Przełom Białki

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Posiadająca swoje źródło w Tatrach Białka jest prawym dopływem Dunajca. W sezonie letnim rzeka kusi spragnionych kąpieli, przejrzystością swojej wody oraz orzeźwiającym chłodem. Może tworzyć rwącą rzekę w następstwie opadów deszczu, bądź niemalże wysuszone korytko, po powierzchni którego przemykają strumyczki podczas okresów suszy. Ta malownicza okolica oferuje także możliwość zwiedzenia Jaskini Janosika.
Szczególnie obleganą przez wspinaczy jest południowa ściana Kramnicy, na której znajduje się wiele dobrze ubezpieczonych w rozmaite sprzęty asekuracyjne (ringi, spity, stanowiska z dwóch punktów połączonych łańcuchami z karabinkiem zakręcanym) dróg. Mogą one wynosić nawet 30 m długości. Krótsze trasy dla początkujących dostępne są na Obłazowej, dużą popularnością cieszy się także grota, ze względu na  znajdujące się tam liczne i ciekawe przewieszenia.
Z wierzchołka Kramnicy i Obłazowej roztacza się panorama od Jeziora Czorsztyńskiego aż po Tatry. Interesującym jest ponadto fakt, że na tym terenie kręcono sceny do filmów „Janosik”, „Trzecia granica” oraz „Karol. Człowiek, który został papieżem”.
Jest to ścisły rezerwat przyrody, cieszący się olbrzymią popularnością wśród weekendowych wczasowiczów, turystów i wspinaczy skałkowych.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kraków (100 km; ok. 1:30h)
Nowy Sącz (95 km; ok. 1:20h)
Zakopane (30 km; ok. 0:30h)

Jak dotrzeć:
Dwie możliwości dotarcia na miejsce:
Na drodze z Nowego Targu do Krościenka należy skręcić w Łopusznej w prawo do Nowej Białej, następnie za kościołem w prawo, przez wieś, potem po ok. 1 km widoczne dojście do skałek po lewej stronie.
PKS z Nowego Targu w stronę Jurgowa — należy wysiąść na przystanku w Groniu, skąd trzy kilometry marszu na przełaj w stronę widocznych na wschodzie skałek.

Strona: www.bialkatatrzanska.turystyka.pl 

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

Park Linowy "Gugu Park"

Park Linowy  GuGu to 300-metrowa trasa z rozmaitymi przeszkodami, wśród których możemy wyróżnić między innymi zjazdy na linie, kładki, mosty linowe, równoważnie i sieci pajęcze. Na najmłodszych czeka specjalnie zaaranżowany mini park!

szczegóły »
Rezerwat „Skamieniałe Miasto”

Skamieniałe Miasto to 15-hektarowy teren, na którym znajduje się liczne, urocze skałki posiadające własną historię i imiona pochodzące od ich rozmaitych kształtów, przypominających np. czarownicę, borsuka, czy żółwia. Wedle legendy to zaklęte w kamienie postacie ludzi i zwierząt. Jest tam nawet miasto z ratuszem, warowniami, basztą i kościołem. To niewątpliwie jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody nieożywionej w Polsce.

szczegóły »
Rezerwat „Zimny Dół”

Rezerwat „Zimny Dół” jest ciekawą atrakcją geologiczną, jak i przyrodniczą. Znajduje się tam jedyne w Małopolsce wywierzysko potoku w jaskini, z którego wypływa kryształowo czysta woda, która następnie potokiem wpada do Sanki.

szczegóły »
Spływ Dunajcem

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Płynący tratwą mogą podziwiać niezwykłe i unikatowe krajobrazy pienińskiego pasma górskiego, a w pewnym momencie także stronę słowacką. Dodatkowo całą drogę umilają flisacy opowiadaniem rozmaitych anegdot dotyczących gór.

szczegóły »
Kalatówki

Kalatówki to piękna polana reglowa na terenie Doliny Bystrej w Tatrach, ciesząca się sympatią narciarzy, rowerzystów oraz amatorów wędrówek górskich. Rozpościera się z niej wspaniały widok na Kasprowy Wierch oraz Giewont, od nieznanej większości strony. Na polanie umiejscowiony jest Hotel Górski, gdzi emożemy się zarówno posilić jak i przespać. Po drodze warto wstąpić do znajdującego się na Kalatówkach zespołu klasztornego albertynek.

szczegóły »
Pasieka „Barć”

Bliskość natury wraz z wszelkimi jej dobrodziejstwami jest dostępna w zasięgu ręki właśnie w Pasiece „Barć” w Kamiannej. Co najważniejsze, odwiedzający mogą w tym miejscu obserwować życie pszczelarskiej społeczności, posmakować produkowanych przez nich miodów, będących doskonałym lekiem na rozmaite dolegliwości. Co więcej, znajduje się tam wyciąg narciarski oraz możliwość organizacji wycieczek po Ziemi Sądeckiej.

szczegóły »
Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to rezerwat przyrody, będący największą atrakcją Małych Pienin. Zajmuje powierzchnię ok. 60 ha i rozciąga się na długość 800 m, tworząc  głęboki kanion otoczony ścianami wapienia o wysokości nawet 120 m! Dnem wąwozu płynie kaskadami  potok Kamionka o kryształowo czystej wodzie i urozmaiconym głazami korycie. Rezerwat powstał w celu ochrony zarówno przyrody nieożywionej, jak ożywionej w postaci osobliwych gatunków roślin wapieniolubnych.

szczegóły »
Sokolica

Szczyt Sokolicy jest doskonałym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny oraz część Tatr. Jest to także doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę górską, połączoną z niezbyt dużym wysiłkiem fizycznym, a oferująca przepiękne widoki. Jest to także idealne miejsce dla miłośników wspinaczki.

szczegóły »
Słowacki Raj - Słowacja

Zaledwie 2 godz. drogi od Krakowa, znajduje się jeden z najpiękniejszych, jednocześnie mało w Polsce znanych zakątków Europy - park narodowy „Słowacki Raj”. To kraina strumieni i niezliczonych wodospadów (łącznie kilkadziesiąt), po i wzdłuż których prowadzi sieć dobrze poprowadzonych szlaków z niesamowitymi widokami.

szczegóły »
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest przepiękną, największą i najdłuższą w polskich Tatrach doliną Zajmuje powierzchnię ok. 36 km2 i jest ważnym punktem wypraw w Tatry Zachodnie. W związku z tym, iż jako jedyna z tatrzańskich dolin, nie podlega w pełni pod obostrzenia nakładane przez TPN, daje większe możliwości dla odwiedzających, a mianowicie, można tu wjechać rowerem oraz wprowadzić naszego czworonożnego przyjaciela. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się stylowe i pięknie wkomponowane w otoczenie, duże schronisko PTTK, które jest punktem docelowym większości jednodniowych wycieczek. Możemy tu odpocząć oraz posilić się. Chochołowska jest piękna o każdej porze roku, ale wrażenie jakie pozostawia na wiosnę z dywanem krokusów na Polanie Chochołowskiej długo pozostaje w pamięci...

szczegóły »
Dolina Strążyska

Dolina Strążyska usytuowana jest w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną ku Dziurze, a Doliną za Bramką. Co ciekawe, dolina prowadzi do podnóży samego Giewontu, a rozpoczyna się w granicach zabudowy Zakopanego. Możemy więc rozpocząć spacer do doliny z samych Krupówek. Ma powierzchnię ok. 4 km2, a po obu zboczach widać skaliste turnie:  Trzy Turnie oraz Skała Edwarda Jelinka.

szczegóły »
NAJwiększy most kamienny w Polsce

Ta rekordowa kamienna budowla została zbudowana własnoręcznie przez jednego człowieka – Pana Jana Stacha w latach 70-tych XX wieku. Wysokość tego okazałego mostu wynosi aż 16 m, pod tunelem płynie natomiast potok o długości 1,5 km uchodzący do Jeziora Rożnowskiego.

szczegóły »
Rezerwat Przyrody Nieożywionej Luboń

Rezerwat na Luboniu Wielkim (1.022 m.n.p.m.) ma powierzchnię ok. 12 ha. Jego atrakcyjność potęguje położenie – umiejscowiony jest na stromych zboczach - oraz jedyny w Beskidzie Wyspowym jęzor osuwiska fliszowego z gołoborzem. Warto także zwrócić uwagę na roślinność tych terenów oraz obecność wielu jaskiń, w tym największej o długości 26 m.

szczegóły »
Wodospad na Mosornym Oku

Wodospad na Mosornym Oku należy do najbardziej uroczych miejsc w Zawoi. Opada z 8–metrowego progu, który układa się w kilka stopni skalnych. Wszystko otoczone jest wysokimi ścianami skalnymi, tworząc niecodzienny i osobliwy widok.

szczegóły »
Zjeżdżalnia Grawitacyjna

750 m niesamowitej zabawy ! Zjazdy na wózkach z ręcznym i automatycznym hamulcem z prędkością do 20 km/h cieszą się coraz większym zainteresowaniem i sympatią zarówno wśród tych młodych, jak i starszych uczestników. Liczne zakręty dostarczają naprawdę fantastycznych emocji !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss