Stary Cmentarz na „Pęksowym Brzyzku”

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Nazwa pochodzi od góralskiego słowa „brzyzek” oznaczającego skrawek ziemi i nazwiska jego darczyńcy – Jana Pęksy. Cmentarz jest niesamowicie ciekawym i ważnym dla Zakopanego miejscem, spoczywają tam bowiem osoby, które miały swój udział w tworzeniu historii i bogactwa kulturowego tego miasta. Doskonałymi przykładami mogą  być: dr Tytus Chałubiński; słynny skoczek narciarski Stanisław Marusarz, czy Sabała – kreujący legendę miasta, a także wielu innych pisarzy, sportowców, przewodników oraz ratowników górskich. Na cmentarzu można odnaleźć także symboliczny nagrobek Stanisława Ignacego Witkiewicza, a także wiele innych stanowiących prawdziwe dzieła sztuki. Znajduje się tam około 500 grobów, z czego ok. 250 osób zasłużonych.
Nieopodal cmentarza na zachód od Krupówek usytuowany jest mały, drewniany kościółek z lat 1850, posiadający jedną nawę i trzy ołtarze.
Wielu turystów każdego dnia zagląda na Pęksowy Brzyzek, by odwiedzić groby swoich ulubionych postaci ze świata literatury, sztuki, czy sportu, a także aby przekonać się o magicznej atmosferze tego miejsca.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Nowy Sącz (110 km; ok. 1:30h)
Kraków (100 km; ok. 1:45h)
Bielsko-Biała (130 km; ok. 2:00h)
Katowice (180 km; ok. 2:15h)

Miejscowość: Zakopane, ul. Kościeliska (niedaleko od Krupówek, w rejonie dolnej stacji kolejki na Gubałówkę)

Banner

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pl.wikipedia.org


Na Pęksowym Br...
Park Linowy "Gugu Park"

Park Linowy  GuGu to 300-metrowa trasa z rozmaitymi przeszkodami, wśród których możemy wyróżnić między innymi zjazdy na linie, kładki, mosty linowe, równoważnie i sieci pajęcze. Na najmłodszych czeka specjalnie zaaranżowany mini park!

szczegóły »
Kalatówki

Kalatówki to piękna polana reglowa na terenie Doliny Bystrej w Tatrach, ciesząca się sympatią narciarzy, rowerzystów oraz amatorów wędrówek górskich. Rozpościera się z niej wspaniały widok na Kasprowy Wierch oraz Giewont, od nieznanej większości strony. Na polanie umiejscowiony jest Hotel Górski, gdzi emożemy się zarówno posilić jak i przespać. Po drodze warto wstąpić do znajdującego się na Kalatówkach zespołu klasztornego albertynek.

szczegóły »
Dolina Chochołowska

Dolina Chochołowska jest przepiękną, największą i najdłuższą w polskich Tatrach doliną Zajmuje powierzchnię ok. 36 km2 i jest ważnym punktem wypraw w Tatry Zachodnie. W związku z tym, iż jako jedyna z tatrzańskich dolin, nie podlega w pełni pod obostrzenia nakładane przez TPN, daje większe możliwości dla odwiedzających, a mianowicie, można tu wjechać rowerem oraz wprowadzić naszego czworonożnego przyjaciela. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się stylowe i pięknie wkomponowane w otoczenie, duże schronisko PTTK, które jest punktem docelowym większości jednodniowych wycieczek. Możemy tu odpocząć oraz posilić się. Chochołowska jest piękna o każdej porze roku, ale wrażenie jakie pozostawia na wiosnę z dywanem krokusów na Polanie Chochołowskiej długo pozostaje w pamięci...

szczegóły »
Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska o długości 9 km należy do najbardziej malowniczych i chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc w Tatrach. Posiada wiele atrakcyjnych dolin bocznych, słynny wąwóz Kraków oraz liczne jaskinie, z najbardziej znaną Jaskinią Mroźną. Dnem doliny płynie Kościeliski Potok, który uracza nas wywierzyskami i swym wartkim nurtem z krystalicznie czystą wodą. Całość otoczona jest gęstymi lasami. 

szczegóły »
Dolina Strążyska

Dolina Strążyska usytuowana jest w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Doliną ku Dziurze, a Doliną za Bramką. Co ciekawe, dolina prowadzi do podnóży samego Giewontu, a rozpoczyna się w granicach zabudowy Zakopanego. Możemy więc rozpocząć spacer do doliny z samych Krupówek. Ma powierzchnię ok. 4 km2, a po obu zboczach widać skaliste turnie:  Trzy Turnie oraz Skała Edwarda Jelinka.

szczegóły »
Morskie Oko

Morskie Oko to latem miejsce masowych odwiedzin przez turystów. A dzieje się tak ze względu na niepowtarzalne widoki, jakie ma do zaoferowania. Schronisko wraz z jeziorem, nad którym się znajduje, otoczone jest pionowymi ścianami skalnymi najwyższej w Polsce partii Tatr. Aby do niego dotrzeć należy pokonać drogę 8,5 km pieszo, bądź dorożkami konnymi. Po dotarciu do celu można odpocząć wśród limb i podziwiać piękne tatrzańskie widoki.

szczegóły »
Zjeżdżalnia Grawitacyjna

750 m niesamowitej zabawy ! Zjazdy na wózkach z ręcznym i automatycznym hamulcem z prędkością do 20 km/h cieszą się coraz większym zainteresowaniem i sympatią zarówno wśród tych młodych, jak i starszych uczestników. Liczne zakręty dostarczają naprawdę fantastycznych emocji !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss