Schron kolejowy

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Budowa zespołu schronów w Stępinie była tajna do tego stopnia, że zarejestrowano ją jako zakład berlińskiej firmy chemicznej. Dostęp do tego terenu mieli tylko upoważnieni Niemcy. Prace budowlane zakończono w 1941 roku, przed samym spotkaniem „na szczycie”. Zespół schronów zajmuje obszar o wymiarach 1.000 na 500 metrów, w dolinie strumienia Stępinka. Dawniej w skład kompleksu wchodziło kilkadziesiąt budynków, wieże strażnicze, bunkry bojowe i strzelnicze oraz willa dla dowódców. Do czasów dzisiejszych zachowało się siedem obiektów. Schron kolejowy ma długość 400 metrów. Mury mają ponad dwa metry szerokości i według klasyfikacji odporności obiektów fortyfikacyjnych zapewniały bezpieczeństwo przy kilkukrotnym trafieniu w to samo miejsce pocisku o kalibrze 220 milimetrów. Budynki są w bardzo dobrym stanie. Warto wybrać się w to miejsce, aby poznać szczegółowo jego historię, nie tylko tą z II wojny światowej, ale także tą późniejszą. Na przykład w latach 60-tych, dwa schrony weszły w skład… kompleksu produkcyjnego pieczarkarni. Całość można zwiedzać w weekendy od maja do października. W inne dni można wybrać się po wcześniejszym uzgodnieniu.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Rzeszów (47 km; ok. 1h)
Sanok (70 km; ok. 1:20h)
Nowy Sącz (98 km; ok. 1:50h)
Tarnobrzeg (100 km; ok. 2h)

Miejscowość:  Stępina, gmina Frysztak
Strona: www.frysztak.pl
Tel: + 48 17 27 77 110; + 48 17 27 77 022
E-mail: promocja@frysztak.pl

Godziny otwarcia:
maj – październik:
sb : 12:00 – 18:00
nd: 10:00 – 18:00

Bilety
:
normalny: 5 zł
ulgowy: 2 zł

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl


Schron kolejowy...
Podzielony zamek

Zamek w Odrzykoniu to XIV-wieczna gotycka budowla, rozbudowana w stylu renesansowym w XVI wieku. Położony jest na wysokości 452 m.n.p.m. Niestety, dzisiaj po efektownym zamku zostały tylko ruiny. Wszyscy go kojarzą dzięki komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry.

szczegóły »
Pomnik Chrystusa Króla

Mało kto wie, że jest takie miejsce w Polsce, w którym można poczuć się jak w… Rio de Janeiro ! Chodzi o wieś Mała. Otóż w tej wsi znajduje się Pomnik Chrystusa Króla, podobny do tego, jaki znajduje się w brazylijskim Rio.

szczegóły »
Rzeszowskie piwnice

Jedna z największych atrakcji Rzeszowa – podziemna trasa turystyczna, zwana „Rzeszowskie piwnice” to zajmująca prawie 650 metrów kwadratowych sieć komnat, korytarzy i piwnic. Znajduje się ona miejscami nawet dziesięć metrów pod płytą Rynku. Piwnice powstawały od XIV do XVIII wieku. Trasa ma 369 metrów długości. Jest to najstarsza zachowana część miasta.

szczegóły »
Tunel schronowy

Schron w całości znajduje się pod ziemią. Ma 438 metrów długości. Został zbudowany w 1941 roku. Podczas spotkania Hitlera z Mussolinim w Stępinie, stacjonował tutaj pociąg sztabowy Hitlera „Amerika”. Obecnie jest dostępny do zwiedzania.

szczegóły »
Zagroda garncarska

Idealne miejsce na rodzinny weekendowy wypad za miasto. Można tutaj aktywnie spędzić czas. Mało jest miejsc, w których można nauczyć się rzeźbić w glinie czy tworzyć naczynia na kole. A po pracy – ognisko bądź przejażdżka rowerem po trasie „Garncarski Szlak”.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss