Ośrodek Hodowli Żubrów, Smardzewice

Kategorie: Natura, Ciekawie, Z dziećmi

Ośrodek został założony w latach 1934-1936 przez polskie środowiska naukowe. Znajduje się on kilka kilometrów od Spalskiego oraz Sulejowskiego Parku Krajobrazowego. W 1995 roku, ośrodek w Smardzewicach został uznany za najlepszą hodowlę zamkniętą żubrów w Polsce. Na ogromnym terenie o powierzchni 72 ha przebywa tu ok. 20 sztuk żubrów. Specjalnie dla potrzeb turystów wybudowano drewnianą zagrodę ekspozycyjną o powierzchni 2,4 ha oraz taras widokowy. Do ośrodka hodowli  prowadzi 3,5 kilometrowa ścieżka edukacyjna, przy której w kilku punktach znajdują się tablice informacyjne z opisem na temat ośrodka, biologii, ekologii i ochrony żubra oraz walorów przyrodniczych Lasów Spalskich. Zwiedzanie możliwe jest tylko za zgodą gospodarza hodowli Pana Tadeusza Natkańskiego.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Łódź (60 km; ok. 1:15h)
Piotrków Trybunalski (35 km; ok. 0:40h)
Warszawa (120 km; 2h)
Kielce (90 km; 1:40h)

Miejscowość: 97-213 Smardzewice , ul.Tomanka 9
Tel.: +48 44 710 86 20

Godziny otwarcia:
V-IX:
pn-pt: 9:00-16:00
sb-nd: 11:00-18:00
X-IV:
pn-pt: 9:00-15:00
sb-nd: 11:00-15:00
wtorek-wolny

Bilety:
normalny: 3,3 zł
ulgowy (dzieci, młodzież, studenci, emeryci, renciści): 2,2 zł.

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.smardzewice.ovh.org

Łódzkie ZOO

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi jest jednym z jedenastu istniejących w Polsce ogrodów zoologicznych i jednym z najciekawszych pod względem  zróżnicowanie zwierzostanu. Podziwiać można ponad 2700 zwierząt z 355 gatunków. Dzieci  mogą karmić  niektóre zwierzątka i pobawić się na jednym z dwóch placów zabaw.

szczegóły »
Park Jurajsko-Botaniczny Dinopark

Dinopark to przepiękne miejsce, które przenosi na chwile zarówno dzieci jak i dorosłych wiele milionów lat wstecz. Oferuje on wiele atrakcji między innymi zwiedzanie parku jurajskiego, zajęcia plastyczne, zabawy interaktywne i projekcje multimedialne. W parku znajduje się specjalne stanowisko archeologiczne, które pozwala dzieciom prowadzić samodzielne wykopaliska, a nieopodal  stoi hotel z zapleczem gastronomicznym.

szczegóły »
Jaskinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

Jaskinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, ich różnorodność i dostępność sprawiają, że są jednymi  z ciekawszych atrakcji tego terenu. Warto wybrać się na szczyt Góry Zielce gdzie znajduje się 10 jaskiń, każda o nietypowym kształcie i charakterze. Natomiast na Krzemiennej Górze ciekawym obiektem do zwiedzenia jest „Szachownica” - kompleks 5 jaskiń o dł. 1.000m.  Rezerwat Szachownica chroni liczną kolonię zimujących tutaj nietoperzy (ok. 10 gatunków).

szczegóły »
Ogród Botaniczny, Łódź

Ogród Botaniczny w Łodzi należy do największych tego typu obiektów w Polsce. Jego 64 ha powierzchnia gromadzi gatunki flory rodzimej oraz liczne rośliny obcego pochodzenia, zebrane w kilku działach tematycznych. Wielkie zainteresowanie budzi ogród japoński z kwitnącą wiśnią. To idealne miejsce na miły, popołudniowy spacer z rodziną lub przyjaciółmi. Integralną częścią ogrodu jest Palmiarnia znajdująca się w Parku Źródliska.

szczegóły »
Sulejowski Park Krajobrazowy

Sulejowski Park Krajobrazowy o powierzchni 17.444 ha obejmuje  tereny Piotrkowa Trybunalskiego, Sulejowa i Tomaszowa Mazowieckiego. To malownicza kraina pełna rezerwatów przyrody, różnorodnej fauny i flory oraz atrakcji sportowych zlokalizowanych nad Zalewem Sulejowskim. Baza turystyczna w rejonie Sulejowa i Smardzewic oferuje turystykę rowerową, pieszą, żeglarstwo, kajakarstwo oraz liczne pola biwakowe i  ośrodki wczasowe.

szczegóły »
Kluby Jeździeckie - Łódź i okolice

Dla wszystkich spragnionych aktywnego wypoczynku, a zwłaszcza miłośników wycieczek konnych oraz dobrej zabawy w siodle wycieczka do stadniny to idealne miejsce. Nauczanie jazdy rekreacyjnej dla początkujących jak i zaawansowanych, wyjazdy w tereny, kuligi, zajęcia z hipoterapii, jazdy hipoterapeutycznej, hotele dla koni to tylko jedne z atrakcji jakie czekają w klubach jeździeckich.

szczegóły »
Kluby Golfowe - Łódź i okolice

Golf to nietuzinkowa dyscyplina sportu, przy której gracz może się odprężyć w znakomitej atmosferze, wyciszyć i aktywnie wypocząć na świeżym powietrzu. W POlsce golf po woli staje się coraz bardziej powszechną rozrywką, co jest związane z powstawaniem kolejnych, coraz lepszych pól golfowych.

szczegóły »
Kręgielnie - Łódź

Bowling to dyscyplina sportowa, która od kilku lat z powodzeniem rozwija się w Polsce zdobywając coraz większe grono zwolenników. To sport i zabawa oraz atrakcyjna forma aktywnego wypoczynku adresowana zarówno do dzieci jak i dorosłych.

szczegóły »
Biała Kopalnia

Niedaleko Smardzewic mieści się odkrywkowa kopalnia surowców mineralnych Biała Góra. Mijając te tereny warto ją zobaczyć, gdyż w wyniku działań kopalni wykopana dziura o białym, nieskazitelnym kolorze podłoża powoduje zachwyt i podziw wśród turystów. Na dnie kopalni znajduje się małe jeziorko o turkusowym zabarwieniu.

szczegóły »
Bolimowski Park Krajobrazowy

Położony w centralnej Polsce, Bolimowski Park Krajobrazowy to doskonałe miejsce na weekendowe spacery, grzybobranie, rowerowe wycieczki i jazdę konną. Rozpościerają się tu rozległe, świetliste polany, łąki, małe strumyki, bajora, oraz przepiękne lasy, które przecina kręta, ceniona przez amatorów kajakarstwa rzeka Rawka. Cała ta fantastyczna kraina i walory tego miejsca zachwycają grzybiarzy, wędkarzy, przyrodników i fotografów. Kto raz tam zajrzy, będzie powracał chętnie, urzeczony przestrzenią, ciszą,  malowniczymi pejzażami oraz obfitością jagód.

szczegóły »
Park Arkadia w Nieborowie

Park w Arkadii to romantyczna kraina pełna zieleni, świątyń i rzeźb. Stworzyła go Helena Radziwiłłowa w 1778 roku na styl bardzo charakterystyczny dla epoki romantyzmu, baśniowy i zarazem ludowy. Zgromadziła ona w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej, rzeźb, kopii dzieł antycznych, a także dzieł średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła Muzeum w Świątyni Diany. Warto wybrać się tu na melancholijny spacer z dala od zgiełku cywilizacji.

szczegóły »
Schron dla pociągów sztabowych - trasa turystyczna

Schron kolejowy w Konewce położony w malowniczym Spalskim Parku Krajobrazowym wybudowany został w czasie II Wojny Światowej dla pociągów sztabowych III Rzeszy. Dziś cieszy się dość dużą popularnością, jako unikalny obiekt na skalę europejską. 390 metrowy schron kolejowy wraz z podziemnymi kanałami i militarnymi elementami, w pełni został zagospodarowany na potrzeby trasy turystycznej. Dodatkową weekendową atrakcją są przejażdżki zabytkowymi pojazdami i rekonstrukcje bitew grupy Anlage Mitte.

szczegóły »
Skałki „Piekło nad Niekłaniem”

6-hektarowy rezerwat przyrody nieożywionej znajduje się na terenie Nadleśnictwa Stąporków i stanowi idealne miejsce na zorganizowanie wycieczki pieszej, rowerowej, czy też samochodowej. Główną atrakcją rezerwatu są skały piaskowcowe powstałe wskutek erozji wietrznej, których wysokości dochodzą nawet do 8 m.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss