Słowiński Park Narodowy „Ruchome wydmy”

Kategorie: Natura, Z dziećmi

W Słowińskim Parku Narodowym środkową część Mierzei Łebskiej zajmują ruchome wydmy. Przemieszczają się na odcinku 5 kilometrów miedzy jeziorem Łebsko a Bałtykiem. Wydmy poruszają się z prędkością zmienną od 2 do 10 metrów na rok. Przenoszony przez wiatr piach powoduje ruch wydm, tworząc wzniesienia i zasypując nadmorskie lasy, bagna, a nawet tereny zamieszkane przez ludzi. Największe zmiany w krajobrazie zachodzą podczas sztormów na Bałtyku kiedy wiatr osiąga największą prędkość.
Wędrówkę rozpoczynamy z miejscowości Rąbki gdzie można dojechać samochodem, dalej już pieszo lub rowerem. Najwyższe wzniesienie to licząca 42 metry Łącka Góra. Z jej szczytu roztaczają się przepiękne widoki na jezioro Łebsko i wzgórze Rowokół, a drugiej zachodniej strony widać latarnię w Czołpinie.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Gdańsk (118 km; ok. 2:10h)
Słupsk (64 km; ok. 1:15h)
Koszalin (131 km; 2:20h)
Ustka (80 km; ok. 1:30h)
Władysławowo (76 km; ok. 1:35h)

Dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego
Miejscowość:  76-214 Smołdzino, ul. Bohaterów Warszawy 1 A
Strona: www.slowinskipn.pl
Tel: + 48 58 811 72 04
E-mail: sekretariat@slowinskipn.pl
 
Bilety:  
wstęp wolny

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.slowinskipn.pl
www.wrotapomorza.pl


Ruchome wydmy...
NAJliczniejsze kamienne kręgi

Potralem prowadzącym w inny wymiar czasowy, kalendarzem astronomicznym, a może pseudoturystami  zaklętymi w kamienie przez Borową Ciotkę, opiekunkę lasów?  Czym naprawdę są kamienne kręgi. Jest ich 12, największy ma 33 metrów średnicy, a liczą sobie kilka tysięcy lat. Ułożone są koncentrycznie, schowane na malowniczej polanie i porośnięte jaskrawymi porostami.

szczegóły »
NAJwiększa rafa koralowa w Polsce - Akwarium Gdyńskie MIR-PIB

Akwarium Gdyńskie, które jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego, to nowoczesny ogród zoologiczny, w którym podziwiać można ponad 1600 zwierząt wodnych należących do ok. 200 gatunków z najróżniejszych zakątków kuli ziemskiej. Do największych atrakcji Akwarium należy największa w Polsce rafa koralowa, oraz takie okazy jak ośmiornica olbrzymia, żarłacze czarnopłetwe, węgorze elektryczne, najmniejszy krokodyl świata- krokodyl krótkopyski oraz najcięższe węże świata- anakondy zielone. Ważnym elementem aktywności Akwarium Gdyńskiego jest również działalność edukacyjna, której celem jest szerzenie wiedzy z zakresu biologii i ekologii morza oraz ochrony środowiska.

szczegóły »
Fokarium

Wyjątkowa atrakcja na Helu. Jedyne w Polsce fokarium, w którym przez okrągły rok można podziwiać foki szare. Obecnie to niestety rzadkie ssaki  naszych wód, od dziesięciu lat są objęte programem zwiększenia ich liczebności i przywrócenia dawnego stanu rzeczy, kiedy to w zatoce żyło w naturalnych warunkach ok. tysiąca sztuk.

szczegóły »
2010-06-01 Ostoja Słowińska przyrodniczą perłą Europy

W dniu 1 czerwca pracownicy Słowińskiego Parku Narodowego serdecznie zapraszają dzieci i młodzież szkolną do udziału w programie edukacyjnym pn. "Ostoja Słowińska przyrodniczą perłą Europy". Miejscem spotkań będzi...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss