Skansen „Guido” (Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego GUIDO)

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Obiekt, dzięki dwóm poziomom o odmiennych ekspozycjach doskonale wprowadza zwiedzających w klimat XIX-wiecznej kopalni. Poziom 170 prezentuje tradycję i kulturę górniczą, ze względu na możliwość zobaczenia różnorodnych narzędzi górniczych, lamp, sprzętu ratowniczego oraz niesamowitej wystawy geologicznej. Jedyny w swoim rodzaju, niezwykły charakter  tego miejsca potęguje dodatkowo aranżacja wnętrza oraz interaktywna formuła zwiedzania, wzbogacona efektami audiowizualnymi, atrakcyjnymi zarówno dla dzieci, jak i dorosłych (trzeszczenie stropów, piski szczurów i rozmowy górników). Do elementów trasy turystycznej należy także kaplica.
Poziom 320 to drugi najgłębszy poziom zabytkowej kopalni, z systemem korytarzy opartych na dwóch wyrobiskach o łącznej długości ponad 2 km. Wyrobiska na tym poziomie są utrzymane w stanie jak najbardziej zbliżonym do pierwotnego. Turyści idą zaopatrzeni w hełmy górnicze, lampy i pochłaniacze,  dotykając węgla, widząc i słysząc potężne kombajny w ruchu, mogą poczuć klimat prawdziwej kopalni. Kopalnia Guido oprócz ochrony zabytków oraz działalności turystycznej prowadzi szeroko zakrojoną działalność kulturalną. Część komór na tym poziomie jest już wykorzystana na działalność usługową i restauracyjną, odbywają się tu liczne koncerty, spotkania i przedstawienia teatralne. W pozostałych komorach będą m.in. wyświetlane zdjęcia z życia kopalni. Dodatkowo jedna z komór będzie umożliwiała odtwarzanie rozmów podczas akcji ratunkowej (np. wysyłanie komunikatów do dyspozytorni), w kolejnej zaś będzie można wysłuchać kilkuminutowego utworu muzyki poważnej jedynie przy kilku światłach punktowych.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Katowice (20 km; ok. 0:30h)
Częstochowa (70km; ok. 1:15h)
Kraków (100km; ok. 1:15h)
Bielsko-Biała (90km; ok. 1:15h)
Opole (90km; ok. 1h)

Miejscowość: 41–800 Zabrze, ul. 3 Maja 93
Strona: www.kopalniaguido.pl
Tel.: +48 32 271 40 77; +48 32 271 48 59
E-mail: biuro©kopalniaguido.pl

Godziny otwarcia:
Godziny zjazdów pod ziemię:
śr-pt: 9:00-14.30
so-nd: 12:00-16:00
Rezerwacja czynna: śr-pt: 8:30-15:00 so-nd: 12:00-17:00

Bilety:
Zwiedzanie poziomu 170
normalny: 20 zł
młodzież szkolna, emeryci, renciści:  17 zł
grupy szkolne liczące powyżej 10 osób: 12 zł od osoby

Zwiedzanie poziomu 320
normalny: 25 zł
młodzież szkolna, emeryci, renciści:  20 zł
grupy szkolne liczące powyżej 10 osób:  15 zł od osoby

Bilet łączony (zwiedzanie jednorazowo poziomu 170 oraz 320).
normalny:  35 zł
młodzież szkolna, emeryci, renciści:  30 zł
grupy szkolne liczące powyżej 10 osób: 20 zł od osoby

Konieczna rezerwacja osób indywidualnych oraz grup pod telefonem: +48 32 271 40 77 wew. 5183

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pl.wikipedia.org


Skansen Guido...
Muzeum Auschwitz

Auschwitz – Birkenau to symbol Holokaustu, terroru i nazistowskich zbrodni dokonanych na Polakach, Romach i innych narodowościach przez hitlerowców. To miejsce mordu  wielu tysięcy ludzi jest smutnym powrotem do historii, jednakże każdy Polak powinien poznać jej całokształt.

szczegóły »
Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od tętniącego życiem centrum miasta, można przenieść się w czasie… do osady sprzed kilku wieków, pełnej drewnianych obiektów mieszkalnych oraz typowych zabudowań gospodarskich, usytuowanej wśród pagórków i lasów.

szczegóły »
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Najstarsze i największe polskie planetarium, pozwalające nawet w pochmurne i deszczowe dni zobaczyć piękne, słoneczne niebo, lub też  usłane lśniącymi gwiazdami… a wszystko dzięki 23-metrowej kopule, stanowiącej ekran sztucznego nieba oraz specjalnej aparaturze, wyświetlającej te efektowne obrazy, nawet w 750-krotnym powiększeniu!

szczegóły »
Palmiarnia

Znajdująca się w centrum gliwickiego parku Chopina Palmiarnia, to niesamowicie ciekawe miejsce do spotkań i odpoczynku, pełne bujnej roślinności, będące jednocześnie doskonale wkomponowaną w otoczenie nowoczesną, architektoniczną perełką.

szczegóły »
Radiostacja

Najwyższa na Górnym Śląsku, a jednocześnie na świecie drewniana budowla, pełniąca w okresie II wojny światowej rolę wieży nadawczej zachwyca zwiedzających swoją niesamowitą konstrukcją. Jest to miejsce szczeólne pod kątem historycznym - to tutaj bowiem rozpoczęła się II wojna światowa

szczegóły »
Skansen Górniczy "Królowa Luiza" w Zabrzu

Przejście wyrobiskami z początku XIX wieku i współczesnymi  do części podziemnej (ok. 1.560m) dostarcza zwiedzającym wielu emocji, głównie dzięki obserwacji rozwoju techniki urabiania węgla. Niezwykłych wrażeń, przede wszystkim dzieciom, dostarczą pokazy pracy kombajnu ścianowego, chodnikowego i struga. Niezwykle zajmujące, szczególnie dla dzieci jest oglądanie panoramy Zabrza z wierzchołka wieży wyciągowej, znajdującej się na wysokości 30m.

szczegóły »
Aquapark Świat Wodny „Nemo”

Aquapark Świat Wodny „Nemo” to kompleks rekreacyjno-sportowy, oferujący swoim gościom pełną gamę atrakcji: baseny kryte oraz odkryte na zewnątrz, sauny, jacuzzi, grota solna,  bar, a nawet dyskotekę! Szczególnie fascynujące, szczególnie dla dzieciaków, są trzy zjeżdżalnie, z których każda dostarcza coraz większych emocji!

szczegóły »
Wesołe Miasteczko w Chorzowie

Chorzowski lunapark gwarantuje fantastyczną, niezapomnianą zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym! Największy w Polsce rollercoaster, szalona Gwiazda Duża, zakręcony Apollo 2000, Rock & Roll, Kino 4D czy niepowtarzalny ześlizg do wody to bez wątpienia atrakcje, których nie można sobie odpuścić!

 

0 (468×77)

szczegóły »
Zagroda żubrów na terenie Zabytkowego Parku Pszczyńskiego

„Dzika Promenada”- mnóstwo zieleni w lecie, śniegu w zimie i … olbrzymie żubry, a także muflony, jelenie, sarny, daniele! Poza tym niesamowitą frajdą dla dzieci jest  oglądanie trójwymiarowego filmu o żubrach, dla dorosłych natomiast obejrzenie ekspozycji, dzięki którym poznają faunę i florę tego regionu.

szczegóły »
Śląski Ogród Zoologiczny

W chorzowskim ZOO, na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji: Kotlina Dinozaurów, Mini-Zoo dla najmłodszych i przede wszystkim… ponad 3 tysiące zwierząt! A wśród nich olbrzymie drapieżniki, budzące największe zainteresowanie: lwy, tygrysy, niedźwiedzie, pantery, lamparty i pumy.

szczegóły »
Pogoria I, II, III, IV

Kompleks czterech jezior "Pojezierza Dąbrowskiego", znajdujących się w niedalekiej odległości od siebie oferuje kilka możliwości spędzenia wolnego czasu, czy też realizacji swoich pasji, takich jak wędkowanie, żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie czy jazda na rowerze.

szczegóły »
Muzeum Afrykanistyczne

Niezwykłe Muzeum Afrykanistyczne znajduje się w budynku dawnego szpitala św. Błażeja, należącego do całego zabytkowego zbioru – Dworku Machnickich. Goście mają możliwość podziwiania zbiorów sztuki i rzemiosła plemion z północno - zachodniej części Afryki, w szczególności Tuaregów z terenów Algierii. Na kilku piętrach w poszczególnych salach prezentowane są rozmaite przedmioty: tkaniny, biżuteria, broń, stroje, instrumenty muzyczne, malarstwo, rzeźby wykonane w drewnie i metalu, rzeczy codziennego użytku (również z kości słoniowej) oraz maski obrzędowe budzące wyjątkowe zaciekawienie.

szczegóły »
Muzeum PRL-u

Muzeum PRL-u przeniesie wszystkich zwiedzających w czasy komunizmu. Ci, którzy pamiętają te czasy z pewnością bez trudu rozpoznają eksponaty i wytłumaczą młodszemu pokoleniu, jak to się wtedy żyło. A jest tutaj co oglądać. Między innymi wóz strażacki, popularny motocykl „Junak” czy sprzęt milicjanta.

szczegóły »
Muzeum Produkcji Zapałek

Używasz ich na co dzień. Zastanawiałeś się kiedyś jak powstają ? Możesz się tego dowiedzieć w Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie. Zyskasz tutaj informacje o wszystkich procesach produkcyjnych, a także zobaczysz przeróżne rodzaje zapałek.

szczegóły »
Tyskie Browarium

Tyskie Browarium to ciekawe i nieco inne od zwykłych muzeów miejsce. Decyduje o tym głównie fakt, iż można tam zapoznać się z procesami warzenia piwa, zobaczyć ekspozycję butelek, kapsli, kufli i innych przedmiotów związanych z piwem, a pochodzących z ostatnich 400 lat !

szczegóły »
Kopalnia Ćwiczebna - Muzeum "Sztygarka"

Kopalnia powstała w 1927 rok, jako obiekt szkoleniowy Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej im Stanisława Staszica. W zabytkowych wyrobiskach o łącznej długości 800 metrów, zaprezentowano maszyny i urządzenia górnicze używane w górnictwie w drugiej połowie XX wieku.

szczegóły »
Bawialnia Kraina Czarów

Sali Zabaw Kraina Czarów to miejsce, gdzie znajdziemy labirynt, króliczą norę, trampoliny, zjeżdżalnie, baseny z piłkam, ściankę wspinaczkową oraz inne atrakcje dla dzieci, a wszystko na powierzchni 600 m kw.  

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss