Skałki Twardowskiego i zalany kamieniołom

Kategorie: Natura, Z dziećmi

Zalew powstał na skutek połączenia dwóch wyrobisk, pomiędzy którymi znajduje się przesmyk o szerokości ok. 25 m. Całość otoczona jest w większości pionowymi skalnymi ścianami, sięgającymi do głębokości 10 – 15 m poniżej lustra wody, głębiej występuje ukośnie opadające zbocze. Niezwykła przejrzystość wody utrzymuje się do głębokości 20 m, dalej zmętnienie powodują różnorodne związki organiczne, osady rozpuszczonej skały, gleby oraz co najciekawsze – rozmaite zatopione obiekty jak na przykład samochody, łodzie, siatki druciane, lustra oraz drzewa i krzewy, wyrastające czasem ponad powierzchnię wody.  Pod wodą znajduje się także granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II wojny światowej. Kąpiel w tym zbiorniku jest surowo wzbroniona, ze względu na ryzyko osuwania się ścian.
Aby dotrzeć do Skałek Twardowskiego należy udać się na 10 minutowy spacer, początkowo przez las, później wzdłuż ogrodzenia jednostki wojskowej.
Skałki  zbudowane z wapieni jurajskich sięgają wysokości względnej 50 m. Na ich obszarze znajdują się liczne jaskinie, m.in.  Grota Twardowskiego o długości 500 m (niedostępna dla zwykłych turystów), Jaskinia Jasna i Niska. Posiadają one urozmaiconą rzeźbę, ze względu na obecność różnych form krasowych, m.in. żłobków, żeber i lejów. Wytyczone na terenie skałek drogi wspinaczkowe wraz z wszelkimi zabezpieczeniami asekuracyjnymi są bardzo popularne wśród miłośników tego sportu.
Nazwa skałek według legendy pochodzi od nazwiska czarnoksiężnika - Twardowskiego, który pośród pobliskich urwisk prowadził szkołę magii, a eksplozja laboratorium doprowadziła do ich powstania.
Jest to doskonałe miejsce na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kraków (5 km; ok. 0:10h)
Katowice (80 km; 1:10h)
Bielsko-Biała (90 km; ok. 1:30h)
Nowy Sącz (115 km; ok. 1:45h)
Zakopane (105 km; ok. 1:40h)

Miejscowość: Kraków, Zakrzówek (dzielnica Krakowa)
Małopolskie Centrum Informacji Turystycznej
Rynek Główny 1/3 (Sukiennice)
Tel: + 48 12 421 77 06
E-mail: info@mcit.pl

Jak dotrzeć:
Najlepiej ul. Twardowskiego, do której dostaniemy się ulicami Kapelanki, Monte Cassino.

Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl


Skałki Twardow...
Tor kajakowy Kolna

Jeden z najnowocześniejszych torów kajakowych w Europie czeka na miłośników sportów wodnych w Krakowie. Tor przeznaczony jest nie tylko dla miłośników  kajaków,  ale także dla tych, którzy chcą spędzić czas na łodzi wiosłowej czy rowerku wodnym.  A dla pragnących mocnych wrażeń istnieje możliwość zorganizowania raftingu na rwącej rzece. Amatorzy rolek, joggingu i rowerów znajdą tam również coś dla siebie.

szczegóły »
Rezerwat „Zimny Dół”

Rezerwat „Zimny Dół” jest ciekawą atrakcją geologiczną, jak i przyrodniczą. Znajduje się tam jedyne w Małopolsce wywierzysko potoku w jaskini, z którego wypływa kryształowo czysta woda, która następnie potokiem wpada do Sanki.

szczegóły »
Dolinki Krakowskie ROWEREM

Wycieczka rowerem po Dolinkach Krakowskich, to chyba najlepsza propozycja rowerowa na Jurze krakowsko-częstochowskiej. Aktywnie spędzając czas, mamy możliwość poznać najpiękniejsze rejony Jury, podziwiać formacje skalne, jaskinie, wywierzyska.

szczegóły »
Kopalnia soli Wieliczka

Kopalnia Soli w Wieliczce została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO stanowiąc tym samym zabytek o olbrzymiej sławie i poziomie światowym. Stanowi ona jedyny czynny bez przerwy od średniowiecza obiekt górniczy na świecie. Różnorodne pochylnie, szyby, kaplice, komory eksploatacyjne, chodniki  o łącznej długości około 300 km rozmieszczone są na 9 poziomach i sięgają do głębokości aż 327 metrów pod powierzchnią ziemi. Turyści zwiedzając te miejsca i rozmaite ekspozycje mogą podziwiać  wszystkie etapy rozwoju techniki górniczej w kolejnych okresach historycznych.

szczegóły »
Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki usypany na najwyższym wzniesieniu wzgórza Sikornik jest jednym z czterech krakowskich „pomników” poświęconych bohaterom narodowym, w tym wypadku Tadeuszowi Kościuszce. Usypany został z ziem, na których walczył Kościuszko, dzięki czemu jest 34-metrowym symbolem walki o niepodległość, widocznym niemal z każdego zakątka Krakowa.

szczegóły »
Kraków - panorama miasta z balonu widokowego

Oryginalnym pomysłem na poznanie Krakowa i jego okolic jest skorzystanie z lotu balonem widokowym. Platforma unosi się na wysokość ok. 150 m, a lot trwa 15 minut. Przy ładnej pogodzie uczestnicy mogą podziwiać panoramę Tatr, a zawsze mogą obejrzeć Stare Miasto, Wawel, Wisłę oraz okoliczne tereny tego niezwykłego miasta. Możemy też czuć się bezpieczni, gdyż balon na stałe związany jest z podłożem, więc za daleko nie odlecimy...

szczegóły »
Rejs po Wiśle (gondolą, statkiem, katamaranem)

Ciekawy i niecodzienny sposób zwiedzania Krakowa, to rejsy po Wiśle statkiem "Legenda" bądź gondolami, które mogą się odbywać bez względu na panującą pogodę. Z pokładu można podziwiać Kraków od strony nieznanej dla większości pieszych bądź zmotoryzowanych turystów. To także ciekawa forma uatrakcyjnienia zwiedzania dla dzieci, które często szbko zniechęcają się do miejskich spacerów.

szczegóły »
Dinolandia

Park Rozrywki w Inwładzie powstał z myślą zarówno o najmłodszych, jak i dorosłych. Można tam obejrzeć ponad 50 figur dinozaurów, a także poszaleć w parku linowym, na ścianie wspinaczkowej, bądź spróbować swoich możliwości podczas gry w minigolfa oraz w petanque. 

szczegóły »
Zatorland

Kompleks Parków Zatorland obejmujący, aż cztery obiekty:

Dinozatoirand czyli największy w Polsce Parku Ruchomych Dinozaurów. Gdzie podczas spaceru można zobaczyć ponad 100 ożywionych gadów naturalnej wielkości.

W sezonie zimowym, kiedy Dinozatorland jest zamknięty –swoje podwoje otwiera Park Św. Mikołaja w Krainie Bajek. Ta magiczna kraina, którą oświetla 3 mln światełek, może poszczycić się paradą bajkowych postaci, prawdziwymi reniferami oraz możliwością spotkania ze Świętym Mikołajem!

W sezonie 2012 planowane jest otwarcie Parku Mitologii oraz Parku Owadów.

Parku Mitologii zlokalizowany będzie na malowniczym stawie, sąsiadującym z Parkiem Dinozaurów. Zapraszamy na niezwykły rejs, w trakcie którego można poznać bogów, herosów i bohaterów.

Zatorland to również wielki lunapark, gdzie oprócz urządzeń rozrywkowych na uwagę zasługuje Kino 5 D, Interaktywne Show 3D i warsztaty paleontologiczne.

szczegóły »
Opactwo Benedyktynów

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zostało ufundowane w XI wieku przez Kazimierza Odnowiciela. Znajduje się na wysokim nadwiślańskim wapiennym brzegu - można tam dopłynąć kursującymi po Wiśle statkami. Głównym elementem sakralnym jest barokowy kościół św. Piotra i Pawła, w którego podziemiach ok. 40 lat temu odkryto  groby siedmiu opatów i złoty kielich podróżny. 

szczegóły »
Park Miniatur „Świat Marzeń”

Zachwyt i niedowierzanie to nieodłączne uczucia jakie towarzyszą odwiedzającym Park Miniatur w Inwałdzie. Fantastyczne miejsce, w którym zgromadzono niezwykły zbiór perełek architektury światowej w wersji zminiaturyzowanej. Największą uwagę przykuwają: Coloseum, Big Ben, wieża Eiffla, Krzywa Wieża w Pizie, Statua Wolności oraz wiele innych. Ponadto warto zajrzeć do mini Lunaparku oraz Zielonego Labiryntu.

szczegóły »
Jaskinia Nietoperzowa

Jaskinia Nietoperzowa, to jedna z najdłuższych jaskiń w Jurze – 326 m, a ciekawostką jest, iż natrafiono w niej na 4 tys. kłów niedźwiedzia jaskiniowego i podobno do tej pory, przy odrobinie szczęścia, można tam natrafić na kolejne kły... Jest ona dostępna do zwiedzania z przewodnikiem. Jaskinia jest oświetlona i w pełni bezpieczna.

szczegóły »
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Najstarsza kolekcja botaniczna w Polsce, zajmująca powierzchnię ok. 10 ha, w skład której wchodzą różnorodne gatunki roślin, wśród nich sagowce, storczyki, rośliny mięsożerne, a także palmy i okazy tropikalne. Wśród wielu pięknych i znakomitych roślin króluje ponad 200-letni "Dąb Jagielloński".

szczegóły »
Ogród Zoologiczny

Długoletnia historia krakowskiego Zoo sięga 1929 roku. Wśród wielu cennych i rzadko spotykanych gatunków zwierząt na szczególną uwagę zasługują antylopy, pantery, hipopotamy, takiny i wiele innych. Powierzchnia ogrodu wynosi ok. 15 ha – można tam (oprócz możliwości podziwiania różnorodności fauny) odetchnąć i odpocząć na jednej z wielu ławek. Ponadto z myślą o najmłodszych gościach zaaranżowano tam MiniZoo, umożliwiając pogłaskanie oraz nakarmienie zwierzątek.

szczegóły »
Ogród Doświadczeń

Park edukacyjny - Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema budzi olbrzymie zainteresowanie ! Jest to bowiem niezwykłe miejsce, w którym sensorycznie (bez wkuwania niezrozumiałych regułek na pamięć) można zrozumieć wiele zachodzących zjawisk ze świata przyrody.

szczegóły »
Aquarium i Muzeum Przyrodnicze

Krakowskie Muzeum Przyrodnicze zaprasza wszystkich na spotkanie z tropikalnymi zwierzętami ! Wśród egzotycznych przedstawicieli gadów i płazów można zobaczyć drzewołazy, agamy oraz gekony. Co więcej, Aquarium to także niezwykły świat różnych gatunków rybek !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss