Studnia Czarownic

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Gorzowska legenda mówi, że niegdyś – około XV w. żyły na tym terenie trzy piękne siostry. Każda specjalizowała się w innej czynności. Najstarsza zajmowała się ogrodnictwem – pielęgnowała kwiaty, uprawiała owoce i warzywa. Średnia zajmowała się gospodarstwem. Najmłodsza zaś szyła przepiękne stroje i tkaniny dla całej rodziny. Codziennie jednak siostry miały wspólny rytuał. Dzień w dzień spotykały się przy studni, aby wspólnie zabierać wodę pitną – była to niemalże jedyna czynność, którą wykonywały wszystkie razem. Pewnego dnia o względy pięknych kobiet zaczął ubiegać się stary gospodarz z sąsiedniej wsi. Niestety, żadna z córek nie chciała zostać żoną podłego kawalera, dlatego ten rozpuścił o siostrach plotkę, że są czarownicami. Wieść rozniosła się po pobliskich wsiach i postanowiono spalić kobiety na stosie. Matka dziewczyn płakała i błagała by ocalono jej córki, lecz 24 czerwca 1565 roku w dawnym Gorzowie postawiono stos. Matka dziewczyn z rozpaczy po stracie córek skoczyła do stojącej koło jej domu studni, miejsca przy którym niegdyś pracowały dziewczyny. Od tego czasu, mieszkańcy Gorzowa twierdzą, że często ze studni dochodzą dziwne dźwięki i śpiewy, a jak się długo do niej zagląda to można zobaczyć trzy roześmiane i nadzwyczaj urodziwe kobiece twarze. Studnia jest wspomnieniem o czasach inkwizycji, kiedy wiele kobiet było palonych na stosie przez podejrzenie o czary. Początkowo znajdowała się na dziedzińcu Nowego Ratusza, niestety została ona zniszczona podczas II wojny światowej. Zrekonstruowana w 1997 roku powstała ponownie na Wełnianym Rynku.

Miejscowość: Gorzów Wielkopolski, ul. Wał Okrężny 32 (Wełniany Rynek)

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.mm.pl

Park dinozaurów Witnica

Czy Ciebie i Twoje dziecko interesują początki Ziemi i tajemnica wyginięcia dinozaurów? Nie może Was zabraknąć w Parku Dinozaurów w Witnicy! To wspaniałe miejsce oferuje 40 eksponatów naturalnej wielkości dinozaurów.

szczegóły »
Park Narodowy „Ujście Warty”

Park Narodowy „Ujście Warty” to wspaniałe miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek. Istnieje również możliwość połowu ryb. Obszary parku to głównie rozlewiska, łąki i tereny podmokłe, gdzie możemy spotkać aż 245 gatunków ptaków wodnych i błotnych. Aż 26 z nich to gatunki na wymarciu! 

szczegóły »
Uroki Witnicy ROWEREM

Gmina Witnica otoczona jest od północy pasmem lesistych, malowniczych wzgórz, poprzecinanych czystymi i przejrzystymi, rybnymi jeziorami i strumykami. Wzgórza, z których w słoneczne dni widać drugi brzeg Odry, zyskały sobie wśród turystów miano "Małych Bieszczad" i tworzą w tym miejscu cudowny krajobraz Pradoliny Warty. Od południa gmina rozlewa się szeroką równiną graniczącą z Wartą, która kilka kilometrów dalej, łącząc się z Odrą, tworzy jeden z największych w Europie rezerwatów ptactwa wodnego "Ujście Warty". Przyroda, cisza, spokój, relaks...Trasa średnio trudna, z uwagi na podjazdy. Ma 30 kilometrów długości.

szczegóły »
Międzyrzecki Rejon Umocniony

Jedna z największych atrakcji Ziemi Lubuskiej - Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU), zwany także jako Front Ufortyfikowany Łuku Odry-Warty. Jest to system fortyfikacji wybudowanych przez Niemców. Jeden z najciekawszych i największych obiektów pomilitarnych w Europie. Uważa się, że miejsce to przewyższa atrakcyjnością słynną linię Mignota, dlatego też rokrocznie odwiedzane jest przez turystów z całego świata.

szczegóły »
Muzeum w Międzyrzeczu

Bardzo ciekawe muzeum, bogate w różnorodne zabytki z dziedziny archeologii, historii, sztuki, rzemiosła artystycznego i kultury ludowej. Tylko tutaj dowiesz się o pradawnych dziejach Międzyrzecza, zwyczajach i kulturze ludności wiejskiej z przełomu XIX i XX wieku i będziesz mógł podziwiać przepiękne zabytkowe budynki dawnego dworu starostwa. 

szczegóły »
Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacja

Od koła do telewizora ! Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacja to nietypowe muzeum, gdzie dowiemy się wszystkiego o rozwoju ludzkiej cywilizacji i nie tylko. Zgromadzone tam eksponaty to 60 obiektów, a kolekcja stale się powiększa. Od najprostszych narzędzi prehistorycznych poprzez rowery, maszyny parowe, pierwsze anteny radiowo – telewizyjne.  Dodatkowo muzeum posiada 3 działy dotyczące kultury drogi, gdzie znajdziemy mnóstwo drogowskazów, słupów milowych i znaków.

szczegóły »
Bawialnie dla dzieci - Gorzów Wielkopolski

Wspaniała okazja do nawiązywania nowych przyjaźni ! Twoje dziecko będzie w siódmym niebie pośród małpiego gaju, torów przeszkód i mnóstwa zabawek. Przy salach zabaw znajduje się kawiarenka dla rodziców z ciepłymi napojami oraz dostępem do internetu. Ośrodki dają możliwość wynajmu lokali na imprezy zapewniając mnóstwo atrakcji, bezpieczeństwo i dobrą zabawę.

szczegóły »
Fontanna Miejska

Będąc w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego koniecznie zobacz tamtejszą fontannę miejską, znajdującą się w Parku Górczyńskim. Na płaskiej płycie o szerokości ok. 25 metrów znajduje się 28 podświetlanych dysz, z których woda tryska na wysokość nawet do 7 metrów ! Wraz ze 112 reflektorami tworzą niesamowitą iluminacje wodną. 

szczegóły »
Tajemnicze szachownice

W miejscowościach Kowalów i Radów, znajdujących się na ziemi lubuskiej, znajdziemy tajemnicze szachownice, wykute na zewnętrznych ścianach budowli. Te tajemnicze symbole pojawiły się w książce Zbigniewa Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika. Nie ma jednak jednoznacznej teorii, co one oznaczają…

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss