Pogoria I, II, III, IV

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Pogoria I położona jest przy trasie prowadzącej do Ząbkowic, niedaleko od centrum miasta. Niegdyś miejsce spędzania urlopów wypoczynkowych, dziś jest ostoją żeglarstwa. Maksymalna głębokość akwenu wynosi 11 m. jezioro otaczają liczne ośrodki wypoczynkowe z domkami kempingowymi, przystaniami żeglarskimi, wypożyczalniami kajakowymi, stanicami wędkarskimi plażą miejską.
Usytuowana tuż obok Pogoria II przeznaczona jest głównie dla wędkarzy, którzy w otoczeniu niesamowicie bujnej (po części chronionej) roślinności mogą oddać się swojej pasji. To 40 hektarowa oaza ciszy i spokoju, do której nie prowadzi żadna asfaltowa droga, dostać można się tam drogą rowerową, bądź pieszo.
Pogoria III to przede wszystkim raj dla wielbicieli sportów wodnych (kajakarstwo, nurkowanie, żeglarstwo, windsurfing), a także sympatyków rowerków wodnych, czy siatkówki plażowej. W okresie letnim można skorzystać z dobrodziejstw kąpieli słonecznych pod okiem ratowników WOPR, bądź pojeździć na rowerze na specjalnie wytyczonych ścieżkach. Zimą, teren ten sprzyja rozwojowi ruchu bojerowego. Tuż przy plaży znajdują się liczne punkty małej gastronomii, dające możliwość przekąszenia jakiegoś smakołyku. Na terenie jeziora działa Jacht Klub Pogoria 3 oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Jednymi z najnowszyzh atrakcji na Pogorii III jest otwarte niedawno molo oraz Promenada spacerowa.
Najmłodszym i największym akwenem o powierzchni ok. 560 ha jest Pogoria IV (Zbiornik Kuźnicy Warężyńskiej), ciągnąca się od okolic Pogorii III, aż po Wojkowice Kościelne. Póki co, zbiornik nie jest wykorzystywany  rekreacyjnie, zabroniona jest na nim żegluga oraz kąpiel ze względu na nieustabilizowane podwodne przeszkody. Dozwolone jest jedynie wędkowanie. Wzdłuż południowego, zachodniego oraz północnego brzegu biegnie asfaltowa ścieżka rowerowa, doskonała do jazdy na rowerze, rolkach, czy też spacery.   
Położenie tych czterech zbiorników w swoim bliskim otoczeniu sprawia, że w ciepłe, słoneczne dni okolice te są pełne ludzi, którzy spędzają czas aktywnie – jeżdżąc na rowerach po wytyczonych ścieżkach, uprawiając sporty wodne lub odpoczywając w otoczeniu zieleni. Jest to niezwykle atrakcyjne miejsce dla wszystkich...z dala od gwaru miast i ulic.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Katowice (17 km; ok. 0:20h)
Bielsko-Biała (75 km; ok. 1:15h)
Kraków (85 km; ok. 1h)

Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Strona: www.dabrowa.pl/dg_rekreacja_zbiorniki-wodne

Jak dojechać:
Jadąc samochodem najlepiej dojechać do Pogorii IV od strony Wojkowic Kościelnych, bądź do dzielnicy Dąbrowy Góniczej Piekło. Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie samochodu w którymś z ośrodków zlokalizowanych wokół tzw. Satrej Pogorii - z drogi S1 (Tychy - Siewierz) skręcamy na węźle "Pogoria" po minięciu Huty Katowice po prawej stronie, jadąc od Tychów (niestety nie oznakowany).

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

Park i mini-zoo im. Jacka Kuronia

Park w Sosnowcu-Kazimierzu  to miejsce, gdzie mając nawet tylko chwilę wolnego, możemy poczuć, jakbyśmy wyjechali na łono natury, poza aglomerację miejską. Dzięki znajdującym się wokół uroczego stawu ścieżkom rowerowym, spacerowym, placom zabaw oraz mini-zoo, stanowi doskonałe miejsce do spędzenia czasu z całą rodziną. A dla amatorów rolek świetne miejsce z szerokimi i w miarę równymi alejkami. 

szczegóły »
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Najstarsze i największe polskie planetarium, pozwalające nawet w pochmurne i deszczowe dni zobaczyć piękne, słoneczne niebo, lub też  usłane lśniącymi gwiazdami… a wszystko dzięki 23-metrowej kopule, stanowiącej ekran sztucznego nieba oraz specjalnej aparaturze, wyświetlającej te efektowne obrazy, nawet w 750-krotnym powiększeniu!

szczegóły »
Skansen „Guido” (Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO)

Kopalnia Guido to unikat na skalę światową, bowiem zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Skansen tworzą korytarze na poziomach 170 i 320 metrów oraz zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym.

szczegóły »
Wokół zbiornika Pogoria IV

Zbiornik Pogoria IV daje nam, w bezpośredniej bliskości aglomeracji śląskiej, możliwość odbycia bardzo ciekawej widokowo i urozmaiconej terenowo wycieczki rowerowej wokół tego zbiornika. Trasa w połowie prowadzi przygotowaną, asfaltową ścieżką rowerową, natomiast druga połowa wiedzie lasami i łąkami w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.

szczegóły »
Skansen Górniczy "Królowa Luiza" w Zabrzu

Przejście wyrobiskami z początku XIX wieku i współczesnymi  do części podziemnej (ok. 1.560m) dostarcza zwiedzającym wielu emocji, głównie dzięki obserwacji rozwoju techniki urabiania węgla. Niezwykłych wrażeń, przede wszystkim dzieciom, dostarczą pokazy pracy kombajnu ścianowego, chodnikowego i struga. Niezwykle zajmujące, szczególnie dla dzieci jest oglądanie panoramy Zabrza z wierzchołka wieży wyciągowej, znajdującej się na wysokości 30m.

szczegóły »
Dolomity Sportowa Dolina

Stok narciarski w środku miasta ? Czynny przez cały rok ? Takie właśnie atrakcje oferuje odwiedzającym ośrodek Sportowa Dolina. Pozytywne wrażenia wywierają także znajdujące się tuż obok: zimowy tor saneczkowy oraz Snowpark. Wstąp koniecznie!

szczegóły »
Aquapark Świat Wodny „Nemo”

Aquapark Świat Wodny „Nemo” to kompleks rekreacyjno-sportowy, oferujący swoim gościom pełną gamę atrakcji: baseny kryte oraz odkryte na zewnątrz, sauny, jacuzzi, grota solna,  bar, a nawet dyskotekę! Szczególnie fascynujące, szczególnie dla dzieciaków, są trzy zjeżdżalnie, z których każda dostarcza coraz większych emocji!

szczegóły »
Wesołe Miasteczko w Chorzowie

Chorzowski lunapark gwarantuje fantastyczną, niezapomnianą zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym! Największy w Polsce rollercoaster, szalona Gwiazda Duża, zakręcony Apollo 2000, Rock & Roll, Kino 4D czy niepowtarzalny ześlizg do wody to bez wątpienia atrakcje, których nie można sobie odpuścić!

 

0 (468×77)

szczegóły »
Zagroda żubrów na terenie Zabytkowego Parku Pszczyńskiego

„Dzika Promenada”- mnóstwo zieleni w lecie, śniegu w zimie i … olbrzymie żubry, a także muflony, jelenie, sarny, daniele! Poza tym niesamowitą frajdą dla dzieci jest  oglądanie trójwymiarowego filmu o żubrach, dla dorosłych natomiast obejrzenie ekspozycji, dzięki którym poznają faunę i florę tego regionu.

szczegóły »
Śląski Ogród Zoologiczny

W chorzowskim ZOO, na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji: Kotlina Dinozaurów, Mini-Zoo dla najmłodszych i przede wszystkim… ponad 3 tysiące zwierząt! A wśród nich olbrzymie drapieżniki, budzące największe zainteresowanie: lwy, tygrysy, niedźwiedzie, pantery, lamparty i pumy.

szczegóły »
Zalew Sosina

Zalew Sosina usytuowany z dala od miasta jest doskonałym miejscem dla osób uprawiających sporty wodne, motorowodne, wędkarzy i osób spragnionych chwili wytchnienia na łonie natury! Można tu pospacerować nad brzegiem jeziora, czy też pojeździć na rowerze po okolicznych lasach.

szczegóły »
Ośrodek Morsko

Położone na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na szlaku Orlich Gniazd Morsko to bardzo ciekawa propozycja na spędzenie weekendu. Wybudowany tu ośrodek, daje nam wiele możliwości, aktywnego spędzenia czasu, od wycieczek pieszych i rowerowych, poprzez basen, stok narciarski zimą, po grę w tenisa, czy tez wizytę w mini ZOO. Jednym słowem jest to świetne miejsce na ciekawy wyjazd rodzinny.

szczegóły »
Okolice Świerklańca ROWEREM

W czasie wycieczki zobaczymy trzy zbiorniki wodne, każdy o innym charakterze. Kolejno miniemy: kąpielisko, staw w parku krajobrazowym i zbiornik retencyjny, będący rezerwuarem wody dla pobliskich miast. Wszystkie trzy malowniczo urozmaicają trasę. Między nimi jechać będziemy przez lasy i dzikie sady. A wszystko w pofałdowanym krajobrazie Garbu Tarnogórskiego. To łatwa trasa, dobra na początek sezonu lub rodzinną wycieczkę. Jest niedługa i przebiega obok wielu miejsc, w których można urządzić dłuższy postój. Pokonamy tylko dwa kilkusetmetrowe podjazdy. Trasa ma 24 km. dugości.

szczegóły »
Nurkowanie (Śląsk)

Woda jest Twoim żywiołem ?! Skuś się i rozpocznij kurs nurkowania. Pozwoli Ci to odkryć zupełnie inny świat, widoki podwodnych przestrzeni specjalnie przygotowanych akwenów przyprawią Cię o szybsze bicie serca. To niesamowite, jak nurkowanie potrafi wciągnąć nawet najbardziej opornych. Przełam się i koniecznie wypróbuj !

szczegóły »
Windsurfing i Kitesurfing

Prawdziwe szaleństwo na wodzie ! Dla miłośników sportów wodnych możliwość windsurfingu, (nie wyjeżdżając w tym celu nad morze) będzie prawdziwą rewelacją. Właśnie z myślą o nich powstał Ośrodek Sportów Wodnych w Łące, który prócz nauki windsurfingu oferuje także szkolenia kitesurfingowe i żeglarskie. Nie musisz już pokonywać 600 km, by oddać się tej pasji !

szczegóły »
SquashPoint - Sosnowiec

Pierwszy, profesjonalny klub squasha w Sosnowcu czeka na spragnionych zdrowej rywalizacji i przyjemnego wysiłku chętnych ! Swoich sił spróbować tam mogą zarówno początkujący, jak i zaawansowani gracze - każdy może liczyć na fachową pomoc i cenne wskazówki.

szczegóły »
Pustynia Błędowska

Pustynia w Polsce ? Oczywiście ! I takie atrakcje ma nasz kraj, co prawda trochę już zarosła roślinnością, ale dalej to pustynia, więc póki jest, warto się tu wybrać. Pustynia Błędowska jest nazywana „Polską Saharą”. Niewątpliwie jest to teren wyjątkowy i unikalny. Przez te tereny przepływa rzeka Biała Przemsza oraz przechodzi „Pustynny Szlak”. Jeszcze w latach 20tych ubiegłego wieku, można było obserwować tu zjawisko fatamorgany...

szczegóły »
Balaton

Balaton to rekreacyjno-wypoczynkowy ośrodek na terenie Sosnowca, usytowany nad stawem o powierzchni 10 ha. Niepowtarzalna atmosfera tego miejsca ściąga, szczególnie w sezonie letnim, wielu spragnionych relaksu i bliskiego kontaktu z naturą.

szczegóły »
Kopalnia Ćwiczebna - Muzeum "Sztygarka"

Kopalnia powstała w 1927 rok, jako obiekt szkoleniowy Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej im Stanisława Staszica. W zabytkowych wyrobiskach o łącznej długości 800 metrów, zaprezentowano maszyny i urządzenia górnicze używane w górnictwie w drugiej połowie XX wieku.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss