Spływ Dunajcem

Kategorie: Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Spływ o długości 18 km rozpoczyna się w przystani flisackiej w Sromowcach-Kątach i trwa ok. 2 godz. 15 min. Już na samym początku turyści mijają wiele szczytów: Cisowca, Zamczyska, Flakow, Rabsztyna, Macelaka porośniętych bujną roślinnością. Po stronie słowackiej można w tym czasie zobaczyć cypelek Upranek oraz wioskę Majerę. W dalszym odcinku Dunajec dzieli się na dwa koryta, które łączą się po minięciu Gór Aksamitek i granicy słowackiej. W czasie spływu można podziwiać roztaczające się z obu stron pejzaże wsi Sromowce Niżne, Czerwony Klasztor oraz co najbardziej atrakcyjne – widok na Trzy Korony w całej swej okazałości. Tutaj zaczyna się Przełom Dunajca, w którym rzeka zaczyna płynąć energiczniej, tworząc siedem pętli pomiędzy ścianami skalnymi. Podczas wyprawy turyści zwracają uwagę na Świnią Skałę, Golicę, Ślimakową Skałę (z gniazdem bociana czarnego), a także piękną Sokolicę nazywaną też Matką Pienin, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na cały Przełom Dunajca. Po wielu niespodziewanych zakrętach, uroczych pejzażach wyprawa dobiega końca na przystani w Szczawnicy. Chętni mogą popłynąć łodziami dalej, do Krościenka (23km). Charakterystyczne jest to, że Dunajec tworzy tutaj granicę między górami – Pieninami, a Beskidem Sądeckim, a na jej środku  stoi skała Kotuńka, z którą związana jest legenda o upuszczeniu jej przez diabła wprost do rzeki.
Malownicze krajobrazy towarzyszące uczestnikom wyprawy przez cały czas są szczególnie niezwykłe latem, wówczas bowiem błękit nieba, zieleń flory i szczyty gór stanowią doskonałą kompozycję, zapadającą w pamięć na długi czas.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Zakopane (45 km; ok. 1h)
Nowy Sącz (70 km; ok. 1:10h)
Kraków (110 km; ok. 2h)

Miejscowość: Sromowce Wyżne
Strona: www.flisacy.com.pl
Tel: + 48 18 262 97 21
E-mail: spływ@flisacy.com.pl

Godziny otwarcia:
pn-nd (1 kwietnia-31 października)
(wyjątkiem święta Bożego Ciała i pierwszego dnia Świąt wielkanocnych)
IV: 9:00 – 16:00
V-VIII: 8:30 – 17:00
IX: 8:30 – 16:00
X: 9:00 – 15:00

Bilety:
Spływ do Szczawnicy: normalny 44 zł, ulgowy 22 zł
Spływ do Krościenka: normalny 53 zł, ulgowy 26,50 zł
Łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu to jest 10 osób. W przypadku mniejszej ilości istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu.
Powrót do miejsca startu spływu może odbyć się wraz z flisakami za dodatkową opłatą.
Istnieje możliwość wypożyczenia kapoka.

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pl.wikipedia.org
www.szczawnica.na-pulpit.pl


Spływ Dunajcem...
Kamienie Brodzińskiego

„Kamienie Brodzińskiego” to pomnik przyrody usytuowany na terenie Lipnicko – Wiśnickiego Parku Krajobrazowego. Miłośników przyrody zachęca przede wszystkim znajdujący się tam kompleks 9 niezwykłych skał o rozmaitych kształtach, a szczególnie jedna – tzw. Wielki Kamień o wysokości 10 m!

szczegóły »
Rezerwat „Skamieniałe Miasto”

Skamieniałe Miasto to 15-hektarowy teren, na którym znajduje się liczne, urocze skałki posiadające własną historię i imiona pochodzące od ich rozmaitych kształtów, przypominających np. czarownicę, borsuka, czy żółwia. Wedle legendy to zaklęte w kamienie postacie ludzi i zwierząt. Jest tam nawet miasto z ratuszem, warowniami, basztą i kościołem. To niewątpliwie jeden z najciekawszych rezerwatów przyrody nieożywionej w Polsce.

szczegóły »
Kalatówki

Kalatówki to piękna polana reglowa na terenie Doliny Bystrej w Tatrach, ciesząca się sympatią narciarzy, rowerzystów oraz amatorów wędrówek górskich. Rozpościera się z niej wspaniały widok na Kasprowy Wierch oraz Giewont, od nieznanej większości strony. Na polanie umiejscowiony jest Hotel Górski, gdzi emożemy się zarówno posilić jak i przespać. Po drodze warto wstąpić do znajdującego się na Kalatówkach zespołu klasztornego albertynek.

szczegóły »
Pasieka „Barć”

Bliskość natury wraz z wszelkimi jej dobrodziejstwami jest dostępna w zasięgu ręki właśnie w Pasiece „Barć” w Kamiannej. Co najważniejsze, odwiedzający mogą w tym miejscu obserwować życie pszczelarskiej społeczności, posmakować produkowanych przez nich miodów, będących doskonałym lekiem na rozmaite dolegliwości. Co więcej, znajduje się tam wyciąg narciarski oraz możliwość organizacji wycieczek po Ziemi Sądeckiej.

szczegóły »
Przełom Białki

Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałami Kramnicą i Obłazową, należącymi do Pienin Spiskich. Niezwykły klimat tego miejsca potęguje otoczenie gór – od północy Gorców, od południa Tatr oraz bogactwo fauny i flory. Miłośnicy wspinaczki znajdą tam ściany, na których będą mogli realizować swoje hobby, próbując sił na skałach o różnych stopniach trudności.

szczegóły »
Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to rezerwat przyrody, będący największą atrakcją Małych Pienin. Zajmuje powierzchnię ok. 60 ha i rozciąga się na długość 800 m, tworząc  głęboki kanion otoczony ścianami wapienia o wysokości nawet 120 m! Dnem wąwozu płynie kaskadami  potok Kamionka o kryształowo czystej wodzie i urozmaiconym głazami korycie. Rezerwat powstał w celu ochrony zarówno przyrody nieożywionej, jak ożywionej w postaci osobliwych gatunków roślin wapieniolubnych.

szczegóły »
Sokolica

Szczyt Sokolicy jest doskonałym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny oraz część Tatr. Jest to także doskonałe miejsce na rodzinną wycieczkę górską, połączoną z niezbyt dużym wysiłkiem fizycznym, a oferująca przepiękne widoki. Jest to także idealne miejsce dla miłośników wspinaczki.

szczegóły »
Zalew Czorsztyński i zamek w Niedzicy

Zalew Czorsztyński to zaporowy, sztuczny zbiornik wodny powstały na rzece Dunajec, o powierzchni około 1.200 ha. Największymi atrakcjami tego miejsca są organizowane rejsy statkami Biała Dama i Harnaś, które kursują pomiędzy zamkami w Czorsztynie i Niedzicy. Popularnością wśród turystów cieszy się także zbudowana przy zaporze elektrownia wodna o mocy 90 MW. Na prawym brzegu jeziora usytuowany jest malowniczy zamek we wsi Niedzica, ściągający wielu turystów.

szczegóły »
Słowacki Raj - Słowacja

Zaledwie 2 godz. drogi od Krakowa, znajduje się jeden z najpiękniejszych, jednocześnie mało w Polsce znanych zakątków Europy - park narodowy „Słowacki Raj”. To kraina strumieni i niezliczonych wodospadów (łącznie kilkadziesiąt), po i wzdłuż których prowadzi sieć dobrze poprowadzonych szlaków z niesamowitymi widokami.

szczegóły »
Przełom Dunajca – PIESZO i ROWEREM Drogą Pienińską

Przełom Dunajca to jeden z najpiękniejszych zakątków w Polsce, wzbudzający wiele emocji także u zagranicznych turystów. Trakt Pieniński biegnie prawym biegiem Dunajca ze Szczawnicy do słowackiego Czerwonego Klasztoru. Cała trasa jest dobrze przystosowana do rowerowych wycieczek - nawet wąskie i ciasne wąwozy można bez problemu pokonać. Doskonałe rozwiązanie na połączenie aktywności fizycznej z podziwianiem malowniczych i pełnych uroku krajobrazów pienińskich.

szczegóły »
Wąwóz Szobczański

Położony w Pieninach Środkowych, Wąwóz Szobczański uznaje się za najładniejszą dolinę Pienin, głównie ze względu na utworzony przez ściany kanion oraz płynący tuż obok Potok Szobczański. Usytuowany jest pomiędzy zachodnimi zboczami Trzech Koron a wschodnimi Podskalniej Góry – prowadzi tamtędy szlak turystyczny z Krościenka starą ścieżką do Sromowców Niżnych.

szczegóły »
Wodospad Zaskalnik

Malownicze, „zielone” latem i „białe” zimą tereny Szczawnicy każdego roku zachęcają turystów do odwiedzenia. Oprócz aktywnego szaleństwa związanego bezpośrednio z górami i uprawianiem rozmaitych sportów turyści mają możliwość wybrania się na spacer i podziwiania najbardziej urokliwych miejsc tego rejonu. Doskonałym przykładem jest tutaj wodospad Zaskalnik.

szczegóły »
Zjeżdżalnia Grawitacyjna

750 m niesamowitej zabawy ! Zjazdy na wózkach z ręcznym i automatycznym hamulcem z prędkością do 20 km/h cieszą się coraz większym zainteresowaniem i sympatią zarówno wśród tych młodych, jak i starszych uczestników. Liczne zakręty dostarczają naprawdę fantastycznych emocji !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss