Skansen Górniczy "Królowa Luiza" w Zabrzu

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Zwiedzanie skansenu rozpoczyna się od części naziemnej, wokół dawnego szybu „Carnall” (ul. Wolności 410) . Dalej można przejść do dawnego, nieistniejącego już szybu "Wilhelmina" (ul. Sienkiewicza 43) w podziemne chodniki kopalni o łącznej długości 1,5km i głębokości do 35m.
Głównym i najcenniejszym zabytkiem Skansenu jest parowa maszyna wyciągowa, która  do 1990 roku obsługiwała szyb "Carnall" o głębokości 503 m. Dodatkową atrakcją jest możliwość uczestniczenia w pokazie jej działania. Co więcej, zwiedzający mogą zobaczyć znajdujący się tam warsztat szybowy, oddziałową stację ratowniczą, a także podziwiać dokładnie wyeksponowane urządzenia szybowe i łączności sygnalizacyjnej. Niezwykle zajmujące, szczególnie dla dzieci jest oglądanie panoramy Zabrza z wierzchołka wieży wyciągowej, znajdującej się na wysokości 30m. Teren Skansenu bywa miejscem wielu niecodziennych działań kulturalnych, takich jak: koncerty, spektakle teatralne, wystawy, happeningi, czy rajdy zabytkowych pojazdów.  
Przejście wyrobiskami z początku XIX wieku i współczesnymi  do części podziemnej (ok. 1.560m) dostarcza zwiedzającym wielu emocji, głównie dzięki obserwacji rozwoju techniki urabiania węgla. Niezwykłych wrażeń, przede wszystkim dzieciom, dostarczą pokazy pracy kombajnu ścianowego, chodnikowego i struga. Zwiedzanie kończy przejazd górniczą kolejką "Karlik" na trasie o długości 0,5km. Nutkę niepewności a zarazem ciekawości u dzieci budzi możliwość napotkania snującego się mrocznymi korytarzami Skarbnika – władcy tego podziemnego świata. Znajdująca się w podziemiach karczma "Guibald" umożliwia zapoznanie się ze smakiem tradycyjnych śląskich potraw.
Warto podkreślić, że sztolnia ma stać się wkrótce absolutnym hitem turystyki poprzemysłowej Zabrza. Podziemnych tras będzie 10. Na dwóch będzie można przeżyć ekstremalne doznania i poczuć się jak eksploator sztolni !   

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Katowice (25 km; 0:30h)
Częstochowa (70 km; 1:15h)
Bielsko-Biała (95 km; 1:20h)

Miejscowość: Zabrze  41-800 ul. Wolności 410
Strona: www.luiza.zabrze.pl

Tel: +48 32 370 11 27 
E-mail: krolowa.luiza@muzeumgornictwa.pl

Godziny otwarcia biura obsługi:
pn -pt 7:30 - 15:30

Zwiedzanie jest możliwe codziennie, tylko z przewodnikiem, po uprzedniej rezerwacji telefonicznej.

Bilety

Grupy zorganizowane:

Bilet normalny: 11 zł
Bilet ulgowy: 9 zł
Opłata za przewodnika w języku polskim: 50 zł

Turyści indywidualni ( w cenie biletu wstęp oraz oprowadzanie w jęz. polskim):

Bilet normalny: 22 zł

Bilet ulgowy: 18 zł

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl
www.gosilesia.pl


Kopalnia Królo...
Muzeum Auschwitz

Auschwitz – Birkenau to symbol Holokaustu, terroru i nazistowskich zbrodni dokonanych na Polakach, Romach i innych narodowościach przez hitlerowców. To miejsce mordu  wielu tysięcy ludzi jest smutnym powrotem do historii, jednakże każdy Polak powinien poznać jej całokształt.

szczegóły »
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od tętniącego życiem centrum miasta, można przenieść się w czasie… do osady sprzed kilku wieków, pełnej drewnianych obiektów mieszkalnych oraz typowych zabudowań gospodarskich, usytuowanej wśród pagórków i lasów.

szczegóły »
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Najstarsze i największe polskie planetarium, pozwalające nawet w pochmurne i deszczowe dni zobaczyć piękne, słoneczne niebo, lub też  usłane lśniącymi gwiazdami… a wszystko dzięki 23-metrowej kopule, stanowiącej ekran sztucznego nieba oraz specjalnej aparaturze, wyświetlającej te efektowne obrazy, nawet w 750-krotnym powiększeniu!

szczegóły »
Skansen „Guido” (Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO)

Kopalnia Guido to unikat na skalę światową, bowiem zachowane wyrobisko nie ma odpowiednika w innych ośrodkach muzealnych na świecie. Skansen tworzą korytarze na poziomach 170 i 320 metrów oraz zespół zabudowy powierzchniowej wraz z wyposażeniem technicznym.

szczegóły »
Palmiarnia

Znajdująca się w centrum gliwickiego parku Chopina Palmiarnia, to niesamowicie ciekawe miejsce do spotkań i odpoczynku, pełne bujnej roślinności, będące jednocześnie doskonale wkomponowaną w otoczenie nowoczesną, architektoniczną perełką.

szczegóły »
Radiostacja

Najwyższa na Górnym Śląsku, a jednocześnie na świecie drewniana budowla, pełniąca w okresie II wojny światowej rolę wieży nadawczej zachwyca zwiedzających swoją niesamowitą konstrukcją. Jest to miejsce szczeólne pod kątem historycznym - to tutaj bowiem rozpoczęła się II wojna światowa

szczegóły »
Aquapark Świat Wodny „Nemo”

Aquapark Świat Wodny „Nemo” to kompleks rekreacyjno-sportowy, oferujący swoim gościom pełną gamę atrakcji: baseny kryte oraz odkryte na zewnątrz, sauny, jacuzzi, grota solna,  bar, a nawet dyskotekę! Szczególnie fascynujące, szczególnie dla dzieciaków, są trzy zjeżdżalnie, z których każda dostarcza coraz większych emocji!

szczegóły »
Wesołe Miasteczko w Chorzowie

Chorzowski lunapark gwarantuje fantastyczną, niezapomnianą zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym! Największy w Polsce rollercoaster, szalona Gwiazda Duża, zakręcony Apollo 2000, Rock & Roll, Kino 4D czy niepowtarzalny ześlizg do wody to bez wątpienia atrakcje, których nie można sobie odpuścić!

 

0 (468×77)

szczegóły »
Zagroda żubrów na terenie Zabytkowego Parku Pszczyńskiego

„Dzika Promenada”- mnóstwo zieleni w lecie, śniegu w zimie i … olbrzymie żubry, a także muflony, jelenie, sarny, daniele! Poza tym niesamowitą frajdą dla dzieci jest  oglądanie trójwymiarowego filmu o żubrach, dla dorosłych natomiast obejrzenie ekspozycji, dzięki którym poznają faunę i florę tego regionu.

szczegóły »
Śląski Ogród Zoologiczny

W chorzowskim ZOO, na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji: Kotlina Dinozaurów, Mini-Zoo dla najmłodszych i przede wszystkim… ponad 3 tysiące zwierząt! A wśród nich olbrzymie drapieżniki, budzące największe zainteresowanie: lwy, tygrysy, niedźwiedzie, pantery, lamparty i pumy.

szczegóły »
Pogoria I, II, III, IV

Kompleks czterech jezior "Pojezierza Dąbrowskiego", znajdujących się w niedalekiej odległości od siebie oferuje kilka możliwości spędzenia wolnego czasu, czy też realizacji swoich pasji, takich jak wędkowanie, żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie czy jazda na rowerze.

szczegóły »
Muzeum Afrykanistyczne

Niezwykłe Muzeum Afrykanistyczne znajduje się w budynku dawnego szpitala św. Błażeja, należącego do całego zabytkowego zbioru – Dworku Machnickich. Goście mają możliwość podziwiania zbiorów sztuki i rzemiosła plemion z północno - zachodniej części Afryki, w szczególności Tuaregów z terenów Algierii. Na kilku piętrach w poszczególnych salach prezentowane są rozmaite przedmioty: tkaniny, biżuteria, broń, stroje, instrumenty muzyczne, malarstwo, rzeźby wykonane w drewnie i metalu, rzeczy codziennego użytku (również z kości słoniowej) oraz maski obrzędowe budzące wyjątkowe zaciekawienie.

szczegóły »
Muzeum PRL-u

Muzeum PRL-u przeniesie wszystkich zwiedzających w czasy komunizmu. Ci, którzy pamiętają te czasy z pewnością bez trudu rozpoznają eksponaty i wytłumaczą młodszemu pokoleniu, jak to się wtedy żyło. A jest tutaj co oglądać. Między innymi wóz strażacki, popularny motocykl „Junak” czy sprzęt milicjanta.

szczegóły »
Muzeum Najmniejszych Książek Świata

W Katowicach mieści się wyjątkowe muzeum, w którym znajdują się… najmniejsze książki świata, w tym najmniejsza, wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Ekspozycja mieści się w prywatnym domu autora – Zygmunta Szkocnego.

szczegóły »
Bawialnie dla dzieci – Zabrze

Bawialnie to z pewnością ulubione miejsca wszystkich dzieci. W specjalnych salach zabaw mogą wyszaleć się do woli, przy okazji dając odpocząć swoim rodzicom. W tego typu placówkach istnieje możliwość urządzenia przyjęcia urodzinowego dla pociech.

szczegóły »
Tyskie Browarium

Tyskie Browarium to ciekawe i nieco inne od zwykłych muzeów miejsce. Decyduje o tym głównie fakt, iż można tam zapoznać się z procesami warzenia piwa, zobaczyć ekspozycję butelek, kapsli, kufli i innych przedmiotów związanych z piwem, a pochodzących z ostatnich 400 lat !

szczegóły »
Kopalnia Ćwiczebna - Muzeum "Sztygarka"

Kopalnia powstała w 1927 rok, jako obiekt szkoleniowy Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej im Stanisława Staszica. W zabytkowych wyrobiskach o łącznej długości 800 metrów, zaprezentowano maszyny i urządzenia górnicze używane w górnictwie w drugiej połowie XX wieku.

szczegóły »
2010-05-08 Minifestiwal Lunapaleta nr 10

Festiwal przeróżnych rodzajów i odmian muzyki: od klasycznego hardcore punk rocka zespołu KWARTET, przez psychodeliczny grunge i noise Heartsgarage oraz progresywny elektryczno-rockowy zespół ZOLTARA, aż do kompilacji muzy...

szczegóły »
2011-03-18 - 2011-04-30 HADES?

18 marca 2011 r. o godz. 18.00 w budynku parowej maszyny wyciągowej w Skansenie Górniczym „Królowa Luiza”, oddziale Muzeum Górnictwa Węglowego, odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Tomasza...

szczegóły »
2011-03-21 Górnicza Wiosna - rozgrywki międzyszkolne

21.03.2011 - 8:00 - 14:00

Górnicza Wiosna jest imprezą skierowaną do młodzieży śląskich szkół podstawowych oraz gimnazjalnych. Jej głównym celem jest ciekawe, niet...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss