Podzielony zamek

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Aleksander Fredro opisał dzieje twierdzy w Odrzykoniu w dobrze wszystkim znanym dziele „Zemsta”. Jego żona Zofia Jabłonowska wniosła w posagu połowę zamku. Fredo znalazł stare dokumenty, które opisywały spór między Skotnickimi i Firlejami. Postanowił je wykorzystać i spisał sąsiedzką sprzeczkę. Był to zamek obronny. Za zadanie miał chronić trakt handlowy z Polski na Węgry. Wzniesienie na którym się znajduje nosi nazwę Kamieniec. Obiekt, tak jak przed laty, jest podzielony. Tylko wschodnią część można zwiedzać. Reszta jest niedostępna z powodu fatalnego stanu. Mimo tego, zachowało się tutaj kilka gotyckich elementów, a także fragmenty niektórych budynków i kaplicy. Znajduje się tu niewielkie muzeum z militariami. Jedną z atrakcji jest XIV-wieczny herb z drzwi zamkowych. Jest też XIX-wieczny pomnik Tadeusza Kościuszki, który powstał z okazji setnej rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej. Z zamku można podziwiać malowniczy, pełen pagórków krajobraz Pogórza Dynowskiego. Dojechać tutaj można PKS-em z oddalonego o dziesięć kilometrów Krosna. Będąc w tej okolicy można dodatkowo udać się na pobliską ścieżkę przyrodniczą, która prowadzi do rezerwatu „Prządki”.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Sanok (51 km; ok. 1h)
Rzeszów (53 km; ok. 1h)
Nowy Sącz (96 km; ok. 1:50h)
Tarnobrzeg (117 km; ok. 2:15h)

Miejscowość: Odrzykoń k/ Krosna

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.zamki.res.pl

Muzeum Motoryzacji

W Muzeum Motoryzacji znajduje się 50 eksponatów, w tym motocykle, motorowery i samochody. Niektóre z nich pochodzą z krajów, których próżno szukać na mapie. Są motocykle z ZSRR, Czechosłowacji czy NRD.

szczegóły »
Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka

Będąc w Sanoku trzeba koniecznie wybrać się na ulicę Kościuszki. Dlaczego? Aby spotkać Dobrego Wojaka Szwejka! Podobno potarcie nosa Szwejka przynosi szczęście w miłości.

szczegóły »
Schron kolejowy

Zespół schronów w Stępinie to obiekt unikatowy w skali Europy. Słynny jest z jednego wydarzenia. W dniach 27-28 sierpnia 1941 roku odbyło się tutaj spotkanie Hitlera z Mussolinim. W schronie kolejowym stacjonował pociąg sztabowy Austriaka – „Amerika”.  Do budowy schronu, która była ściśle tajna, zatrudniono od trzech do sześciu tysięcy ludzi.

szczegóły »
Zagroda garncarska

Idealne miejsce na rodzinny weekendowy wypad za miasto. Można tutaj aktywnie spędzić czas. Mało jest miejsc, w których można nauczyć się rzeźbić w glinie czy tworzyć naczynia na kole. A po pracy – ognisko bądź przejażdżka rowerem po trasie „Garncarski Szlak”.

szczegóły »
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie to z całą pewnością jeden z najpiękniejszych zamków nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Do zaoferowania ma on między innymi piękny, malowniczy park, wspaniałą Kaplica Zamkową oraz Winiarnię Książęcą. Zamek oferuje turystom możliwość noclegu.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss