Port Czerniakowski - rejsy na Bielany

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Port Czerniakowski jest portem rzecznym. Znajduje się na lewym brzegu Wisły. Jego teren  ma  wielką wartość przyrodniczą ze względu na swoją czystość, a także szatę roślinną i gatunki zwierząt wodnych. Jest miejscem żerowania, rozrodu i odpoczynku ssaków wodnych. Można spotkać tu wiele gatunków ryb, raki wydry i bobry. Na niebie można zobaczyć na przykład orła bielika, czaplę, rybitwę, kormorana, puszczyka, sowę uszatą, bądź myszołowa. Port można zwiedzać zarówno pieszo, jak i rowerem lub kajakiem.  Należy on do fundacji „Ja Wisła”, która dba o jego wygląd i renowację. W porcie cumuje barka „Herbatnik”, łódź pychowa ”Rowka” oraz wiślana krypa ”Basonia-Wałowice”, którą można przepłynąć na Bielany. Jest doskonałym miejscem  na wypoczynek  oraz na jeden z przystanków na wycieczce krajoznawczej po Mazowszu. Są tu  organizowane koncerty, imprezy taneczne, kino plenerowe, a latem wystawiane leżaki. Można również zacumować tutaj swoją barkę mieszkalną . W czasie niżówki   basen portu częściowo wysycha.  Fundacja „Ja Wisła” dąży do utworzenia Skansenu Rzeki Wisły. Dzięki temu mogłyby tu bezpiecznie cumować zabytkowe parowe statki rzeczne, drewniane łodzie ludowe i inne łodzie zabytkowe. Rejsy krypą  „Basonia” na Bielany są organizowane od 13 lipca (cztery każdego dnia). Są one bezpłatne, jednak obowiązkowa jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna.

Miejscowość: Warszawa Śródmieście
Strona: www.jawisla.pl
Tel:  +48 605 143 904 (rezerwacja miejsc)
E-mail: fundacja@jawisla.pl

Jak dotrzeć:
Wejście do Portu Czerniakowskiego znajduje się na lewym brzegu, 511 kilometra szlaku żeglownego Wisły. Oczywiście wejście dla jednostek pływających. Tu zaczyna się prawie kilometrowej długości kanał portowy, wiodący do basenu dawnego zimowiska statków, zwanego dziś potocznie patelnią. Kanał portowy przecinają w trzech miejscach ciągi komunikacyjne: u wylotu brama powodziowa, w środku Most Łazienkowski i od południa tymczasowy mostek drewniany. Wjazd samochodem jest możliwy ulicą Zaruskiego na teren cypla oraz alejką bez nazwy, będącą przedłużeniem ulicy Łazienkowskiej, na teren dawnej stoczni. Obecnie zaledwie niewielki fragment nabrzeża kanału portowego jest wykorzystywany przez żeglarzy, jedynie kajakarze z WTW ćwiczą tu wiosłowanie.

Godziny otwarcia:
pn - pt: 4:00, 6:00, 18:00, 20:00
                                   
Bilety:
Wstęp wolny (wymagana wcześniejsza rezerwacja)    

Banner

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.jawisla.pl

Tramwaj wodny

Warszawski tramwaj wodny jest niewątpliwie bardzo ciekawym środkiem transportu. Posiada cztery przystanki. Kursują tu dwa statki: „Wars” i „Generał Kutrzeba”. Podróżując tramwajem można podziwiać krajobraz Warszawy oraz rozkoszować się pięknem Wisły i jej okolic.

szczegóły »
Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa to idealne miejsce na niedzielny odpoczynek po ciężkim tygodniu pracy, daleko od miejskiego zgiełku. Jeśli uwielbiasz spędzać czas z dala od cywilizacji i w ciszy chcesz rozkoszować się pięknymi krajobrazami, musisz odwiedzić Piaseczno ! Szkoły i przedszkola powinny się zainteresować specjalną ofertą, skierowaną do wszystkich dzieci.

szczegóły »
Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści

W tym wyjątkowym miejscu wysłuchasz najznakomitszych bajek z różnych zakątków świata. W repertuarze znajduje się ponad sto opowieści ! Muzeum organizuje przedstawienia, wystawy, a nawet warsztaty, w których zainteresowani nauczą się opowiadać.

szczegóły »
Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to miejsce, w którym zwiedzający mogą poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Jest to prawdziwy raj dla ciekawych świata, którzy uwielbiaja eksperymentować, poznawać i rozumieć w taki sensoryczny sposób rozmaite skomplikowane zjawiska zachodzące w świecie.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss