Rzeszowskie piwnice

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Na „Rzeszowskie piwnice” składa się 15 korytarzy i 25 piwnic. Znajdują się one na trzech kondygnacjach. Dlaczego powstały? W XIV wieku miasto otrzymało prawo składu towarów, ponieważ miasto leżało na szlakach komunikacyjnych. Jako, że brakowało miejsca nad ziemią, postanowiono składować surowce… pod ziemią. Zaletą takiego pomysłu było także to, że pod ziemią panowała odpowiednio niska temperatura do przechowywania żywności. Znajdowały się tam także sklepy, zakłady produkcyjne. W czasie wojen komnaty służyły za miejsce schronienia. Dzięki wąskim korytarzom łatwo było je obronić. Dodatkowo, prowadziły do studni, więc nie było problemu z dostępem do wody.  Gdy handel podupadał, część piwnic zasypano. Te, które przetrwały do dnia dzisiejszego, są dostępne dla zwiedzających. Odrestaurowano je i wzbogacono o historyczną ekspozycję. W jej skład wchodzą na przykład: zbroja rycerska, broń biała i palna czy wystawa ceramiki. Są też fotografie obrazujące Rynek z przełomu XIX i XX wieku. Każde pomieszczenie ma swoją nazwę, która odnosiła się do funkcji jakie pełniło dane miejsce. Po ukończeniu zwiedzania można zobaczyć ekspozycję Muzeum Historii Miasta Rzeszowa.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Sanok (74 km; ok. 1:30h)
Tarnobrzeg (75 km; ok. 1:35h)
Sandomierz (90 km; ok. 1:50h)

Miejscowość:  Rzeszów, Rynek
Strona: www.muzeum.rzeszow.pl
Tel: + 48 17 8754774
E-mail: hist@muzeum.rzeszow.pl
Wejście do Podziemnej Trasy Turystycznej mieści się w tylnej elewacji kamienicy Rynek 12, przy ulicy Króla Kazimierza.

Godziny otwarcia
:
 wt - pt: 9:00 – 15:30
nd: 12:00 – 18:00

Bilety
:
normalny: 6,5 zł
ulgowy: 4,5 zł

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.rzeszow.pl


Rzeszowskie piw...
Carska Rewia w hotelu „ Imperium”

Rzeszowski hotel „Imperium” oprócz miejsc noclegowych ma w swojej ofercie coś specjalnego. Codziennie odbywają się tutaj rosyjskiej rewie ! W tym tanecznym show bierze udział kilkunastu profesjonalnych tancerzy, którzy pochodzą z Ukrainy, Białorusi i Rosji.

szczegóły »
Muzeum Dobranocek

W zbiorach muzeum znajdują się między innymi: zbiór zabawek, oryginalnych lalek z filmów, gier, plakatów, kartek i znaczków pocztowych, płyt winylowych, kaset VHS, kart telefonicznych. Bajki mają poświęcone sobie sale, i tak możemy powspominać "Bolka i Lolka," "Koziołka Matołka" czy "Krecika". Miejsce idealne dla wszystkich, którzy chcą powspominać swoje dzieciństwo, a także dla młodszego pokolenia, które chciałoby się dowiedzieć na czym wychowywali się ich rodzice.

szczegóły »
Muzeum Dzwonów i Fajek

Przemyśl słynie z ludwisarstwa i fajek, dlatego też utworzono tutaj pierwsze w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek. Dla zwiedzających przygotowano ekspozycje: dzwonów, współczesnej fajki przemyskiej i starych fajek ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

szczegóły »
Schron kolejowy

Zespół schronów w Stępinie to obiekt unikatowy w skali Europy. Słynny jest z jednego wydarzenia. W dniach 27-28 sierpnia 1941 roku odbyło się tutaj spotkanie Hitlera z Mussolinim. W schronie kolejowym stacjonował pociąg sztabowy Austriaka – „Amerika”.  Do budowy schronu, która była ściśle tajna, zatrudniono od trzech do sześciu tysięcy ludzi.

szczegóły »
Tunel schronowy

Schron w całości znajduje się pod ziemią. Ma 438 metrów długości. Został zbudowany w 1941 roku. Podczas spotkania Hitlera z Mussolinim w Stępinie, stacjonował tutaj pociąg sztabowy Hitlera „Amerika”. Obecnie jest dostępny do zwiedzania.

szczegóły »
Zagroda garncarska

Idealne miejsce na rodzinny weekendowy wypad za miasto. Można tutaj aktywnie spędzić czas. Mało jest miejsc, w których można nauczyć się rzeźbić w glinie czy tworzyć naczynia na kole. A po pracy – ognisko bądź przejażdżka rowerem po trasie „Garncarski Szlak”.

szczegóły »
Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych i jedna z najbardziej znaczących rezydencji arystokratycznych w Europie. Powstał w pierwszej połowie XVII wieku, a jej pierwszym właścicielem był magnacki ród Lubomirskich. Zamek słynny jest ze wspaniałych wnętrz mieszkalnych i niezwykłej kolekcji pojazdów konnych. Rozpoznawalny jest również z otaczającego rezydencje parku w stylu angielskim.

szczegóły »
Fitness - Rzeszów

Jeśli chcesz zaoferować sobie aktywny wypoczynek i poprawić samopoczucie koniecznie wybierz się na fitness. To dobry sposób na odchudzanie zarówno dla panów jak i pań w każdym wieku. Poprzez odpowiednio dobrany zestawow ćwiczeń można wypracować mięśnie każdej partii ciała. Dzięki takim zajęciom jak aerobik, nordic walking, siłownia, czy programy taneczne poprawisz swój nastrój i uodpornisz się na stres.

szczegóły »
Kręgielnie - Rzeszów

Kręgielnia przyciąga już od dawna całą rzeszę ludzi lubiących w miłym nastroju spędzać swój wolny czas. To idealne miejsce na wypad z rodziną, randkę czy spotkania z przyjaciółmi.

szczegóły »
2010-05-15 - 2010-08-15 "Martwa Natura a la Moderna" - wystawa

Ekspozycja 46 martwych natur zgromadzonych z sześciu polskich muzeów: Muzeum Narodowego w Krakowie, Zamku Królewskiego na Wawelu oraz innych ważnych kultorowo miejsc. Intrygujące obrazy i kompozycje zostały stworzone przez znamie...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss