Ogród Botaniczny UW

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Ogród położony jest w pobliżu Placu na Rozdrożu, Urzędu Rady Ministrów i Łazienek Królewskich. Jest jednym z najmniejszych w Polsce i liczy sobie ok. 200 lat. Nadrzędnym celem istnienia Ogrodu Botanicznego UW jest zachowanie różnorodności biologicznej, zarówno roślin dziko rosnących, jak i odmian stricte uprawnych. Powstaje tu również pierwsza w Polsce kolekcja zagrożonych rodzimych odmian ozdobnych drzew, krzewów i roślin. Na terenie Ogrodu prowadzone są także specjalistyczne badania taksonomiczne, do których wykorzystuje się szereg rozwiązań i metod z dziedziny biologii molekularnej. Ogród pełni również rolę fantastycznie wyposażonej „pracowni naukowej” do nauczania botaniki i dendrologii. Na terenie obiektu znajduje się zalążek-pierwowzór Świątyni Opatrzności Bożej, która miała być zbudowana w tym miejscu po 3 maja 1792 roku, dla upamiętnienia Konstytucji 3 Maja. Jest to doskonałe miejsce na wiosenne spacery przy pięknych majowych bzach.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Płock (111 km; ok. 1:45h)
Siedlce (92 km; ok. 1:30h)

Miejscowość: Warszawa, Al. Ujazdowskie 4
Strona: www.ogrod.uw.edu.pl
Tel: + 48 22 55 30 511
E-mail: ogrod@biol.uw.edu.pl

Godziny otwarcia:
kwiecień- sierpień:
pn-pt: 9:00 - 20:00
sb i święta: 10:00 - 20:00
wrzesień:
pn-pt: 10:00 - 18:00
sb i święta: 10:00 - 18:00
październik:
pn-pt: 10:00  -17:00
sb i święta: 10:00 - 18:00
szklarnia:
16 maja- 12 września:
nd: 10:00 - 17:00

Bilety
:
do parku lub szklarni:
normalny: 5zł
ulgowy: 2,50 zł
do parku i szklarni:
normalny: 7 zł
ulgowy: 3,50 zł

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.cudnatury.blox.pl                      
www.panoramio.com
www.kolumber.pl             
www.picasaweb.google.com  

Arboretum

W Arboretum w Marculach  dotąd zostało zgromadzonych 400 gatunków drzew i krzewów. Alpinarium w połączeniu  z nowo powstałymi zbiornikami wodnymi stanowi doskonałe miejsce do spaceru  i odpoczynku na świeżym powietrzu na łonie natury. Na jego terenie znajduje się małe Alpinarium mające w swej kolekcji rośliny górskie. Teren arboretum ma charakter parku jego powierzchnia wynosi 6,5 ha.

szczegóły »
Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to kompleks pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami. Powstał w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Jest to też doskonałe miejsce na rodzinny spacer, bądź przejażdżkę rowerową.

szczegóły »
Ogród zoologiczny

W warszawskim Zoo żyje ponad 4.200 zwierząt, które są przedstawicielami 533 gatunków, a jego powierzchnia to ok. 40 hektarów. W ogrodzie organizowane są lekcje dydaktyczne dla dzieci i młodzieży. Każdy chętny może wspomóc działającą tu fundację „Panda”, która zajmuje się organizowaniem pomocy dla Zoo i  adopcją honorową zwierząt.

szczegóły »
Łabędzim szlakiem – ścieżka dydaktyczna na Torfach

Ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Łabędzim Szlakiem” jest jednym z najpiękniejszych zakątków Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Główną atrakcją są oczywiście łabędzie. Ścieżka  położona jest w rezerwacie przyrody „Na Torfach”, który skupia chronione gatunki zwierząt i roślin.

szczegóły »
Rezerwat Przyrody Horowe Bagno

W pobliżu Warszawy, w miejscowości Marki zobaczyć można Rezerwat Przyrody „Horowe Bagno” liczący około 44 hektarów powierzchni. Centralną częścią rezerwatu jest obniżenie między wydmowe, zwane potocznie Horowym Bagnem. To duży staw o powierzchni około 7 ha i szereg małych zbiorników wodnych.

szczegóły »
Ogrody na Książęcym

Ogrody na Książęcym zachwycają bujną roślinnością i ciekawymi budowlami ogrodowymi, jak np. pawilon studni z ujęciem wody oligoceńskiej oraz rotunda z podziemną grotą. To również wymarzone miejsce na letnie spacery.

szczegóły »
Ogród zoologiczny w Płocku

Ogród zoologiczny w Płocku  powstał w 1951 roku na powierzchni 12 hektarów. W ZOO znajduje się obecnie około 3.000 zwierząt, które reprezentują 344 gatunki z całego świata. Na terenie znajduje się również mini-arboretum i piękne akwaria.

szczegóły »
Park Moczydło

Park Moczydło w warszawskiej Woli cieszy się dużym zainteresowaniem spacerowiczów o każdej porze roku. Co ważne, znajdziemy tam Górkę Moczydłowską, z której szczytu jest widoczna piękna panorama okolicy. Plac zabaw i boiska sportowe to dodatkowe atuty tego miejsca.

szczegóły »
Park w Wilanowie

Park w Wilanowie kusi ogrodami w czterech różnych stylach: ogród barokowy dwupoziomowy, neorenesansowy różany, angielski ogród krajobrazowy oraz park krajobrazowy angielsko-chiński. Uroku temu miejscu dodają Jezioro Wilanowskie oraz Potok Służewiecki. Magia i piękno tego miejsca przyciąga nie tylko warszawiaków, ale również licznych turystów.

szczegóły »
Arboretum w Powsinie

Arboretum w Powsinie prezentuje około 1.900 gatunków i odmian roślin z wielu stref klimatycznych. Całe połacie kwitnących rododendronów, tulipanów, róż tworzą niezapomniany obraz i cieszą oczy.

szczegóły »
Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa to idealne miejsce na niedzielny odpoczynek po ciężkim tygodniu pracy, daleko od miejskiego zgiełku. Jeśli uwielbiasz spędzać czas z dala od cywilizacji i w ciszy chcesz rozkoszować się pięknymi krajobrazami, musisz odwiedzić Piaseczno ! Szkoły i przedszkola powinny się zainteresować specjalną ofertą, skierowaną do wszystkich dzieci.

szczegóły »
Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści

W tym wyjątkowym miejscu wysłuchasz najznakomitszych bajek z różnych zakątków świata. W repertuarze znajduje się ponad sto opowieści ! Muzeum organizuje przedstawienia, wystawy, a nawet warsztaty, w których zainteresowani nauczą się opowiadać.

szczegóły »
Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to miejsce, w którym zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Jest to prawdziwy raj dla ciekawych świata, którzy uwielbiaja eksperymentować, poznawać i rozumieć w taki sensoryczny sposób rozmaite skomplikowane zjawiska zachodzące w świecie.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss