Park Narodowy „Ujście Warty”

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Jest to jeden z najmłodszych, ale równie okazałych co inne, parków narodowych w Polsce. Stworzony w roku 2001, położony jest w pobliżu ujścia Warty do Odry. Miejsce tworzą otwarte siedliska łąkowe, wraz z licznymi rozlewiskami i siecią kanałów, starorzeczy i zarośli wierzbowych. Dzięki specyfice klimatu, park stał się jednym z najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszarów w Polsce. Tylko tu można spotkać derkacza, rybitwę białoczelną, wodniczkę, żurawia czy bielika. Wymienione bowiem gatunki są ściśle chronione, będąc gatunkami na skraju wymarcia. Jesienią zobaczyć tu można nawet od 80 do 200 tys. osobników arktycznych gęsi, które w czasie wędrówek zatrzymują się w tym właśnie miejscu! W Parku podziwiać można również wiele gatunków ssaków, ryb i owadów, które przystosowały się do ciągłego zalewania. Nawet zimą można obserwować loty pająków na pajęczynach nad taflą wody tzw. „babie lato”.  Wśród roślin , przeważają rośliny wodne – lile wodne (tzw. Kapelany), zamętnica błotna, rogatek sztywny. W pobliżu parku zwiedzić można ruiny miasta Kostrzyn tzw. Kostrzyńskie Pompeje, twierdze pierścieniową, zespół pałacowo – folwarczno – parkowy w Dąbroszynie, ruiny zamku Joannitów w Słońsku oraz liczne starodawne kościoły w okolicy. Dla spragnionych wiedzy polecamy również muzea i wystawy w Słońsku i Kostrzynie.
Park oferuje wiele tras turystycznych dla wycieczek pieszych i rowerowych oraz ścieżek przyrodniczych. Wybierać można pomiędzy poszukiwaniem śladów bobrów, trasami zabytkowymi, czatownią obserwacyjną i wieloma innymi. Aby skorzystać z możliwości wędkowania na terenie parku, trzeba się liczyć ze zdobyciem wcześniejszej zgody u dyrekcji. Warto jednak zadać sobie trochę zachodu, gdyż złowić tu można leszcza, karasia czy szczupaka, a niektóre okazy potrafią przekraczają 1,5kg !

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Gorzów Wielkopolski (45 km; ok. 0:50h)

Miejscowość: Kostrzyń nad Odrą
Strona:www.pnujsciewarty.gov.pl
Tel: + 48 95 752 40 27
E-mail: sekretariat@pnujsciewarty.gov.pl

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pnujsciewarty.gov.pl

NAJbardziej krzywy las – pomnik przyrody Krzywy Las

„Krzywy Las”, zwany też „Bajkowym Lasem”, to niesamowita przyrodnicza osobliwość, która zadziwia wszystkich.  Sosnowy bór liczący około 400 zdeformowanych sosen rozciąga się na obszarze 1.670 m2.  Pogięte drzewa mają nie więcej niż 75-80 lat, a w jaki sposób  bór powstał nadal nie ma pewności. Obok tych dziwadeł rosną proste sosny.

szczegóły »
Park dinozaurów Witnica

Czy Ciebie i Twoje dziecko interesują początki Ziemi i tajemnica wyginięcia dinozaurów? Nie może Was zabraknąć w Parku Dinozaurów w Witnicy! To wspaniałe miejsce oferuje 40 eksponatów naturalnej wielkości dinozaurów.

szczegóły »
ZOO Safari Świerkocin

Wyjątkowe, jedyne takie miejsce w Polsce! Nie trzeba jechać do Afryki, żeby poczuć się jak na sawannie. Świerkocińskie Zoo daje tę możliwość już dziś! Zwierzęta nie są umieszczone w klatkach, lecz poruszają się wolno, a my możemy je podziwiać jadąc tuż obok nich samochodem.

szczegóły »
NAJwiększy Platan, Chojna

W miejscowości Chojna nad rzeką Rurzycą rośnie największy platan klonolistny w Polsce. „Olbrzym” (znany jest pod tą nazwą) jest wysoki na ponad 30 m. a obwód pnia wynosi 9 m. Pomnik przyrody warty zwrócenia uwagi nie tylko miłośników natury.

szczegóły »
Wiąz - Mieszko vel Wiedźmin

Wiąz szczypułkowy, którego wiek wynosi około 450 lat! Wysokie na 30 metrów drzewo ma aż  710 cm obwodu. Prawdopodobnie najstarsze i najgrubsze tego typu drzewo nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie!

szczegóły »
Arboretum

Ogród dendrologiczny w Nietkowie, niegdyś zachwycający swoją różnorodnością, został mocno zniszczony w czasie powodzi. Do dziś trwają systematyczne prace nad odtworzeniem tego przepięknego niegdyś miejsca.

szczegóły »
Łagowski Park Krajobrazowy ROWEREM

Wycieczka łatwa i przyjemna. Jest to pętla po okolicach Łagowa. Nasycimy się widokami przyrody: malowniczą rynną jezior Łagowskiego i Trześniowskiego o długości 15 km oraz dużego kompleksu lasów bukowych. Łagowski Park chroni malownicze, pełne ryb jeziora, strome wzgórza, pofałdowaną powierzchnię pól i łąk z bogatą roślinnością i licznymi gatunkami zwierząt. Trasa ma około 25 km.

szczegóły »
Uroki Witnicy ROWEREM

Gmina Witnica otoczona jest od północy pasmem lesistych, malowniczych wzgórz, poprzecinanych czystymi i przejrzystymi, rybnymi jeziorami i strumykami. Wzgórza, z których w słoneczne dni widać drugi brzeg Odry, zyskały sobie wśród turystów miano "Małych Bieszczad" i tworzą w tym miejscu cudowny krajobraz Pradoliny Warty. Od południa gmina rozlewa się szeroką równiną graniczącą z Wartą, która kilka kilometrów dalej, łącząc się z Odrą, tworzy jeden z największych w Europie rezerwatów ptactwa wodnego "Ujście Warty". Przyroda, cisza, spokój, relaks...Trasa średnio trudna, z uwagi na podjazdy. Ma 30 kilometrów długości.

szczegóły »
Skalne Miasto - Czechy

Skalne Miasto to niesamowite formacje skalne, położone zaraz przy granicy z Polską, co tym bardziej zachęca do odwiedzenia tego rejonu. Zadziwiają swoją wielkością i przybranymi formami, jednocześnie zwiedzanie ich nie sprawia większych trudności fizycznych, więc jest to doskonałe miejsce na wyjazd rodzinny.

szczegóły »
Dolina Tyśmienicy

Zapalonych ornitologów zapraszamy do Doliny Tyśmienicy, prawdziwego ptasiego królestwa. Na tym przepięknym terenie spotkamy m.in. kuliki, rycyki, bekasy, kaczki, rybitwy i chruściele.

szczegóły »
Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacja

Od koła do telewizora ! Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacja to nietypowe muzeum, gdzie dowiemy się wszystkiego o rozwoju ludzkiej cywilizacji i nie tylko. Zgromadzone tam eksponaty to 60 obiektów, a kolekcja stale się powiększa. Od najprostszych narzędzi prehistorycznych poprzez rowery, maszyny parowe, pierwsze anteny radiowo – telewizyjne.  Dodatkowo muzeum posiada 3 działy dotyczące kultury drogi, gdzie znajdziemy mnóstwo drogowskazów, słupów milowych i znaków.

szczegóły »
Park Mużakowski

Przepiękny park utrzymany w stylu angielskim znajduje się na granicy polsko-niemieckiej, wzdłuż Nysy Łużyckiej. Park zajmuje ok. 5,5 km2 i jest idealnym miejscem na weekendowe spacery. Poza fantastycznymi terenami znajdziemy tam zamki Muskau, oranżerie i kilka klasycystycznych budynków. Dodatkową atrakcją, w większości znajdującą się po polskiej stronie, jest nietypowa morena czołowa widoczna z kosmosu.

szczegóły »
Studnia Czarownic

Owiana legendą studnia powstała w XX wieku w celu upamiętnienia gorzowianek niegdyś palonych na stosie za „czary”. Zniszczona podczas II wojny światowej została zrekonstruowana przez Zofię Bilińską w 1997 roku. Miejsce do dziś upamiętnia starodowaną inkwizycję.

szczegóły »
Tajemnicze szachownice

W miejscowościach Kowalów i Radów, znajdujących się na ziemi lubuskiej, znajdziemy tajemnicze szachownice, wykute na zewnętrznych ścianach budowli. Te tajemnicze symbole pojawiły się w książce Zbigniewa Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika. Nie ma jednak jednoznacznej teorii, co one oznaczają…

szczegóły »
Uroczysko Lubniewsko

Chwile wytchnienia daje przepiękne Uroczysko Lubniewsko. Piękne krajobrazy nad jeziorem Lubniewskim, urokliwa przyroda o każdej porze roku oraz ciepły i łagodny klimat zespołu przyrodniczo – krajobrazowego pozwalają w pełni rozkoszować się jednym z tych niezwykłych miejsc, jakie oferuje nam nasz kraj. Dzięki rowerowym i pieszym ścieżkom zwiedzanie jest przyjemnie łatwe dla całej rodziny !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss