Pomnik Dobrego Wojaka Szwejka

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Dobry Wojak Szwejk to niezwykle popularna postać z antywojennej powieści „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej”. Autorem dzieła jest Czech Jaroslav Hasek.  Prawdziwy Szwejk mieszkał w Pradze, był sprzedawcą psów i pucybutem. Naturalnej wielkości jego pomnik jest odlany z brązu. Znajduje się na ulicy Kościuszki, na sanockim deptaku. Szwejk siedzi na ławce, w ręku trzyma fajkę i spogląda na przechodzących mieszkańców i turystów. Sanok nie jest miastem przypadkowym dla tego bohatera. Postać ta w jednej ze swoich przygód odwiedziła to miasto. Niedaleko stąd znajduje się gospoda „U Szwejka”, trochę dalej jest Zaułek Józefa Szwejka.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Rzeszów (73 km; ok. 1:20h)
Nowy Sącz (130 km; ok. 2:20h)
Tarnobrzeg (149 km; ok. 2:50h)

Miejscowość: Sanok, ul. Kościuszki

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

Gallery description

Muzeum Dobranocek

W zbiorach muzeum znajdują się między innymi: zbiór zabawek, oryginalnych lalek z filmów, gier, plakatów, kartek i znaczków pocztowych, płyt winylowych, kaset VHS, kart telefonicznych. Bajki mają poświęcone sobie sale, i tak możemy powspominać "Bolka i Lolka," "Koziołka Matołka" czy "Krecika". Miejsce idealne dla wszystkich, którzy chcą powspominać swoje dzieciństwo, a także dla młodszego pokolenia, które chciałoby się dowiedzieć na czym wychowywali się ich rodzice.

szczegóły »
Muzeum Dzwonów i Fajek

Przemyśl słynie z ludwisarstwa i fajek, dlatego też utworzono tutaj pierwsze w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek. Dla zwiedzających przygotowano ekspozycje: dzwonów, współczesnej fajki przemyskiej i starych fajek ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

szczegóły »
Muzeum Motoryzacji

W Muzeum Motoryzacji znajduje się 50 eksponatów, w tym motocykle, motorowery i samochody. Niektóre z nich pochodzą z krajów, których próżno szukać na mapie. Są motocykle z ZSRR, Czechosłowacji czy NRD.

szczegóły »
Muzeum Narciarstwa imienia Stanisława Barabasza

Patron Muzeum Narciarstwa nie jest przypadkowy. To właśnie Stanisław Barabasz zbudował w 1888 roku pierwsze w Polsce narty. Deski związane sznurkiem z powodzeniem stosował podczas zimowych polowań. Dzisiaj w muzeum jest około 200 eksponatów. Najstarszy jest z 1917 roku.

szczegóły »
Park etnograficzny

Park Etnograficzny w Sanoku to największy skansen w Polsce, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę obiektów. Jest ich tu ponad setka. Zbudowane z drewna obiekty znajdują się na obszarze około 38 hektarów. Przez wielu uznawany za jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie.

szczegóły »
Podzielony zamek

Zamek w Odrzykoniu to XIV-wieczna gotycka budowla, rozbudowana w stylu renesansowym w XVI wieku. Położony jest na wysokości 452 m.n.p.m. Niestety, dzisiaj po efektownym zamku zostały tylko ruiny. Wszyscy go kojarzą dzięki komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry.

szczegóły »
Pomnik Chrystusa Króla

Mało kto wie, że jest takie miejsce w Polsce, w którym można poczuć się jak w… Rio de Janeiro ! Chodzi o wieś Mała. Otóż w tej wsi znajduje się Pomnik Chrystusa Króla, podobny do tego, jaki znajduje się w brazylijskim Rio.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss