Park Krajobrazowy - Góra św. Anny

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Park Krajobrazowy Góra Świętej Anny został utworzony w 1988 roku i obejmuje obszar 5051 ha, a wraz ze strefą ochronną liczy ponad 13.700 ha. Graniczy z terenami pięciu gmin: Strzelce Opolskie, Leśnica, Zdzieszowice, Gogolin i Ujazd. Celem parku była ochrona nietypowej fauny i flory tego terenu oraz  zróżnicowanej rzeźby i unikalnych walorów krajobrazu. Lasy bardzo interesujące i urozmaicone są silnie porozcinane polami uprawnymi. Park obejmuje liczne rezerwaty przyrody: Rezerwat Geologiczny, Góra Świętej Anny gdzie ochronie podlega strefa kontaktu wulkanów ze skałami osadowymi, Rezerwat Ligota Dolna z roślinnością kserotermiczną oraz cztery rezerwaty leśne, gdzie występują różnorodne gatunki drzew m.in. buk, świerk, modrzew, olcha i sosna. O bogactwie tego terenu świadczy również wyjątkowa fauna. Spotkać tu można jelenie, dziki, lisy, borsuki, sarny oraz ponad 50 gatunków ptaków. Dzięki licznym ścieżką dydaktycznym turyści mogą podziwiać przepiękne uroki przyrody i malownicze tereny ziemi opolskiej jak również zapoznać się z jej kulturą. Warto także spacerując szlakami turystycznymi zobaczyć Bazylikę Świętej Anny w stylu gotycko-barokowym, Grotę Lurdzką czy Pomnik Czynu Powstańczego.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Opole (42 km; ok. 0:55h)
Katowice (72 km; ok. 1h)
Częstochowa (92 km; ok. 1:50h)

Miejscowość: 47-154 Góra Świętej Anny
Strona informacji turystycznej: www.gsa.zopk.pl
Tel.: +48 77 461 50 74
E -mail: gsa@zopk.pl

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.gsa.zopk.pl

Biskupia Kopa, Góry Opawskie

Góry Opawskie to niewielkie pasmo Sudetów Wschodnich graniczące z Republiką Czeską.  Najwyższym szczytem gór jest Biskupia Kopa o wysokości 890 m n.p.m. z wieżą widokową i schroniskiem. Liczne i bardzo zróżnicowane trasy piesze, turystyczne, przejście graniczne dla pieszych, rowerzystów i narciarzy sprawia, iż miejsce jest cennym i bardzo popularnym obiektem ziemi opolskiej.

szczegóły »
Grota Lurdzka

Malowniczo usytuowana Grota Lurdzka to miejsce wielu uroczystości i nabożeństw fatimskich z udziałem przybyłych pielgrzymów odwiedzających Sanktuarium Świętej Anny. Grota otoczona jest 14 kapliczkami z umieszczonymi w nich płaskorzeźbami,  które stanowią stacje Drogi Krzyżowej. W głównej niszy groty znajduje się figura Matki Bożej.

szczegóły »
Gwarkowa Perć

Gwarkowa Perć leżąca na stokach Bukowej Góry to stary kamieniołom, bardzo nietypowy w polskich Sudetach, który pokonuje się na 35-stopniowej drabinie umocowanej pionowo na skale. Wejście po drabince to jedna z atrakcja Gór Opawskich pełna interesujących doznań i prawdziwej adrenaliny. To wymarzone miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku, na weekendowe wypady i sesje fotograficzne.

szczegóły »
Lasy Głubczyckie

Las Głubczycki odznacza się niepowtarzalnymi walorami przyrodniczymi i wypoczynkowymi. Mieszczą się tu różnego rodzaju naturalne zbiorowiska leśne miedzy innymi łęgi jesionowo – olszowe oraz tereny z borem mieszanym i sosnowym. Las z miastem łączy trzyrzędowa aleja lipowa, będąca pomnikiem przyrody. To idealne miejsce na odpoczynek i popołudniowe spacery z rodziną.

szczegóły »
Góry Opawskie i przełom Złotego Potoku ROWEREM

Trasa wiedzie przez najpiękniejsze i najciekawsze miejsca Gór Opawskich. Jest dobrze oznakowana, na całej jej długości znajdujemy tabliczki z symbolem roweru. Opisywany odcinek biegnie z Głuchołaz w stronę Prudnika. Trasa nie stanowi pętli, czyli jedziemy i wracamy tą samą drogą. W każdej chwili możemy zawrócić (co jest dość istotne dla rodzin z dzieciakami). Cały odcinek ma około 44 km. długości.

szczegóły »
Wokół Jeziora Turawskiego ROWEREM

Turawa jest jedną z najbardziej popularnych i atrakcyjnych gmin na Opolszczyźnie pod względem rekreacyjno-wypoczynkowym. Walory przyrodnicze i krajobrazowe uzupełniają akweny wodne. Idealne miejsce na popołudniowy wypad za miasto. Trasa polecana dla każdego. Łatwa i przyjemna. Okrążamy Jezioro Turawskie dwoma szlakami rowerowymi: czerwonym i zielonym. Całość liczy sobie około 33 km.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss