Schron dla pociągów sztabowych - trasa turystyczna

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

W małej miejscowości Konewka koło Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych woj. łódzkiego - bunkier z czasów II Wojny Światowej. Zbudowano go jako schron dla pociągu Adolfa Hitlera. Główną budowlą kompleksu jest bunkier kolejowy zbudowany z żelbetonu o długości 380 m i przekroju ostrołuku. Szerokość podstawy to 15 m a wysokość 9 m. Przez środek budowli biegnie tor kolejowy, z boku zaś znajduje się korytarz boczny podzielony na odcinki, których granicami są gazoszczelne drzwi. Dziś kompleks w Konewce wydzierżawiony jest prywatnej osobie. Płatne jest wejście do samego schronu kolejowego. Umieszczone są w nim różnego rodzaje ekspozycje historyczne, militarne, przedmioty i sprzęt używany w czasie II wojny światowej, oraz ciekawostki na temat schronów w województwie. Odsłonięty jest też fragment toru kolejowego wewnątrz bunkra. Trasa turystyczna jest oświetlona. Zwiedzający mają również możliwość przejażdżki na motorze oraz autem dookoła schronu kolejowego, zorganizowania biwaku jak również obejrzenia pokazu grupy rekonstrukcyjnej „Anlage Mitte”.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Piotrków Trybunalski (45 km; ok. 0:50h)
Łódź (60 km; ok. 1:10h)
radom (80 km; 1:15h)

Miejscowość: Konewka
Strona: www.bunkierkonewka.eu
Tel.: +48 501 430 321
E -mail: info.bunkierkonewka.eu

Godziny otwarcia:
maj, czerwiec, wrzesień, październik: 10:00-18:00 (oprócz poniedziałków)
lipiec, sierpień, pn-nd: 10:00-19:00
kwiecień, listopad, sb-nd: 10:00-16:00

Bilety:
normalny 6 zł.
ulgowy 3 zł.
dzieci do lat 7 wstęp wolny

Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.mmkrakow.pl


Schron Konewka...
Skansen Militarny w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym

Skansen Militarny w Łodzi to atrakcja dla dzieci i dorosłych, interesujących się militariami i wojskiem. Wśród eksponatów są pojazdy wojskowe, dwie armaty przeciwpancerne, śmigłowiec Mi2, samolot szkolno-bojowy Iskra TS-11 MR oraz czołg T-34/85 ( taki sam jak słynny „Rudy”) a także arsenał broni strzeleckiej.

szczegóły »
Park Jurajsko-Botaniczny Dinopark

Dinopark to przepiękne miejsce, które przenosi na chwile zarówno dzieci jak i dorosłych wiele milionów lat wstecz. Oferuje on wiele atrakcji między innymi zwiedzanie parku jurajskiego, zajęcia plastyczne, zabawy interaktywne i projekcje multimedialne. W parku znajduje się specjalne stanowisko archeologiczne, które pozwala dzieciom prowadzić samodzielne wykopaliska, a nieopodal  stoi hotel z zapleczem gastronomicznym.

szczegóły »
Ośrodek Hodowli Żubrów, Smardzewice

Ośrodek Hodowli Żubrów w  Smardzewicach to jedyne takie miejsce w centralnej Polsce, gdzie można przyjrzeć się z niewielkiej odległości przechadzającym się żubrom i ich rodzinom. Dla celów edukacyjnych i turystycznych wydzielony jest tu 2,4 ha  obszar z tarasem widokowym, z którego turyści mogą obserwować żubry i malownicze tereny Lasów Spalskich.

szczegóły »
Sulejowski Park Krajobrazowy

Sulejowski Park Krajobrazowy o powierzchni 17.444 ha obejmuje  tereny Piotrkowa Trybunalskiego, Sulejowa i Tomaszowa Mazowieckiego. To malownicza kraina pełna rezerwatów przyrody, różnorodnej fauny i flory oraz atrakcji sportowych zlokalizowanych nad Zalewem Sulejowskim. Baza turystyczna w rejonie Sulejowa i Smardzewic oferuje turystykę rowerową, pieszą, żeglarstwo, kajakarstwo oraz liczne pola biwakowe i  ośrodki wczasowe.

szczegóły »
Biała Kopalnia

Niedaleko Smardzewic mieści się odkrywkowa kopalnia surowców mineralnych Biała Góra. Mijając te tereny warto ją zobaczyć, gdyż w wyniku działań kopalni wykopana dziura o białym, nieskazitelnym kolorze podłoża powoduje zachwyt i podziw wśród turystów. Na dnie kopalni znajduje się małe jeziorko o turkusowym zabarwieniu.

szczegóły »
Bolimowski Park Krajobrazowy

Położony w centralnej Polsce, Bolimowski Park Krajobrazowy to doskonałe miejsce na weekendowe spacery, grzybobranie, rowerowe wycieczki i jazdę konną. Rozpościerają się tu rozległe, świetliste polany, łąki, małe strumyki, bajora, oraz przepiękne lasy, które przecina kręta, ceniona przez amatorów kajakarstwa rzeka Rawka. Cała ta fantastyczna kraina i walory tego miejsca zachwycają grzybiarzy, wędkarzy, przyrodników i fotografów. Kto raz tam zajrzy, będzie powracał chętnie, urzeczony przestrzenią, ciszą,  malowniczymi pejzażami oraz obfitością jagód.

szczegóły »
Muzeum Kanału Dętka

Kanał Dętka to jeden z łódzkich cudów architektonicznych i najciekawszych zabytków podziemnych Łodzi (znajduje się pod Placem Wolności w centrum miasta). To podziemny, owalny zbiornik na wodę wybudowany z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnych. Dziś to budowla zabytkowa, w doskonałym stanie technicznym. Wewnątrz zbiornika można obejrzeć wystawę przedmiotów, dokumentów i zdjęć ukazujących początki łódzkiej sieci kanalizacyjnej.

szczegóły »
Rezerwat Niebieskie Źródła

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła to jeden z najpiękniejszych obiektów krajobrazowych, a zarazem najciekawszych źródeł w Polsce. Niepowtarzalne błękitno-zielonkawe zabarwienie źródeł spowodowane czynnikami fizykochemicznymi przyciąga masę turystów z Polski i nie tylko. Rezerwat utworzony został w celu ochrony tych unikalnych źródeł i wielu gatunków ptaków.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss