Twierdza Kłodzka, labirynt i punkt widokowy

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Miejsce to istniało już prawdopodobnie około roku 981 jako zespół drewnianych budynków otoczonych palisadą. Można znaleźć jedynie wzmianki o istnieniu grodu na górze Zamkowej. Nieco później, w czasach księcia Sobiesława (1129r) miejsce stało się zamkiem mieszkalnym. Z materiałów historycznych wynika, że był to najwspanialszy okres rozwoju twierdzy. Zamek rozrastał się poprzez coraz to nowe obiekty w otoczeniu tj. kaplica zamkowa, kościół Wacława i Marcina. Na zamku znajdowały się też studnie, z których najstarsza liczy obecnie ok. 700 lat ! Około roku 1622, po opanowaniu miasta przez władze austriackie, miejsce zmieniło średniowieczny charakter na nieco bardziej nowoczesny. Dodano liczne kurtyny z bastionami, jak również raweliny. W 1742 miejsce stało się fortecą obronną. W tym czasie powstał również Fort na Owczej Górze. W takiej formie twierdza przetrwała do dziś, będąc jedynie w trakcie II wojny światowej wiezieniem dla dezerterów i jeńców różnej narodowości. Dzisiaj miejsce posiada fantastyczny pomost widokowy, jak również zapierające dech w piersiach labirynty podziemne stworzone z korytarzy minerskich (udostępnione dla turystów).

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Wrocław (90 km; ok. 1:35h)
Opole (110 km; ok. 1:40h)
Wałbrzych (60 km; ok. 1:10h)

Miejscowość:  57- 300 Kłodzko, ul.Grodzisko 1
Strona: www.dawneklodzko.pl
Tel: + 48 74 867 34 68

Godziny otwarcia:
V-X (pn-nd): 9:00-19:00
XI-IV (pn-nd): 9:00-16:00 

Bilety:

Twierdza i labirynt:
normalny: 14 zł
ulgowy: 10 zł

Twierdza:
normalny: 7 zł
ulgowy: 5 zł

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pl.wikipedia.org

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce. Miejsce obowiązkowe dla każdego, kogo fascynują formacje geologiczne i tajemnicze jaskinie, w których niegdyś zamieszkiwali nasi przodkowie. Położona 800 m n.p.m. Jaskinia Niedźwiedzia zachwyca pięknem i kryje za sobą potęgę jaką niesie natura. Jaskinie jest bardzo dobrze przygotowana dla ruchu turystycznego - oświetlona, a wewnątrz poruszamy się przygotowanymi chodnikami, bez ryzyka uszkodzenia, czy też pobrudzenia ubrań.

szczegóły »
MountainEmotion (park linowy, quady, zorbing)

Poszukiwacze przygód i mocnych wrażeń nie będą zawiedzeni! MountainEmotion oferuje bogaty program rozrywek dla najbardziej wybrednych zapaleńców przygody. Park linowy, quady, zorbing to tylko niektóre z atracji.

szczegóły »
Ogród Bajek

Ogród Bajek w Międzygórzu to doskonałe miejsce, pobudzające dziecięcą wyobraźnię, jak również miejsce do odpoczynku i oderwania się od codziennego zgiełku i stresu dla dorosłych. Miejsce, gdzie bajkowy świat zlewa się z rzeczywistym…

szczegóły »
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Jeśli chcą Państwo zapoznać się z zabytkami Dolnego Śląska jednym rzutem oka jest to idealne dla Was miejsce. Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska jest miniaturową imitacją znanych pałaców, ratuszy, kościołów i wielu innych atrakcji tego regiony w skali 1:25.

szczegóły »
Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki to wspaniałe miejsce na lekką, rodzinną wycieczkę pieszą. W nagrodę za trudy, na górze  będziemy mieli możliwość podziwiać wspaniałą panoramę z tarasów widokowych oraz pospacerować wśród labiryntów skalnych, przyjmujących nadzwyczajne formy - wielka frajda dla dzieciaków.

szczegóły »
Podziemna trasa turystyczna

Trasa turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego to 500 metrowa, nie licząc odgałęzień, sieć podziemnych korytarzy, ciągnących się tuż pod ulicami miasta. Budowane już od XIII wieku kondygnacje, niegdyś służyły celom gospodarczym i militarnym, dziś miejsce uruchamia fantazję i pozwala wyobrazić sobie średniowieczne lochy.

szczegóły »
Muzeum Ziemi – Park Jurajski

Bogata kolekcja skamielin z czasów prehistorycznych, jak również wspaniałe miejsce, gdzie dzieci mogą zobaczyć  zbiór naturalnej wielkości dinozaurów!

szczegóły »
Kaplica z Czaszek

Kaplica w Czermnej to z pewnością nieco przerażająca, ale zarazem niesamowita świątynia, gdyż została ona wyłożona ludzkimi szczątkami. W ścianach kapliczki znajduje się aż 3 tysiące ludzkich czaszek ! Tworzona przez 30 lat jest dzisiaj miejscem refleksji nad życiem i śmiercią.

szczegóły »
Kopalnia Złota

Wspaniałe, nieco tajemnicze miejsce, z którym związane jest wiele legend. Część muzealną kopalni stanowi Sztolnia Gertrudy, gdzie znajdziemy ekspozycje map i planów kopalni, narzędzia górnicze i hutnicze, wydobywane minerały, różne rodzaje lamp górniczych oraz cieszący się największą popularnością skarbiec, gdzie zobaczymy 1.066 złotych sztabek złota uzyskanych przez 1000 lat istnienia kopalni. Dodatkowo zobaczyć można Chodnik Śmierci i jedyny w Polsce podziemny wodospad (aż 8 m) w sztolni Czarnej. Miejsce jest z pewnością obowiązkową atrakcją do zobaczenia przy okazji zwiedzania Dolnego Śląska !

szczegóły »
Rezerwat Głazy Krasnoludków

Rezerwat Głazy Krasnoludków to przepiękny pas skalnych formacji, przypominających kształtami grzyby, zwierzęta, postacie i wieże. Miejsce zdecydowanie rzadziej odwiedzane przez turystów w porównaniu ze Szczelińcem czy Błędnymi Skałami, jednakże równie wspaniałe. Legenda głosi , że można spotkać tu krasnoludki.

szczegóły »
Wodospad Wilczki

Przepiękny 20 metrowy wodospad jest fragmentem rzeki Wilczek, znajdującej się w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym. Wodospad możemy oglądać z bliska poprzez wybudowanie kamiennych ścieżek, mostków i schodów w jego pobliżu. Wodospad wygląda wspaniale i imponująco o każdej porze roku.

szczegóły »
Skalne Miasto - Czechy

Skalne Miasto to niesamowite formacje skalne, położone zaraz przy granicy z Polską, co tym bardziej zachęca do odwiedzenia tego rejonu. Zadziwiają swoją wielkością i przybranymi formami, jednocześnie zwiedzanie ich nie sprawia większych trudności fizycznych, więc jest to doskonałe miejsce na wyjazd rodzinny.

szczegóły »
Muzeum Papiernictwa

W Dusznikach-Zdroju mieści się niezwykle ciekawe Muzeum Papiernictwa. Poznasz w nim historię papieru, jak zmieniały się technologie i techniki jego wytwarzania. Możesz też wziąć udział w lekcji muzealnej, bądź warsztatach plastycznych.

szczegóły »
Twierdza Srebrnogórska

Jeżeli jesteś miłośnikiem fortyfikacji koniecznie przyjedź do Srebrnej Góry. Znajdująca się tu 300 letnia twierdza, która nigdy nie została zdobyta ! Od początku XX wieku jest udostępniona do zwiedzania. Do dziś zachwyca wszystkich turystów swoją rozległością.

szczegóły »
Muzeum Sztolni Walimskich

Pociągają Cię tajemnice i zagadki ? Budowany w czasie wojny niemiecki obiekt stanowi jeden z sekretów Dolnego Śląska pod kryptonimem „Riese” (Olbrzym). Do dziś nikt nie wie czy miało to być miejsce Kwatery Głównej czy jedynie obiekt przemysłowy.

szczegóły »
Wieża widokowa Trójmorskiego Wierchu

Wieża widokowa usytuowana jest w parku w Międzylesiu i ma 25 m wysokości. Jest to jedyne w Polsce miejsce, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz: Czarnego, Bałtyckiego i Północnego.

szczegóły »
Krzywa Wieża

Średniowieczna krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich jest jedną z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Wysokość tej wieży wynosi 34 m, a jej obecne odchylenie od pionu 2,14 m. Jest to dawna, czworoboczna dzwonnica kościoła parafialnego wybudowana około 1413 roku, która z powodu ruchów tektonicznych uległa znacznemu odchyleniu.

szczegóły »
Czarodziejska Góra Relax - Kompleks sportowo-turystyczny

Czarodziejska Góra Relax to doskonałe miejsce dla całej rodziny ! Mnogość atrakcji sprawia, że każdy znajdzie tam coś dla siebie, a wizyta w tym miejscu będzie pełnym wrażeń, niezapomnianym wspomnieniem !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss