Tunel schronowy

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Tunel schronowy zbudowali Niemcy podczas II wojny światowej. Wchodził w skład kompleksu schronowego w Stępinie-Cieszynie i Strzyżowie. W zespole strzyżowskim znajdowały się: tunel schronowy dla pociągu sztabowego, bierne schrony zaplecza technologicznego, tunel instalacyjny, jednotorowa bocznica kolejowa, drewniany peron pomiędzy tunelem, a stacją kolejową i grobla o nieznanym przeznaczeniu. Ta podziemna budowla postawiona jest na rzucie wydłużonego prostokąta. Przekrój kolisty ma średnicę prawie dziewięciu metrów. Ściany wykonane są z betonu i żelbetonu. Wlot i wylot posiada żelbetonowe zapory, w których znajdują się duże drzwi wykonane z żelaza. Obudowane są wejściami strażniczymi. Po zakończeniu wojny tunel miał wiele innych zastosowań. Była tu między innymi… lodownia centrali rybnej. Tunel można zwiedzać od maja do października po wcześniejszym kontakcie telefonicznym (godzina przed przyjazdem). Od października do kwietnia istnieje możliwość zwiedzenia po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym .

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Rzeszów (31 km; ok. 0:40h)
Sanok (54 km; ok. 1h)
Tarnobrzeg (94 km; ok. 1:50h)
Nowy Sącz (106 km; ok. 2h)

Miejscowość:  Strzyżów
Strona: www.cstr.pl
Tel: + 48 17 276 85 60; + 48 694 961 504

Godziny otwarcia:
maj – wrzesień:
wt - pt: 9:00 – 15:00
sb: 10:00 – 14:00
nd: 13:00 – 17:00

Bilety:
normalny:  2 zł

Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl


Tunel schronowy...
Rzeszowskie piwnice

Jedna z największych atrakcji Rzeszowa – podziemna trasa turystyczna, zwana „Rzeszowskie piwnice” to zajmująca prawie 650 metrów kwadratowych sieć komnat, korytarzy i piwnic. Znajduje się ona miejscami nawet dziesięć metrów pod płytą Rynku. Piwnice powstawały od XIV do XVIII wieku. Trasa ma 369 metrów długości. Jest to najstarsza zachowana część miasta.

szczegóły »
Schron kolejowy

Zespół schronów w Stępinie to obiekt unikatowy w skali Europy. Słynny jest z jednego wydarzenia. W dniach 27-28 sierpnia 1941 roku odbyło się tutaj spotkanie Hitlera z Mussolinim. W schronie kolejowym stacjonował pociąg sztabowy Austriaka – „Amerika”.  Do budowy schronu, która była ściśle tajna, zatrudniono od trzech do sześciu tysięcy ludzi.

szczegóły »
Zagroda garncarska

Idealne miejsce na rodzinny weekendowy wypad za miasto. Można tutaj aktywnie spędzić czas. Mało jest miejsc, w których można nauczyć się rzeźbić w glinie czy tworzyć naczynia na kole. A po pracy – ognisko bądź przejażdżka rowerem po trasie „Garncarski Szlak”.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss