Szczeliniec Wielki

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Szczeliniec Wielki to najwyższe wzniesienie Gór Stołowych (919 m.n.p.m.). Największą atrakcją tej góry jest fakt, iż czubek jest zupełnie płaski (ponad 40 ha) i znajdują się na nim niesamowite formy skalne, między którymi prowadzą ścieżki z przepięknymi widokami, a cały kompleks skał stanowi olbrzymi labirynt skalny. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Na Szczelińcu znajduje się także schronisko turystyczne, z możliwością noclegu dla ok. 40 turystów. Możemy się tutaj posilić, napoić i odpocząć po trudach dotarcia na szczyt, a przede wszystkim podziwiać przepiękną panoramę, z platformy skalnej przed schroniskiem. Wybierając się tutaj warto zaplanować wycieczkę na co najmniej kilka godzin, tak aby móc w spokoju podziwiać piękne formacje skalne, labirynty i panoramę rejonów otaczających Góry Stołowe. Gdy zabieramy ze sobą dzieciaki, to będą miały niesamowitą frajdę przeciskając się wąskimi skalnymi korytarzami, chowając za skałami i wspinając się na łatwiejsze skałki.
Najkrótsza i najłatwiejsza droga na Szczeliniec prowadzi z parkingu w Karłowie. Wspinaczka po kamiennych schodach zajmie nam do pół godziny. Oprócz tej trasy, na Szczeliniec Wielki prowadzą szlaki, praktycznie z każdej miejscowości leżącej w granicach Gór Stołowych, ale musimy się wtedy liczyć z dużo dłuższym czasem podejścia. Przykładowo z Radkowa lub Wambierzyc to ponad 4 godz. Wysiłki jednak zostaną nam sowicie nagrodzone widokami, jakie na nas czekają (szczególnie zimą, krajobraz jest po prostu bajkowy).

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Wrocław (120 km; ok. 2h)
Kłodzko (30 km; ok. 0:40h)
Opole (140 km; ok. 2:30h)
Wałbrzych (65 km; ok. 1:15h)
Jelenia Góra (100 km; ok. 2h)

Tel. do schroniska na Szczelińcu: +48 74 871 21 93; +48 601 981 481
Strona: www.naszczelincu.pl
E-mail: schronisko@naszczelincu.pl

Jak dotrzeć:
Najlepiej samochód zostawić na parkingu w Karłowie.

Bilety:
za wejście do labiryntu skalnego
normalny 5 zł.
ulgowy 2,5 zł.

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pl.wikipedia.org

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Miejsce obowiązkowe dla każdego, kogo fascynują formacje geologiczne i tajemnicze jaskinie, w których niegdyś zamieszkiwali nasi przodkowie. Położona 800 m n.p.m. Jaskinia Niedźwiedzia zachwyca pięknem i kryje za sobą potęgę jaką niesie natura. Jaskinie jest bardzo dobrze przygotowana dla ruchu turystycznego - oświetlona, a wewnątrz poruszamy się przygotowanymi chodnikami, bez ryzyka uszkodzenia, czy też pobrudzenia ubrań.

szczegóły »
MountainEmotion (park linowy, quady, zorbing)

Poszukiwacze przygód i mocnych wrażeń nie będą zawiedzeni! MountainEmotion oferuje bogaty program rozrywek dla najbardziej wybrednych zapaleńców przygody. Park linowy, quady, zorbing to tylko niektóre z atracji.

szczegóły »
Ogród Bajek

Ogród Bajek w Międzygórzu to doskonałe miejsce, pobudzające dziecięcą wyobraźnię, jak również miejsce do odpoczynku i oderwania się od codziennego zgiełku i stresu dla dorosłych. Miejsce, gdzie bajkowy świat zlewa się z rzeczywistym…

szczegóły »
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Jeśli chcą Państwo zapoznać się z zabytkami Dolnego Śląska jednym rzutem oka jest to idealne dla Was miejsce. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska jest miniaturową imitacją znanych pałaców, ratuszy, kościołów i wielu innych atrakcji tego regiony w skali 1:25.

szczegóły »
Twierdza Kłodzka, labirynt i punkt widokowy

Historyczne miejsce, będące niegdyś siedzibą władcy hrabstwa kłodzkiego, wielokrotnie zmieniało swój charakter, tak aby dziś stać się jednym z najpopularniejszych zabytków Dolnego Śląska, oraz wspaniałym miejscem widokowym. Zachwyca fantastycznym pomostem widokowym, oraz zapierającymi dech w piersiach labiryntami podziemnymi stworzonymi z korytarzy minerskich.

szczegóły »
Western City

Położony na 5ha „Dziki Zachód”, skąd roztacza się widok na Śnieżkę, jest cudownym miejscem do aktywnego spędzenia czasu wraz z dzieckiem w plenerze dzikiego zachodu. Miejsce oferuje szeroki zakres imprez dla pojedynczych osób oraz grup zorganizowanych.  Latem w "Western City" codziennie odbywają się bijatyki między kowbojami, pogonie, strzelaniny, jak również można uczestniczyć w napadzie na bank !

szczegóły »
Podziemna trasa turystyczna

Trasa turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego to 500 metrowa, nie licząc odgałęzień, sieć podziemnych korytarzy, ciągnących się tuż pod ulicami miasta. Budowane już od XIII wieku kondygnacje, niegdyś służyły celom gospodarczym i militarnym, dziś miejsce uruchamia fantazję i pozwala wyobrazić sobie średniowieczne lochy.

szczegóły »
Szwajcaria Lwówecka

Jedno z dwóch zgrupowań skał piaskowych w polskich Sudetach. Labirynt skalnych murów, przejść i małych wgłębień w skałach robi niesamowite wrażenie, a widok roztaczający się z tamtejszych punktów widokowych zapiera dech w piersiach.

szczegóły »
Krucze Skały

Cudowne miejsce dla chętnych pięknych widoków oraz wspinaczy, którzy nie mają już cierpliwości do jurajskiego wyślizgania! Krucze Skały to niesamowite urwisko, składające się z malowniczych formacji skalnych. Fantastyczne widoki, wspaniała, rzadka roślinności i świeże powietrze… czego chcieć więcej?

szczegóły »
Waloński Kamień (Chybotek)

Według Ericha von Dänikena jest to jeden z dowodów na istnienie… kosmitów! Kilka różnej wielkości skałek granitowych o wysokości 2m z wgłębieniem w kształcie postaci… czy na pewno ludzkiej? 

szczegóły »
Wodospad Kamieńczyka

Piękne, malownicze miejsce po polskiej stronie Karkonoszy i jednocześnie najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Idealny cel weekendowych wycieczek z całą rodziną. Wodospad Kamieńczyka oczaruje każdego turystę – wsłuchaj się w szum wody i odetchnij świeżym powietrzem na wysokości 840 m.n.p.m

szczegóły »
Kaplica z Czaszek

Kaplica w Czermnej to z pewnością nieco przerażająca, ale zarazem niesamowita świątynia, gdyż została ona wyłożona ludzkimi szczątkami. W ścianach kapliczki znajduje się aż 3 tysiące ludzkich czaszek ! Tworzona przez 30 lat jest dzisiaj miejscem refleksji nad życiem i śmiercią.

szczegóły »
Kopalnia Złota

Wspaniałe, nieco tajemnicze miejsce, z którym związane jest wiele legend. Część muzealną kopalni stanowi Sztolnia Gertrudy, gdzie znajdziemy ekspozycje map i planów kopalni, narzędzia górnicze i hutnicze, wydobywane minerały, różne rodzaje lamp górniczych oraz cieszący się największą popularnością skarbiec, gdzie zobaczymy 1.066 złotych sztabek złota uzyskanych przez 1000 lat istnienia kopalni. Dodatkowo zobaczyć można Chodnik Śmierci i jedyny w Polsce podziemny wodospad (aż 8 m) w sztolni Czarnej. Miejsce jest z pewnością obowiązkową atrakcją do zobaczenia przy okazji zwiedzania Dolnego Śląska !

szczegóły »
Rezerwat Głazy Krasnoludków

Rezerwat Głazy Krasnoludków to przepiękny pas skalnych formacji, przypominających kształtami grzyby, zwierzęta, postacie i wieże. Miejsce zdecydowanie rzadziej odwiedzane przez turystów w porównaniu ze Szczelińcem czy Błędnymi Skałami, jednakże równie wspaniałe. Legenda głosi , że można spotkać tu krasnoludki.

szczegóły »
Skansen – mini ZOO

Położony u podnóża Gór Stołowych Skansen to miejsce niezliczonej ilości antyków i staroci. Znajdziemy tu stare kowadła, maselnice, stare maszyny do szycia, pralki, a nawet kolekcje żelazek – ponad 100 sztuk. Najmłodszych z pewnością zainteresuje Mini ZOO. W zwierzyńcu spotkamy daniele, sarenki, strusia, dzikie świnki, kozy, bażanty i wiele innych przyjaznych zwierzątek.

szczegóły »
Skalne Miasto - Czechy

Skalne Miasto to niesamowite formacje skalne, położone zaraz przy granicy z Polską, co tym bardziej zachęca do odwiedzenia tego rejonu. Zadziwiają swoją wielkością i przybranymi formami, jednocześnie zwiedzanie ich nie sprawia większych trudności fizycznych, więc jest to doskonałe miejsce na wyjazd rodzinny.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss