Skalne Miasto to pasmo skalne, które możemy podziwiać korzystając z dwóch szlaków: Adrszpaskie Skały oraz Teplickie Skały. Wejście Teplickich Skał znajduje się ok. 2 km za miejscowością Teplice nad Metují w kierunku na Adrspach, natomiast Adrszpaskie Skały rozpoczynamy zwiedzać bezpośrednio z miejscowości Dolny Adrspach. Każdy ze szlaków zajmuje ok. 3-4 godz., a warto zwiedzić oba, gdyż formacje skalne tych dwóch obszarów różnią się od siebie charakterem i nie może być mowy o powtarzalności widoków.
Zwiedzając Teplickie Skały podążamy niebieskim szlakiem. W początkowej części, warto zboczyć na chwilę ze szlaku i wdrapać się po schodkach i drabinkach na wierzchołek wzniesienia, gdzie kiedyś był zamek. Rozpościera się stąd piękny widok na Skalne Miasto. Po powrocie na szlak wchodzimy w labirynt Skalnego Miasta i zadzierając mocno głowę do góry, możemy podziwiać m. in. Skalną Narzeczoną, Skalną Koronę, Wykałaczkę Karkonosza, Kałamarze, Jeża na Żabie, Śpiącego Łabędzia, Falę Tsunami i wiele innych.
Adrszpaskie Skały urzekną nas takimi formami jak Fotel Karkonosza, Fotel Babci, Głowa Cukru, Organy, Chełm, aż wąskimi przejściami przeciśniemy się do Małego i Wielkiego Wodospadu. Następnie po metalowych schodkach dochodzimy do Skalnego Jeziorka, gdzie warto zapłacić za przejażdżkę łódką z przewodnikiem, opowiadającym miejscowe legendy i anegdoty.
W odległości ok. 10 km od Adrszpaskich Skał położone jest pasmo Broumowskich Ścian, czyli pasmo górskie o dł. ok. 12 km. Z formami skalnymi przypominającymi zwierzęta. Nie jest to miejsce zbyt popularne dla turystów, ze względu na utrudniony dojazd. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są: Božanovský špičák (773 m), jedna z najciekawszych formacji skalnych Broumowskich Ścian – aby tu dotrzeć należy z Polic nad Metují przez Suchý Dul jechać do wsi Slavný, gdzie droga się kończy. Po kilku minutach marszu zobaczymy pierwsze formacje skalne. Kolejne ciekawe miejsce tego rejonu to kaplica Matki Bożej Śnieżnej, usytuowana na krawędzi obrywu, do której docieramy po paru minutach marszu z miejsca zwanego Hvezda. W pobliżu kapliczki znajduje się wspaniały punkt widokowy, z którego możemy wypatrzyć nawet polskie Góry Sowie, z wieżą widokową na Wielkiej Sowie. Szlakiem czerwonym możemy w kilkanaście minut dotrzeć do innego punktu widokowego: Supí hnízdo (702 m).

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Wrocław (110 km; ok. 2h)
Wałbrzych (40 km; ok. 0:50h)
Kłodzko (55 km, samochodem ok. 1h)
Jelenia Góra (80 km; ok. 1:30h)
Zielona Góra (210 km; ok. 3:30h)
Opole (190 km; ok. 2h)
Katowice (290 km; ok. 3:30h)

Położenie: Dolni Adrspach, Teplice nad Metují, Broumowo, Czechy
Strona: www.adrspach.cz
Tel.: +420 491 586 012 (informacja turystyczna)
Tel. kom.: +420 731 151 656
E-mail: info@skalyadrspach.cz (informacja turystyczna)

Godziny otwarcia:
Od 8:00 -18:00 (sezon letni) oraz 8:00-16:30 (sezon zimowy)

Bilety:  
Dorośli: 60 Kc; dzieci powyżej 6-go roku: 30Kc
Bilet rodzinny (2 dorosłych, 2 dzieci):  150 Kc
Parking: 70Kc

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Miejsce obowiązkowe dla każdego, kogo fascynują formacje geologiczne i tajemnicze jaskinie, w których niegdyś zamieszkiwali nasi przodkowie. Położona 800 m n.p.m. Jaskinia Niedźwiedzia zachwyca pięknem i kryje za sobą potęgę jaką niesie natura. Jaskinie jest bardzo dobrze przygotowana dla ruchu turystycznego - oświetlona, a wewnątrz poruszamy się przygotowanymi chodnikami, bez ryzyka uszkodzenia, czy też pobrudzenia ubrań.

szczegóły »
Twierdza Kłodzka, labirynt i punkt widokowy

Historyczne miejsce, będące niegdyś siedzibą władcy hrabstwa kłodzkiego, wielokrotnie zmieniało swój charakter, tak aby dziś stać się jednym z najpopularniejszych zabytków Dolnego Śląska, oraz wspaniałym miejscem widokowym. Zachwyca fantastycznym pomostem widokowym, oraz zapierającymi dech w piersiach labiryntami podziemnymi stworzonymi z korytarzy minerskich.

szczegóły »
Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to wspaniałe miejsce na lekką, rodzinną wycieczkę pieszą. W nagrodę za trudy, na górze  będziemy mieli możliwość podziwiać wspaniałą panoramę z tarasów widokowych oraz pospacerować wśród labiryntów skalnych, przyjmujących nadzwyczajne formy - wielka frajda dla dzieciaków.

szczegóły »
Podziemna trasa turystyczna

Trasa turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego to 500 metrowa, nie licząc odgałęzień, sieć podziemnych korytarzy, ciągnących się tuż pod ulicami miasta. Budowane już od XIII wieku kondygnacje, niegdyś służyły celom gospodarczym i militarnym, dziś miejsce uruchamia fantazję i pozwala wyobrazić sobie średniowieczne lochy.

szczegóły »
Szwajcaria Lwówecka

Jedno z dwóch zgrupowań skał piaskowych w polskich Sudetach. Labirynt skalnych murów, przejść i małych wgłębień w skałach robi niesamowite wrażenie, a widok roztaczający się z tamtejszych punktów widokowych zapiera dech w piersiach.

szczegóły »
Park Narodowy „Ujście Warty”

Park Narodowy „Ujście Warty” to wspaniałe miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek. Istnieje również możliwość połowu ryb. Obszary parku to głównie rozlewiska, łąki i tereny podmokłe, gdzie możemy spotkać aż 245 gatunków ptaków wodnych i błotnych. Aż 26 z nich to gatunki na wymarciu! 

szczegóły »
ZOO Safari Świerkocin

Wyjątkowe, jedyne takie miejsce w Polsce! Nie trzeba jechać do Afryki, żeby poczuć się jak na sawannie. Świerkocińskie Zoo daje tę możliwość już dziś! Zwierzęta nie są umieszczone w klatkach, lecz poruszają się wolno, a my możemy je podziwiać jadąc tuż obok nich samochodem.

szczegóły »
Krucze Skały

Cudowne miejsce dla chętnych pięknych widoków oraz wspinaczy, którzy nie mają już cierpliwości do jurajskiego wyślizgania! Krucze Skały to niesamowite urwisko, składające się z malowniczych formacji skalnych. Fantastyczne widoki, wspaniała, rzadka roślinności i świeże powietrze… czego chcieć więcej?

szczegóły »
Waloński Kamień (Chybotek)

Według Ericha von Dänikena jest to jeden z dowodów na istnienie… kosmitów! Kilka różnej wielkości skałek granitowych o wysokości 2m z wgłębieniem w kształcie postaci… czy na pewno ludzkiej? 

szczegóły »
Wodospad Kamieńczyka

Piękne, malownicze miejsce po polskiej stronie Karkonoszy i jednocześnie najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Idealny cel weekendowych wycieczek z całą rodziną. Wodospad Kamieńczyka oczaruje każdego turystę – wsłuchaj się w szum wody i odetchnij świeżym powietrzem na wysokości 840 m.n.p.m

szczegóły »
Rezerwat Głazy Krasnoludków

Rezerwat Głazy Krasnoludków to przepiękny pas skalnych formacji, przypominających kształtami grzyby, zwierzęta, postacie i wieże. Miejsce zdecydowanie rzadziej odwiedzane przez turystów w porównaniu ze Szczelińcem czy Błędnymi Skałami, jednakże równie wspaniałe. Legenda głosi , że można spotkać tu krasnoludki.

szczegóły »
Wodospad Wilczki

Przepiękny 20 metrowy wodospad jest fragmentem rzeki Wilczek, znajdującej się w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym. Wodospad możemy oglądać z bliska poprzez wybudowanie kamiennych ścieżek, mostków i schodów w jego pobliżu. Wodospad wygląda wspaniale i imponująco o każdej porze roku.

szczegóły »
Łagowski Park Krajobrazowy ROWEREM

Wycieczka łatwa i przyjemna. Jest to pętla po okolicach Łagowa. Nasycimy się widokami przyrody: malowniczą rynną jezior Łagowskiego i Trześniowskiego o długości 15 km oraz dużego kompleksu lasów bukowych. Łagowski Park chroni malownicze, pełne ryb jeziora, strome wzgórza, pofałdowaną powierzchnię pól i łąk z bogatą roślinnością i licznymi gatunkami zwierząt. Trasa ma około 25 km.

szczegóły »
ZOO Safari - Czechy

Safari niespełna 40 km od Polski ? A jednak możliwe. W Czeskej miejscowości Dvur Kralove powstało ZOO z afrykańskimi zwierzętami, możliwością przejażdżki po parku safaribusem, bądź kolejką. Jest to jedyny w Europie Środkowej ośrodek prowadzący hodowlę żyraf okapi.

0 (468×77)

szczegóły »
Dziki wodospad

Studzienka – jest to niezwykłe miejsce w Karpaczu, na rzece Łomnicy, gdzie płynący nurt tworzy 2 metrową kaskadę. Jest to jeden z większych wodospadów naturalnych w tej okolicy, jednak turyści częściej podziwiają tzw. Dziki Wodospad.  Sztucznie utworzoną kaskadę wodną powstałą na skutek spiętrzenia się zapory przeciwrumsztowej. Kiedy wody w rzece przybywa nadmiar przelewa się nad zaporą tworząc bardzo efektowne widowisko i orzeźwienie dla turystów przybywających do Karpacza.

szczegóły »
Śnieżka – NAJwyższy szczyt Karkonoszy

Śnieżka znajduje się 1.602 m.n.p.m i tym samym jest najwyższym szczytem Karkonoszy i jednocześnie całych Sudetów. Położona na granicy polsko – czeskiej, codziennie przyciąga tysiące turystów. Na szczycie znajduje się restauracja, schronisko i charakterystyczne obserwatorium w kształcie spodka.

szczegóły »
Wodospad Szklarski

Drugi co do wielkości, liczący 13,3 m wysokości, wodospad w Karkonoszach. Przepiękne malownicze miejsce na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego obejmujące odcinek potoku Szklarska – Wąwóz Szklarski.

szczegóły »
Zachodnie wybrzeże USA

Zachodnie wybrzeże USA to jedno z nielicznych miejsc na Ziemi, gdzie mamy kumulację cudów natury w jednym miejscu. Przemieszczając się w obrębie stanów Kalifornia, Utah, Arizona i Nevada, każdego dnia poznajemy jeden lub dwa wspaniałe Parki Narodowe - Yosemit, Sequoia, Grand Canion, Antylope, Monument Valley, Arches, Bryce, Zion, etc. Do tego mamy możliwość odwiedzić kultowe miasta, jak Los Angeles, Las Vegas, czy San Francisco. To zdecydowanie godne do polecenia miejsce na 2-3 tygodniową wyprawę do Ameryki Północnej. Poniżej przedstawiamy propozycję miejsc do odwiedzenia i praktyczne informacje dla planujących taką podróż. 

szczegóły »
Irlandia

Irlandia, zwana zieloną wyspą, to miejsce, które pomimo niewielkiej powierzchni oferuje turystom mnóstwo atrakcji i miejsc godnych odwiedzenia, w tym miejsc uznawanych za cuda natury, jak Grobla Olbrzyma, czy Moherowe Klify. Podróżom sprzyja dostępność komunikacyjna – pomimo znacznego oddalenia od Polski, do Irlandii dostaniemy się za niewielką cenę tanimi liniami lotniczymi z wielu miast Polski, a tygodniowy pobyt pozwoli nam poznać najważniejsze zakątki Irlandii oraz poznać kulturę styl życia Irlandczyków.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss