mieszkańców z różnych miejsc świata. Goście mogą poznać morska florę i faunę Europy, Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Oceanii.  W akwariach rośnie około 100 gatunków roślin wodnych. To wspaniała enklawa spokoju.

szczegóły »
Aquapark Fala

Relaks, cisza, odpoczynek, ale też zabawy, adrenalina i ruch. Jedno i drugi z pewnością znaleźć można w łódzkim Aquaparku FALA. Basen z falami dochodzącymi do 1 m i podświetlającymi wodę reflektorami,  „dzika rzeka”, dwie mega zjeżdżalnie, brodziki dla dzieci, basen sportowy i rekreacyjny sprawiają, że FALA to jeden z najatrakcyjniejszych wodnych parków w Polsce. Baseny wewnętrzne i zewnętrzne  pozwalają cieszyć się tym miejscem cały rok.

szczegóły »
Centrum Nauki i Techniki – Experymentarium

Experymentarium to interaktywne Centrum Nauki i Techniki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ekspozycja umożliwia prowadzenie samodzielnie doświadczeń, obserwacji i badań z zakresu fizyki, chemii i biologii, jak również pomaga zrozumieć i wyjaśnić prawa nauki i techniki. Dzięki nim wszystko to co nas otacza, światło i dźwięk, natura, ale też budowa człowieka, nowe odkrycia i wynalazki stają się bliższe.

szczegóły »
Lunapark Łódź

Łódzki Lunapark zaprasza dzieci i dorosłych ponad 20 atrakcjami, w tym najszybszą w Polsce, wysoką na 16 m kolejką górską "Jet Star",  ogromnym kołem zamachowym z gondolami  oraz przeznaczoną, tylko dla ludzi o mocnych nerwach, karuzelą Circus Hoppala. Ta unikatowa w skali światowej karuzela to prawdziwa gratka dla poszukujących silnych wrażeń i adrenaliny. Dzieciom na pewno spodoba się zjeżdżania pneumatyczna, gokarty, autoskootery, liczne karuzela czy motokros na quadach. To miejsce pełne jest radości i zabawy.

szczegóły »
Muzeum Bajki, Studio Małych Form Filmowych SE-MA-FOR

Muzeum Bajki, Studio Małych Form Filmowych SE-MA-FOR to miejsce, w którym można obejrzeć lalki i fragmenty scenografii z ulubionych bajek, takich jak „Miś Uszatek”, „Przygody Misia Colargola”, „Mały pingwin Pik-Pok”,  czy nagrodzonego Oskarem „ Piotrusia i wilka” . Zaprezentowano także elementy planu filmowego i sprzęt do produkcji filmowej.

szczegóły »
Skansen Militarny w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym

Skansen Militarny w Łodzi to atrakcja dla dzieci i dorosłych, interesujących się militariami i wojskiem. Wśród eksponatów są pojazdy wojskowe, dwie armaty przeciwpancerne, śmigłowiec Mi2, samolot szkolno-bojowy Iskra TS-11 MR oraz czołg T-34/85 ( taki sam jak słynny „Rudy”) a także arsenał broni strzeleckiej.

szczegóły »
Zabytkowym tramwajem po Łodzi

Tramwajowa linia turystyczna to stare zabytkowe tramwaje z "duszą". Tramwajowa linia turystyczna numer "0”  to Lilpop II  z 1929 roku. „Zerówka”, bo tak popularnie jest ta linia nazywana, kursuje głównymi ulicami Łódzi. Dla turystów pragnących poznać  miasto i jego zabytki, ale także dla łodzian, to świetny sposób poruszania się. Linia kursuje od końca czerwca do końca września.

szczegóły »
Łódzkie ZOO

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi jest jednym z jedenastu istniejących w Polsce ogrodów zoologicznych i jednym z najciekawszych pod względem  zróżnicowanie zwierzostanu. Podziwiać można ponad 2700 zwierząt z 355 gatunków. Dzieci  mogą karmić  niektóre zwierzątka i pobawić się na jednym z dwóch placów zabaw.

szczegóły »
Park Jurajsko-Botaniczny Dinopark

Dinopark to przepiękne miejsce, które przenosi na chwile zarówno dzieci jak i dorosłych wiele milionów lat wstecz. Oferuje on wiele atrakcji między innymi zwiedzanie parku jurajskiego, zajęcia plastyczne, zabawy interaktywne i projekcje multimedialne. W parku znajduje się specjalne stanowisko archeologiczne, które pozwala dzieciom prowadzić samodzielne wykopaliska, a nieopodal  stoi hotel z zapleczem gastronomicznym.

szczegóły »
Jaskinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

Jaskinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, ich różnorodność i dostępność sprawiają, że są jednymi  z ciekawszych atrakcji tego terenu. Warto wybrać się na szczyt Góry Zielce gdzie znajduje się 10 jaskiń, każda o nietypowym kształcie i charakterze. Natomiast na Krzemiennej Górze ciekawym obiektem do zwiedzenia jest „Szachownica” - kompleks 5 jaskiń o dł. 1.000m.  Rezerwat Szachownica chroni liczną kolonię zimujących tutaj nietoperzy (ok. 10 gatunków).

szczegóły »
NAJwiększe Graffiti w Europie

Na ul. Piotrkowskiej 152 w Łodzi zobaczyć można największe graffiti na ścianie, ukazujące charakterystyczne elementy tego miasta. Malowidło zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnesa.

szczegóły »
Ośrodek Hodowli Żubrów, Smardzewice

Ośrodek Hodowli Żubrów w  Smardzewicach to jedyne takie miejsce w centralnej Polsce, gdzie można przyjrzeć się z niewielkiej odległości przechadzającym się żubrom i ich rodzinom. Dla celów edukacyjnych i turystycznych wydzielony jest tu 2,4 ha  obszar z tarasem widokowym, z którego turyści mogą obserwować żubry i malownicze tereny Lasów Spalskich.

szczegóły »
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Łódzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne  popularyzuje wiedzę o wszechświecie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Pod 6 metrową kopułą ukazuje Kosmos otaczający naszą planetę. Celem Planetarium jest przekazanie jak najobszerniejszej wiedzy na temat ruchu Ziemi i praw grawitacji.

szczegóły »
Termy Uniejów

Baseny termalne z leczniczymi kąpielami otoczone XIX wiecznym parkiem, sauny, spływy kajakowe malowniczą rzeką Wartą czy noclegi w komnatach zamku to tylko nieliczne z atrakcji z jakich skorzystać mogą goście w Uniejowskich Termach. Miłośnicy kultury średniowiecznej mogą wybrać się również do Kasztelu Rycerskiego na Gorących Źródłach gdzie czekają  łaźnie termalne, jazda konna, zabawy plebejskie i biesiady z rycerzami.

szczegóły »
Wioska Indiańska Tatanka

Wioska Indiańska Tatanka to przepiękne i niezwykle atrakcyjne miejsce, gdzie spełniają się dziecięce marzenia i fantazje. Malowanie twarzy, strzelanie z łuku, organizacja ognisk czy nauka tańca i śpiewu to tylko nieliczne z atrakcji, które maja na celu przybliżyć życie i kulturę rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. W wiosce znajduje się również jedyna w Polsce ziemianka z usytuowanym w centralnej części ogniskiem.

szczegóły »
Szkoła pływania dla niemowląt Wodniś

Wodniś to pierwsza szkoła pływania dla niemowląt w Łodzi. Ćwiczenia prowadzone w basenie o głębokości od 110 do 140 cm odbywają się w dwóch grupach wiekowych poniżej i powyżej 4 lat. Wspólną jednak regułą w obu grupach są między innymi krótkie rozgrzewki, nurkowanie oraz nauka poprawnego wskakiwania do wody.

szczegóły »
Zoo Safari - Borysew

Zoo Safari jest najprężniej rozwijającą się placówką rekreacyjno-edukacyjną w Polsce, usytuowaną w Borysowie (woj. Łódzkie).To wymarzone miejsce dla dzieci, miłośników zwierząt i egzotyki. Dla maluchów oprócz zabaw ze zwierzętami pod okiem opiekunów, ogród zorganizował mini zoo, rozrywkę w tutejszej Figlarni i pełen pakiet edukacyjny. W zoo zobaczyć można od dzikich białych i złotych tygrysów po łagodne osiołki Poitu.

szczegóły »
Bawialnie dla dzieci - Łódź

Sale zabaw dla dzieci to idealny sposób na wypełnienie i urozmaicenie czasu naszym pociechom. Zabawy w bawialni zapewniają dzieciom niezapomniane wrażenia, rozwijają umysł, wrażliwość i wspomagają ogólny rozwój ruchowy malucha. Sale pełne kilkumetrowych zjeżdżalni, suche baseny wypełnione kolorowymi piłeczkami czy pochylnie do wspinaczki z pewnością pozwolą  spełnić małym poszukiwaczom przygód swe fantazje i marzenia.

szczegóły »
Kręgielnie - Łódź

Bowling to dyscyplina sportowa, która od kilku lat z powodzeniem rozwija się w Polsce zdobywając coraz większe grono zwolenników. To sport i zabawa oraz atrakcyjna forma aktywnego wypoczynku adresowana zarówno do dzieci jak i dorosłych.

szczegóły »
Park Arkadia w Nieborowie

Park w Arkadii to romantyczna kraina pełna zieleni, świątyń i rzeźb. Stworzyła go Helena Radziwiłłowa w 1778 roku na styl bardzo charakterystyczny dla epoki romantyzmu, baśniowy i zarazem ludowy. Zgromadziła ona w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej, rzeźb, kopii dzieł antycznych, a także dzieł średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła Muzeum w Świątyni Diany. Warto wybrać się tu na melancholijny spacer z dala od zgiełku cywilizacji.

szczegóły »
Park w Nieborowie

Park w Nieborowie to doskonałe miejsce na popołudniowe spacery i wypoczynek. Charakteryzujący się stylem barokowym ogród, pełen jest przepięknych kwiatostanów i trawników dywanowych. Szeroka aleja lipowa przebiegająca przez ogród, oranżeria, stajnia, kanał w kształcie węgielnicy i park krajobrazowy mieszczący się za kanałem to tylko jedne z wielu ciekawych obiektów w parku. W okolicy znajduje się również Pawilon Myśliwski z pokojami dla gości.

szczegóły »
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Spalone więzienie radogoskie już w 1945 r. uznane zostało przez mieszkańców Łodzi za Miejsce Pamięci Narodowej. Ruiny spalonej fabryki wraz z symbolicznym sarkofagiem i 30-metrową iglicą tworzą od 1961 r. zespół memorialny. Obecnie jest to ogólnołódzkie „Martyrologium" mieszczące obiekty pamięci narodowej związane nie tylko ze zbrodniami dokonanymi tutaj przez hitlerowców. Przejawem tego są coroczne uroczystości miejskie organizowane z okazji kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej i zakończenia okupacji hitlerowskiej w Łodzi, gromadzące mieszkańców naszego miasta. Dotyczy to także tablic pamiątkowych umieszczonych w różnych miejscach mauzoleum, powstałych z inicjatywy organizacji kombatanckich, społecznych i osób prywatnych.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss