Rezerwat Niebieskie Źródła

Kategorie: Natura, Z dziećmi

Rezerwat Niebieskie Źródła położony jest w dolinie Pilicy w południowo - wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego przy drodze wiodącej do Zalewu Sulejowskiego. Powstał w 1961 roku w celu ochrony malowniczych źródeł i ptactwa. Na terenie rezerwatu o powierzchni 29ha znajduje się las olchowy, będący ostoją dla ptaków m.in. zimorodka, remisza oraz wielu kaczek. Bardzo bogata jest również rodzina traw - ok. 400 gatunków roślin naczyniowych oraz chronionych. Jednak największą atrakcja rezerwatu są niebieskie źródła. Są one nie tylko błękitno-zielonkawe, jak sugeruje nazwa, ale mogą pożółknąć czy też czerwienić się. Drgający piasek widziany przez tafle wody posiada niepowtarzalna barwę o różnych odcieniach w zależności od pogody i wysokości słońca. To czynniki fizykochemiczne powodują unikalne zabarwienie źródeł.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Piotrków Trybunalski (30 km; ok. 0:30h)
Łódź (55 km; 1:10h)

Miejscowość: Tomaszów Mazowiecki

Jak dotrzeć:
Południowo - wschodnia części Tomaszowa Mazowieckiego przy drodze wiodącej do Zalewu Sulejowskiego.

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

Jaskinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego

Jaskinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, ich różnorodność i dostępność sprawiają, że są jednymi  z ciekawszych atrakcji tego terenu. Warto wybrać się na szczyt Góry Zielce gdzie znajduje się 10 jaskiń, każda o nietypowym kształcie i charakterze. Natomiast na Krzemiennej Górze ciekawym obiektem do zwiedzenia jest „Szachownica” - kompleks 5 jaskiń o dł. 1.000m.  Rezerwat Szachownica chroni liczną kolonię zimujących tutaj nietoperzy (ok. 10 gatunków).

szczegóły »
Sulejowski Park Krajobrazowy

Sulejowski Park Krajobrazowy o powierzchni 17.444 ha obejmuje  tereny Piotrkowa Trybunalskiego, Sulejowa i Tomaszowa Mazowieckiego. To malownicza kraina pełna rezerwatów przyrody, różnorodnej fauny i flory oraz atrakcji sportowych zlokalizowanych nad Zalewem Sulejowskim. Baza turystyczna w rejonie Sulejowa i Smardzewic oferuje turystykę rowerową, pieszą, żeglarstwo, kajakarstwo oraz liczne pola biwakowe i  ośrodki wczasowe.

szczegóły »
Załęczański Park Krajobrazowy

Przepiękne tereny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego wchodzące w skład jury krakowsko-częstochowskiej to bogactwo pełne rezerwatów przyrody, użytków ekologicznych, różnorodnych jaskiń i pomników przyrody. Poza walorami przyrodniczymi, stanowi również ciekawą atrakcję turystyczną gdyż znajdują się tu świetne szlaki rowerowe, piesze, konne oraz ścieżki dydaktyczne. Teren gromadzi ponad 30 gatunków roślin chronionych oraz ok. 100 gatunków ptaków.

szczegóły »
Biała Kopalnia

Niedaleko Smardzewic mieści się odkrywkowa kopalnia surowców mineralnych Biała Góra. Mijając te tereny warto ją zobaczyć, gdyż w wyniku działań kopalni wykopana dziura o białym, nieskazitelnym kolorze podłoża powoduje zachwyt i podziw wśród turystów. Na dnie kopalni znajduje się małe jeziorko o turkusowym zabarwieniu.

szczegóły »
Bolimowski Park Krajobrazowy

Położony w centralnej Polsce, Bolimowski Park Krajobrazowy to doskonałe miejsce na weekendowe spacery, grzybobranie, rowerowe wycieczki i jazdę konną. Rozpościerają się tu rozległe, świetliste polany, łąki, małe strumyki, bajora, oraz przepiękne lasy, które przecina kręta, ceniona przez amatorów kajakarstwa rzeka Rawka. Cała ta fantastyczna kraina i walory tego miejsca zachwycają grzybiarzy, wędkarzy, przyrodników i fotografów. Kto raz tam zajrzy, będzie powracał chętnie, urzeczony przestrzenią, ciszą,  malowniczymi pejzażami oraz obfitością jagód.

szczegóły »
Park Arkadia w Nieborowie

Park w Arkadii to romantyczna kraina pełna zieleni, świątyń i rzeźb. Stworzyła go Helena Radziwiłłowa w 1778 roku na styl bardzo charakterystyczny dla epoki romantyzmu, baśniowy i zarazem ludowy. Zgromadziła ona w Arkadii bogatą kolekcję sztuki antycznej, rzeźb, kopii dzieł antycznych, a także dzieł średniowiecznych i renesansowych, z których utworzyła Muzeum w Świątyni Diany. Warto wybrać się tu na melancholijny spacer z dala od zgiełku cywilizacji.

szczegóły »
Park w Nieborowie

Park w Nieborowie to doskonałe miejsce na popołudniowe spacery i wypoczynek. Charakteryzujący się stylem barokowym ogród, pełen jest przepięknych kwiatostanów i trawników dywanowych. Szeroka aleja lipowa przebiegająca przez ogród, oranżeria, stajnia, kanał w kształcie węgielnicy i park krajobrazowy mieszczący się za kanałem to tylko jedne z wielu ciekawych obiektów w parku. W okolicy znajduje się również Pawilon Myśliwski z pokojami dla gości.

szczegóły »
Tor kajakowy, Drzewica

Nowo wybudowany tor kajakowy w Drzewicy to jeden najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. To idealne miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych, którzy chcą przeżyć niesamowitą przygodę z nutką adrenaliny i odkryć w sobie nowe możliwości.

szczegóły »
Schron dla pociągów sztabowych - trasa turystyczna

Schron kolejowy w Konewce położony w malowniczym Spalskim Parku Krajobrazowym wybudowany został w czasie II Wojny Światowej dla pociągów sztabowych III Rzeszy. Dziś cieszy się dość dużą popularnością, jako unikalny obiekt na skalę europejską. 390 metrowy schron kolejowy wraz z podziemnymi kanałami i militarnymi elementami, w pełni został zagospodarowany na potrzeby trasy turystycznej. Dodatkową weekendową atrakcją są przejażdżki zabytkowymi pojazdami i rekonstrukcje bitew grupy Anlage Mitte.

szczegóły »
Arboretum

W Arboretum w Marculach  dotąd zostało zgromadzonych 400 gatunków drzew i krzewów. Alpinarium w połączeniu  z nowo powstałymi zbiornikami wodnymi stanowi doskonałe miejsce do spaceru  i odpoczynku na świeżym powietrzu na łonie natury. Na jego terenie znajduje się małe Alpinarium mające w swej kolekcji rośliny górskie. Teren arboretum ma charakter parku jego powierzchnia wynosi 6,5 ha.

szczegóły »
Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała

Zaletą kolei wąskotorowej w Rogowie jest niewątpliwie ciekawa trasa. Można na niej podziwiać zabytki sakralne, a także malownicze krajobrazy. Niekiedy można nawet spotkać dzikie zwierzęta. Jest to najdłuższa, czynna wąskotorowa linia w Polsce,

szczegóły »
Szlak Czterech Pancernych

Szlak Czeterech Pancernych i Psa powstał z myślą o wielbicielach kultowego serialu, którzy ze specjalną mapą w ręku, będą mogli zwiedzić miejsca, w których przed laty kręcono słynne sceny.

szczegóły »
Rodzinny Park Przygody Nad Pilicą

Rodzinny Park Przygody Nad Pilicą to park linowy o łącznej długości ponad 600 m składający się z czterech tras: czerwonej, niebieskiej, MADAGASKAR oraz zjazdowej z przeprawą przez Pilicę. Oprócz parku linowego na gości czeka mnóstwo innych atrakcji: gokarty trójkołowe, strzelnica paintballowa i ASG, kula wodna, a także trampolina oraz różnego rodzaju gry integracyjne.

 

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss