Skansen Archeologiczny „Grodzisko”

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Malowniczo położony w otoczeniu bujnej zieleni skansen „Grodzisko” to zachowany gród, otoczony wałem w kształcie podkowy otwartej od strony morza. Prezentowane są w nim elementy odtwarzanej zabudowy: brama, chaty, półziemianki i zagroda dla zwierząt. Dzięki prowadzonym przez archeologów badaniom dowiadujemy się znacznie więcej na temat historii, ówczesnych sposobów wznoszenia fortyfikacji, domostw oraz warunków codziennego życia zamieszkałych tam ludzi. Możemy podziwiać odkryte na terenie grodu liczne zabytki takie jak: ceramika, przęśliki gliniane, wyroby z żelaza, kości i bursztynu.  

Ponadto organizowane są tu liczne imprezy plenerowe stanowiące niezapomniane przeżycie dla najmłodszych, ale również spotkania i imprezy integracyjne dla uczestników w każdej kategorii wiekowej.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Gdańsk (13 km; ok. 0:20h)
Elbląg (73 km; ok. 1:15h)
Władysławowo (50 km; ok. 0:55h)

Miejscowość:  Sopot, ul. Haffnera 63
Strona: www.archeologia.pl/grodziskosopot
Tel: + 48 58 322 21 12

Godziny otwarcia:
maj-październik
wt – nd:  10:00 – 18:00
luty-kwiecień
 wt – nd:  10:00 – 18:00
 
Bilety:
normalny:  4 zł.
ulgowy:  2 zł.
festyn i lekcje żywej historii na zamówienie: 5 zł.
turnieje historyczne: 15 zł.

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.esopot.pl

NAJliczniejsze kamienne kręgi

Potralem prowadzącym w inny wymiar czasowy, kalendarzem astronomicznym, a może pseudoturystami  zaklętymi w kamienie przez Borową Ciotkę, opiekunkę lasów?  Czym naprawdę są kamienne kręgi. Jest ich 12, największy ma 33 metrów średnicy, a liczą sobie kilka tysięcy lat. Ułożone są koncentrycznie, schowane na malowniczej polanie i porośnięte jaskrawymi porostami.

szczegóły »
NAJwiększa rafa koralowa w Polsce - Akwarium Gdyńskie MIR-PIB

Akwarium Gdyńskie, które jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego, to nowoczesny ogród zoologiczny, w którym podziwiać można ponad 1600 zwierząt wodnych należących do ok. 200 gatunków z najróżniejszych zakątków kuli ziemskiej. Do największych atrakcji Akwarium należy największa w Polsce rafa koralowa, oraz takie okazy jak ośmiornica olbrzymia, żarłacze czarnopłetwe, węgorze elektryczne, najmniejszy krokodyl świata- krokodyl krótkopyski oraz najcięższe węże świata- anakondy zielone. Ważnym elementem aktywności Akwarium Gdyńskiego jest również działalność edukacyjna, której celem jest szerzenie wiedzy z zakresu biologii i ekologii morza oraz ochrony środowiska.

szczegóły »
NAJdziwniejszy dom w Polsce - Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR)

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku to nie tylko miejsce wspaniałej zabawy dla turystów w każdym wieku (można pochodzić po suficie), ale również centrum edukacji historycznej. Wyjątkowy symbol udziału Kaszubów w obaleniu komunizmu.

szczegóły »
NAJbardziej krzywy dom w Polsce - Krzywy dom w Sopocie

Nietuzinkowa architektura lub szalona konstrukcja tak można nazwać krzywy dom w Sopocie, który stoi przy najsłynniejszym deptaku. Powstał w roku 2003, a swoim kształtem nawiązuje do bajkowych rysunków.

szczegóły »
Muzeum Motyli

Świat motyli i owadów z całego świata. W muzeum mieści się część sześciotysięcznej kolekcji różnorodnych owadów i motyli. Wystawa powstała ze zbiorów prywatnego kolekcjonera Tomasza Falkiewicza, który tej wyjątkowej pasji poświęcił swoje życie. Druga część wystawy mieści się we Władysławowie.

szczegóły »
NAJdłuższe drewniane molo w Europie - Sopot

Wizytówka i najatrakcyjniejsze miejsce spacerów w  Sopocie to długie na pół kilometra drewniane molo. Najdłuższe drewniane molo w Europie. Przed wejściem stoi zakład balneologiczny z początków XX wieku, z piękną wieżą widokową.

szczegóły »
Westerplatte

Półwysep Westerplatte przyciąga turystów swoją historią o heroizmie  uczestników wydarzeń z Września 1939 roku. Jest to niewątpliwie Miejsce Pamięci Narodowej. Na półwyspie Westerplatte w Gdańsku góruje 25-metrowy Pomnik Obrońców Wybrzeża, który zbudowany został w hołdzie polskim żołnierzom bohatersko walczącym w pierwszych dniach września 1939 roku.

szczegóły »
NAJwiększa budowla ceglana na świecie - zamek w Malborku

Największa ceglana budowla na świecie, pomnik historii oraz obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to zamek w Malborku, dawna siedziba władz Zakonu Krzyżackiego i jednocześnie stolica Państwa Zakonnego.

szczegóły »
„ ZOO Gdańsk – Oliwa” Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża

W Gdańsku Oliwie na powierzchni 136 ha znajduje się jeden z największych i najładniej położonych ogrodów zoologicznych w Polsce. Posiada olbrzymią kolekcję zwierząt pochodzących z wszystkich kontynentów. Warto zwłaszcza  zobaczyć te gatunki zwierząt, które w naturalnych warunkach już nie występują.
Oliwskie Zoo zaprasza również do korzystania ze swoich dodatkowych atrakcji m.in.: przejażdżki konne, park linowy „Małpi Jar” z trzema poziomami trudności w tym trasa dla najmłodszych - małe safari, kolejka retro, którą zwiedzamy zoo oraz małe zoo-jedyne miejsce w ogrodzie gdzie można karmić i głaskać zwierzątka.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss