Stalag Luft III - Muzeum Obozów Jenieckich

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Obóz jeniecki powstał wiosną 1942 roku, na południe od miasta i na zachód od istniejącego już obozu Stalag VIII C Kriegsgefangenen Stammlager der Luftwaffe 3 Sagan. Obóz przeznaczony był dla żołnierzy – lotników, pilotów i członków załóg samolotów amerykańskich i Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (Royal Air Force – RAF), bez względu na stopień wojskowy oraz dla żołnierzy pochodzących z wielu krajów świata, które walczyły z wojskami niemieckimi. Znajdowali się wśród nich australijscy, amerykańscy, kanadyjscy piloci. Łącznie przebywało tu prawie 11 tysięcy jeńców w tym 100 polskich lotników. Miejsce było dobrze zabezpieczone przed ewentualnymi ucieczkami jeńców, o czym świadczy samo położenie - uciekinier po udanej wycieczce musiał pokonywać długie odległości na terenie Niemiec. Dodatkowymi utrudnieniami była piaszczysta gleba uniemożliwiająca tworzenie tuneli, wysokie na 2,5 m ogrodzenie z drutu kolczastego, znajdujące się co 100 m wieże strażnicze, brak drzew, roślinności, bardzo dobre warunki do obserwacji i ostrzału. Mimo to w marcu 1943 roku zaplanowano przeprowadzenie masowej ucieczki 200 jeńców. Wykopano 3 tunele – Dick, Harry i Tom. Pieczołowicie przygotowywane miesiącami były dopracowane niemal do perfekcji. W nocy z 24 na 25 marca z planowanych i przygotowanych 200 jeńców tunelem wydostało się tylko 80, ale 4 ostatnich wartownik nad ranem złapał przy wyjściu odkrywając ucieczkę. 76 jeńców oddaliło się od obozu. W wyniku zarządzonej wielkiej akcji poszukiwawczej złapano 73. Trzem jeńcom udało się dotrzeć do Wielkiej Brytanii. Na osobisty rozkaz Hitlera 50 uciekinierów zostało zamordowanych w rejonach miejsc, gdzie zostali schwytani. To wydarzenie zapisało się na kartach historii jako „Wielka Ucieczka”, na  jej podstawie powstało wiele filmów i publikacji. Dziś, muzeum stało się upamiętnieniem nie tylko katuszy jeńców wojennych, ale i działań mających na celu ucieczkę z niewoli.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Zielona Góra (45 km; ok. 0:55h)

Miejscowość: Żagań, ul. Lotników Alianckich 6
Strona: www.muzeum.eline2.serwery.pl
Tel: +48 68 478 49 94
E-mail: muzeum@um.zagan.pl

Godziny otwarcia
:
wt - pt: 10:00 – 16:00
sb - nd: 10:00 – 17:00

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.muzeum.eline2.serwery.pl

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze istnieje od roku 1960 i oferuje aż 69 obiektów budownictwa wiejskiego z obszaru Polski zachodniej i historycznej Bukowiny. Na miejscu zobaczymy zabytki z zakresu kultury technicznej, strojów i tkanin oraz sztuki i folkloru. Niezwykłe otoczenie pól, lasów, łąk i stawów sprawia, że jest to miejsce bardzo ciekawe i przyjemne do zwiedzania.

szczegóły »
Park dinozaurów Witnica

Czy Ciebie i Twoje dziecko interesują początki Ziemi i tajemnica wyginięcia dinozaurów? Nie może Was zabraknąć w Parku Dinozaurów w Witnicy! To wspaniałe miejsce oferuje 40 eksponatów naturalnej wielkości dinozaurów.

szczegóły »
Wzgórza Piastowskie

Wzgórza Piastowskie w Zielonej Górze to idealne miejsce na popołudniowe spacery i wycieczki rowerowe dla całych rodzin niezależnie od pory roku. Zimą na jednym ze szczytów otwierany jest wyciąg narciarski i tor saneczkowy.

szczegóły »
Palmiarnia

Palmiarnia zielonogórska zachwyci każdego! Wspaniałe i urokliwe miejsce, gdzie można rozkoszować się klimatem fauny i flory, wypić kawę tuż obok stawu z piraniami i żółwiami, zjeść obiad pomiędzy największymi palmami w Polsce, a nawet pobawić się na gorących tropikalnych dyskotekach. Rzadko kiedy jedno miejsce, ma aż tyle do zaoferowania dla osób w każdym wieku.

szczegóły »
Uroki Witnicy ROWEREM

Gmina Witnica otoczona jest od północy pasmem lesistych, malowniczych wzgórz, poprzecinanych czystymi i przejrzystymi, rybnymi jeziorami i strumykami. Wzgórza, z których w słoneczne dni widać drugi brzeg Odry, zyskały sobie wśród turystów miano "Małych Bieszczad" i tworzą w tym miejscu cudowny krajobraz Pradoliny Warty. Od południa gmina rozlewa się szeroką równiną graniczącą z Wartą, która kilka kilometrów dalej, łącząc się z Odrą, tworzy jeden z największych w Europie rezerwatów ptactwa wodnego "Ujście Warty". Przyroda, cisza, spokój, relaks...Trasa średnio trudna, z uwagi na podjazdy. Ma 30 kilometrów długości.

szczegóły »
Międzyrzecki Rejon Umocniony

Jedna z największych atrakcji Ziemi Lubuskiej - Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU), zwany także jako Front Ufortyfikowany Łuku Odry-Warty. Jest to system fortyfikacji wybudowanych przez Niemców. Jeden z najciekawszych i największych obiektów pomilitarnych w Europie. Uważa się, że miejsce to przewyższa atrakcyjnością słynną linię Mignota, dlatego też rokrocznie odwiedzane jest przez turystów z całego świata.

szczegóły »
NAJdłuższe przęsło nurtowe - Most Kolejowy

Zabytek sprzed I wojny światowej i jednocześnie jeden z dłuższych (800 m) w Europie stalowych mostów kolejowych na rzece. Dodatkowo most posiada najdłuższe przęsło nurtowe w Polsce - dokładnie 100,01 m ! Ciekawa historia mostu przyciągnie przede wszystkim miłośników fortyfikacji.

szczegóły »
Park Mużakowski

Przepiękny park utrzymany w stylu angielskim znajduje się na granicy polsko-niemieckiej, wzdłuż Nysy Łużyckiej. Park zajmuje ok. 5,5 km2 i jest idealnym miejscem na weekendowe spacery. Poza fantastycznymi terenami znajdziemy tam zamki Muskau, oranżerie i kilka klasycystycznych budynków. Dodatkową atrakcją, w większości znajdującą się po polskiej stronie, jest nietypowa morena czołowa widoczna z kosmosu.

szczegóły »
Tajemnicze szachownice

W miejscowościach Kowalów i Radów, znajdujących się na ziemi lubuskiej, znajdziemy tajemnicze szachownice, wykute na zewnętrznych ścianach budowli. Te tajemnicze symbole pojawiły się w książce Zbigniewa Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika. Nie ma jednak jednoznacznej teorii, co one oznaczają…

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss