Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Planetarium organizuje seanse tematyczne dotyczące planet, gwiazd, kosmonautyki i co najbardziej niewiarygodne, może wyświetlać obrazy nieba z dowolnego okresu z przeszłości i przyszłości, z każdego miejsca na Ziemi.
30 centymetrowy obiektyw największej w Polsce lunety, liczne teleskopy umożliwiają astronomom obserwację planetoid i komet. Stacje: meteorologiczna i sejsmologiczna stanowią pracownie, w których odbywają się niezwykle interesujące prelekcje, głównie dla dzieci i młodzieży. Z myślą o najmłodszych uczestnikach pokazów przygotowano seanse „Światełka na niebie”. Czas odmierza niecodzienny zegar słoneczny, usytuowany na dziedzińcu obiektu.
Spędzając czas w Planetarium i zachwycając się niesamowitymi widokami, zwiedzający poznają jednocześnie tajemnice, jakie kryje przed nimi niebo, a nawet i cały Wszechświat. 

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Bielsko - Biała (65 km; ok. 1h)
Kraków (90 km; ok. 1h)
Częstochowa (70 km; ok. 1:15h)

Miejscowość: Chorzów 41-500, Al. Planetarium 4
Strona: www.planetarium.edu.pl
Tel: + 48 32 250 65 84

Godziny otwarcia:
Seanse popularne:
pn:nieczynne
wt-pt: 17:00
sb-nd: 11:00; 14:00; 17:00
Bieżące programy seansów: www.planetarium.chorzow.net.pl/program.

Bilety:
Seanse popularne:
normalny: 12 zł
ulgowy: 6 zł

Dodatkowo płatne:
seanse dydaktyczne (dwulekcyjne): 12 zł
obserwatorium astronomiczne: 2 zł
wystawa: 3zł
stacja meteorologiczna: 4 zł
stacja sejsmologiczna: 3 zł
bilet rodzinny (do 4 osób): 30 zł
karnet na seans dodatkowy (do 20 osób): 240 zł

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pl.wikipedia.org
www.planetarium.edu.pl

Muzeum Auschwitz

Auschwitz – Birkenau to symbol Holokaustu, terroru i nazistowskich zbrodni dokonanych na Polakach, Romach i innych narodowościach przez hitlerowców. To miejsce mordu  wielu tysięcy ludzi jest smutnym powrotem do historii, jednakże każdy Polak powinien poznać jej całokształt.

szczegóły »
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od tętniącego życiem centrum miasta, można przenieść się w czasie… do osady sprzed kilku wieków, pełnej drewnianych obiektów mieszkalnych oraz typowych zabudowań gospodarskich, usytuowanej wśród pagórków i lasów.

szczegóły »
Park i mini-zoo im. Jacka Kuronia

Park w Sosnowcu-Kazimierzu  to miejsce, gdzie mając nawet tylko chwilę wolnego, możemy poczuć, jakbyśmy wyjechali na łono natury, poza aglomerację miejską. Dzięki znajdującym się wokół uroczego stawu ścieżkom rowerowym, spacerowym, placom zabaw oraz mini-zoo, stanowi doskonałe miejsce do spędzenia czasu z całą rodziną. A dla amatorów rolek świetne miejsce z szerokimi i w miarę równymi alejkami. 

szczegóły »
Skansen „Guido” (Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO)

Kopalnia Guido to unikat na skalę światową, bowiem zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Skansen tworzą korytarze na poziomach 170 i 320 metrów oraz zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym.

szczegóły »
Palmiarnia

Znajdująca się w centrum gliwickiego parku Chopina Palmiarnia, to niesamowicie ciekawe miejsce do spotkań i odpoczynku, pełne bujnej roślinności, będące jednocześnie doskonale wkomponowaną w otoczenie nowoczesną, architektoniczną perełką.

szczegóły »
Radiostacja

Najwyższa na Górnym Śląsku, a jednocześnie na świecie drewniana budowla, pełniąca w okresie II wojny światowej rolę wieży nadawczej zachwyca zwiedzających swoją niesamowitą konstrukcją. Jest to miejsce szczeólne pod kątem historycznym - to tutaj bowiem rozpoczęła się II wojna światowa

szczegóły »
Skansen Górniczy "Królowa Luiza" w Zabrzu

Przejście wyrobiskami z początku XIX wieku i współczesnymi  do części podziemnej (ok. 1.560m) dostarcza zwiedzającym wielu emocji, głównie dzięki obserwacji rozwoju techniki urabiania węgla. Niezwykłych wrażeń, przede wszystkim dzieciom, dostarczą pokazy pracy kombajnu ścianowego, chodnikowego i struga. Niezwykle zajmujące, szczególnie dla dzieci jest oglądanie panoramy Zabrza z wierzchołka wieży wyciągowej, znajdującej się na wysokości 30m.

szczegóły »
Aquapark Świat Wodny „Nemo”

Aquapark Świat Wodny „Nemo” to kompleks rekreacyjno-sportowy, oferujący swoim gościom pełną gamę atrakcji: baseny kryte oraz odkryte na zewnątrz, sauny, jacuzzi, grota solna,  bar, a nawet dyskotekę! Szczególnie fascynujące, szczególnie dla dzieciaków, są trzy zjeżdżalnie, z których każda dostarcza coraz większych emocji!

szczegóły »
Wesołe Miasteczko w Chorzowie

Chorzowski lunapark gwarantuje fantastyczną, niezapomnianą zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym! Największy w Polsce rollercoaster, szalona Gwiazda Duża, zakręcony Apollo 2000, Rock & Roll, Kino 4D czy niepowtarzalny ześlizg do wody to bez wątpienia atrakcje, których nie można sobie odpuścić!

 

0 (468×77)

szczegóły »
Zagroda żubrów na terenie Zabytkowego Parku Pszczyńskiego

„Dzika Promenada”- mnóstwo zieleni w lecie, śniegu w zimie i … olbrzymie żubry, a także muflony, jelenie, sarny, daniele! Poza tym niesamowitą frajdą dla dzieci jest  oglądanie trójwymiarowego filmu o żubrach, dla dorosłych natomiast obejrzenie ekspozycji, dzięki którym poznają faunę i florę tego regionu.

szczegóły »
Śląski Ogród Zoologiczny

W chorzowskim ZOO, na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji: Kotlina Dinozaurów, Mini-Zoo dla najmłodszych i przede wszystkim… ponad 3 tysiące zwierząt! A wśród nich olbrzymie drapieżniki, budzące największe zainteresowanie: lwy, tygrysy, niedźwiedzie, pantery, lamparty i pumy.

szczegóły »
Pogoria I, II, III, IV

Kompleks czterech jezior "Pojezierza Dąbrowskiego", znajdujących się w niedalekiej odległości od siebie oferuje kilka możliwości spędzenia wolnego czasu, czy też realizacji swoich pasji, takich jak wędkowanie, żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie czy jazda na rowerze.

szczegóły »
Egzotarium Sosnowiec

Sosnowieckie Egzotarium skupia ponad 80 gatunków roślin z różnych części świata. Obserwujemy tutaj formacje roślinne reprezentujące tereny pustynne, półpustynne, tropiki amerykańskie i azjatyckie, klimat śródziemnomorski i wyspy oceaniczne. Zwierzęta obecne tutaj to w głównej mierze ryby i gady, w tym: krokodyl nilowy, boa tęczowy, pyton tygrysi i siatkowy oraz 6 gatunków żółwi. 

szczegóły »
Muzeum Afrykanistyczne

Niezwykłe Muzeum Afrykanistyczne znajduje się w budynku dawnego szpitala św. Błażeja, należącego do całego zabytkowego zbioru – Dworku Machnickich. Goście mają możliwość podziwiania zbiorów sztuki i rzemiosła plemion z północno - zachodniej części Afryki, w szczególności Tuaregów z terenów Algierii. Na kilku piętrach w poszczególnych salach prezentowane są rozmaite przedmioty: tkaniny, biżuteria, broń, stroje, instrumenty muzyczne, malarstwo, rzeźby wykonane w drewnie i metalu, rzeczy codziennego użytku (również z kości słoniowej) oraz maski obrzędowe budzące wyjątkowe zaciekawienie.

szczegóły »
Muzeum PRL-u

Muzeum PRL-u przeniesie wszystkich zwiedzających w czasy komunizmu. Ci, którzy pamiętają te czasy z pewnością bez trudu rozpoznają eksponaty i wytłumaczą młodszemu pokoleniu, jak to się wtedy żyło. A jest tutaj co oglądać. Między innymi wóz strażacki, popularny motocykl „Junak” czy sprzęt milicjanta.

szczegóły »
Muzeum Najmniejszych Książek Świata

W Katowicach mieści się wyjątkowe muzeum, w którym znajdują się… najmniejsze książki świata, w tym najmniejsza, wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Ekspozycja mieści się w prywatnym domu autora – Zygmunta Szkocnego.

szczegóły »
Port Chorzów

Port Chorzów to nazwa dużego plenerowego miasteczka, które rozłożyło się na Dużej Łące w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie.

szczegóły »
Bawialnia Kraina Czarów

Sali Zabaw Kraina Czarów to miejsce, gdzie znajdziemy labirynt, króliczą norę, trampoliny, zjeżdżalnie, baseny z piłkam, ściankę wspinaczkową oraz inne atrakcje dla dzieci, a wszystko na powierzchni 600 m kw.  

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss