Tajemnicze szachownice

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Każdy kto czytał książki Nienackiego o przygodach Pana Samochodzika powinien kojarzyć pojawiające się w niej tajemnicze szachownice wykute na zabytkowych obiektach, dzięki którym bohater rozwiązuje kolejne zagadki. Te tajemnicze symbole znajdziemy na terenie województwa lubuskiego – dwie w miejscowości Kowalów i trzy w Radowie. Największą frajdą jest odnajdywanie szachownic samemu. Niektóre znajdują się nisko, inne wysoko, ale wszystkie wyryte są na zewnętrznych ścianach budowli. Nie ma jednoznacznej teorii, co mogły oznaczać te znaki. Niektóre źródła podają, że są to podpisy rzemieślników, wznoszących zabytkowe budowle. Jednakże, z teorią kłóci się nieco fakt, że na jednym budynku są 2, a nawet 3 takie symbole. Inne źródła zakładają, że miały one znaczenie symboliczne, niestety nie odkryto jakie. Warto wybrać się w podróż tropem Pana Samochodzika i samemu spróbować rozwikłać zagadkę tajemniczych szachownic…

Miejscowość: Kowalów i Radów

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.architektura.pomorze.pl

Park dinozaurów Witnica

Czy Ciebie i Twoje dziecko interesują początki Ziemi i tajemnica wyginięcia dinozaurów? Nie może Was zabraknąć w Parku Dinozaurów w Witnicy! To wspaniałe miejsce oferuje 40 eksponatów naturalnej wielkości dinozaurów.

szczegóły »
Park Narodowy „Ujście Warty”

Park Narodowy „Ujście Warty” to wspaniałe miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek. Istnieje również możliwość połowu ryb. Obszary parku to głównie rozlewiska, łąki i tereny podmokłe, gdzie możemy spotkać aż 245 gatunków ptaków wodnych i błotnych. Aż 26 z nich to gatunki na wymarciu! 

szczegóły »
Zamek Joannitów

Znajdujący się na obszarze perły ziemi lubuskiej – Łagowa – zamek Joannitów, jest cudownym miejscem do spędzenie weekendu. Przenieś się z rodziną i przyjaciółmi w przeszłość i poczuj atmosferę starodawnych zamków, rycerskich walk i prawdziwego polskiego jadła. Zamek wznosi się wzgórzu pomiędzy dwoma jeziorami. Cztery dwukondygnacyjne skrzydła, renesansowy dziedziniec oraz wspaniały punkt widokowy - wieża warowna.

szczegóły »
Międzyrzecki Rejon Umocniony

Jedna z największych atrakcji Ziemi Lubuskiej - Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU), zwany także jako Front Ufortyfikowany Łuku Odry-Warty. Jest to system fortyfikacji wybudowanych przez Niemców. Jeden z najciekawszych i największych obiektów pomilitarnych w Europie. Uważa się, że miejsce to przewyższa atrakcyjnością słynną linię Mignota, dlatego też rokrocznie odwiedzane jest przez turystów z całego świata.

szczegóły »
Stalag Luft III - Muzeum Obozów Jenieckich

Historyczne muzeum – dowód istnienia Kriegsgefangenen Stammlager der Luftwaffe 3 Sagan – obozu jenieckiego. Miejsce, które obowiązkowo każdy powinien odwiedzić. Obóz nie tylko upamiętnia jeńców wojennych, ale i także działania mające na celu ucieczkę z niewoli.

szczegóły »
Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacja

Od koła do telewizora ! Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacja to nietypowe muzeum, gdzie dowiemy się wszystkiego o rozwoju ludzkiej cywilizacji i nie tylko. Zgromadzone tam eksponaty to 60 obiektów, a kolekcja stale się powiększa. Od najprostszych narzędzi prehistorycznych poprzez rowery, maszyny parowe, pierwsze anteny radiowo – telewizyjne.  Dodatkowo muzeum posiada 3 działy dotyczące kultury drogi, gdzie znajdziemy mnóstwo drogowskazów, słupów milowych i znaków.

szczegóły »
Studnia Czarownic

Owiana legendą studnia powstała w XX wieku w celu upamiętnienia gorzowianek niegdyś palonych na stosie za „czary”. Zniszczona podczas II wojny światowej została zrekonstruowana przez Zofię Bilińską w 1997 roku. Miejsce do dziś upamiętnia starodowaną inkwizycję.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss