Puszcza Augustowska

Kategorie: Natura, Z dziećmi

Puszcza Augustowska jest dużym kompleksem leśnym położonym w woj. podlaskim oraz na Litwie i Białorusi. Powierzchnia puszczy w granicach Polski wynosi 114 tys. ha. W puszczy znajduje się Wigierski Park Narodowy oraz malownicze jeziora. Wśród  największych są Wigry, Necko, Rospuda, Białe, które od lat cieszą się popularnością wśród wędkarzy i amatorów żeglugi. Puszczę przecina Czarna Hańcza, Rospuda, Marycha, Blizna oraz Kanał Augustowski. Sieć wodna puszczy - rzeki, jeziora, Kanał Augustowski stwarzają doskonałe warunki do uprawiania turystyki kajakowej i żeglarskiej. Ciekawi są również mieszkańcy puszczy, a żyje tu blisko 50 gatunków ssaków m.in. łoś, jeleń, dzik, wilk, ryś, borsuk, wydra, bóbr i ok. 150 gatunków ptaków. W lasach dominują głownie bory sosnowe i sosnowo-świerkowe. Puszcze można zwiedzać samochodem po drogach asfaltowych i żwirowych. Zachodnimi fragmentami Puszczy Augustowskiej prowadzi międzynarodowa szosa nr 8 (do przejścia granicznego w Budzisku).

 

 

baner

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Suwałki (35 km; ok. 0:30 h)
Białystok (90 km; ok. 1:25 h)

Centrum Informacji Turystycznej  
Augustów, Rynek Zygmunta Augusta 44
Strona: www.augustow.eu
Tel.: +48 86 643 28 83

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.mikaszowka.prometeusze.pl
www.tobolowo.inocleg.pl
www.suwalszczyzna.pl
www.biebrza.info.pl

Dwór Stara Hańcza

Na północnym krańcu  Jeziora Hańcza znajdują się ruiny Dworu Stara Hańcza otoczone imponującymi alejami lipowymi. Te niewielkie pozostałości niegdyś pięknego dworu otoczone są trasami rowerowymi oraz ścieżkami poznawczymi informującymi turystów o bogatej, zróżnicowanej florze tego terenu. Warto wybrać się tu w porze letniej i zażyć kąpieli w kryształowo, czystej wodzie Jeziora Hańcza.

szczegóły »
Wigierska Kolej Wąskotorowa

Wigierska Kolej Wąskotorowa to jedna z największych atrakcji Suwalszczyzny, wiodąca przez malownicze krajobrazy Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej. Kurs dziesięciokilometrową trasą ukazuje największe walory tego terenu, czyli urokliwe lasy i fascynujące widoki Jeziora Wigry.

szczegóły »
Wioska Indiańska, Jurowce

Wioska Indiańska w Jurowcach to miejsce szczególnie polecane dla przez dzieci i młodzieży. Prezentując świat kultury indiańskiej, nie tylko bawi, ale także uczy. Zwiedzanie wioski, malowanie twarzy czy strzelanie z łuku to tylko część atrakcji jakie czekają na gości. Z kolei dla miłośników Dzikiego Zachodu, od 2010 roku otwarte ma być również miasteczko kowbojskie.

szczegóły »
Rejsy gondolami

Po jeziorach augustowskich i Kanale Augustowskich kursuje drewniana, 11-osobowa gondola silnikowa. To świetny sposób na podróżowanie, zwiedzanie najbardziej niedostępnych terenów i spędzenie wolnego czasu wśród malowniczych krajobrazów. Rejs gondolami to idealny pomysł dla miłośników fotografowania przyrody oraz kameralnych wypraw.

szczegóły »
Wiatraki Sokólskie

W okolicach Sokółki na Podlasiu znajdują się unikatowe wiatraki słynące z oryginalnej konstrukcji. Zbudowane są z nieruchomej podstawy i ruchomej części górnej, która ułatwia ustawienie wiatraka odpowiednio do kierunku wiatru. Obiekty niestety niszczeją w zastraszającym tempie, dlatego warto je zobaczyć dopóki jeszcze są.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss