Twierdza Srebrnogórska

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Powstała w czasach i z rozkazu króla Prus Fryderyka II (w latach 1765 - 1977). Warownia składa się z większych i mniejszych fortów – stanowiąc cały zespół fortyfikacyjny. Twierdza mieściła około 3.800 żołnierzy, 264 działa i posiadała olbrzymie zapasy amunicji, żywności, wody, opału. Miała własny lazaret, piekarnię oraz browar, co powodowało, iż była samowystarczalna na okres 6 miesięcy. Przez wiele lat istnienia twierdzy, nigdy nie została ona zdobyta i tylko raz historii zmuszona została do obrony (1807) w czasie wojny z armią napoleońską. Pomimo ogromnych zniszczeń i spalenia całej miejscowości twierdza Srebrna Góra nie została zdobyta. Jednak do jej upadku przyczynił się ogromny rozwój techniki artyleryjskiej, w wyniku którego obiekt stracił swoją rangę i w 1867 roku został opuszczony przez wojsko. Od początku XX wieku jest udostępniona do zwiedzania. Do dziś zachwyca wszystkich turystów swoją rozległością.

Miejscowość: Srebrna Góra, ul. Letnia 10
Strona: www.forty.pl
Tel: +48 74 818 00 99
E-mail: info@forty.pl

Godziny otwarcia:
pn - nd: 10:00 – 16:00 ( w okresie letnim do 18:00)
wakacyjne weekendy: 10:00 – 19:00

Bilety:
normalny: 9 zł
ulgowy: 7 zł

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.forty.pl

Twierdza Kłodzka, labirynt i punkt widokowy

Historyczne miejsce, będące niegdyś siedzibą władcy hrabstwa kłodzkiego, wielokrotnie zmieniało swój charakter, tak aby dziś stać się jednym z najpopularniejszych zabytków Dolnego Śląska, oraz wspaniałym miejscem widokowym. Zachwyca fantastycznym pomostem widokowym, oraz zapierającymi dech w piersiach labiryntami podziemnymi stworzonymi z korytarzy minerskich.

szczegóły »
Podziemna trasa turystyczna

Trasa turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego to 500 metrowa, nie licząc odgałęzień, sieć podziemnych korytarzy, ciągnących się tuż pod ulicami miasta. Budowane już od XIII wieku kondygnacje, niegdyś służyły celom gospodarczym i militarnym, dziś miejsce uruchamia fantazję i pozwala wyobrazić sobie średniowieczne lochy.

szczegóły »
Kaplica z Czaszek

Kaplica w Czermnej to z pewnością nieco przerażająca, ale zarazem niesamowita świątynia, gdyż została ona wyłożona ludzkimi szczątkami. W ścianach kapliczki znajduje się aż 3 tysiące ludzkich czaszek ! Tworzona przez 30 lat jest dzisiaj miejscem refleksji nad życiem i śmiercią.

szczegóły »
Kopalnia Złota

Wspaniałe, nieco tajemnicze miejsce, z którym związane jest wiele legend. Część muzealną kopalni stanowi Sztolnia Gertrudy, gdzie znajdziemy ekspozycje map i planów kopalni, narzędzia górnicze i hutnicze, wydobywane minerały, różne rodzaje lamp górniczych oraz cieszący się największą popularnością skarbiec, gdzie zobaczymy 1.066 złotych sztabek złota uzyskanych przez 1000 lat istnienia kopalni. Dodatkowo zobaczyć można Chodnik Śmierci i jedyny w Polsce podziemny wodospad (aż 8 m) w sztolni Czarnej. Miejsce jest z pewnością obowiązkową atrakcją do zobaczenia przy okazji zwiedzania Dolnego Śląska !

szczegóły »
Muzeum Papiernictwa

W Dusznikach-Zdroju mieści się niezwykle ciekawe Muzeum Papiernictwa. Poznasz w nim historię papieru, jak zmieniały się technologie i techniki jego wytwarzania. Możesz też wziąć udział w lekcji muzealnej, bądź warsztatach plastycznych.

szczegóły »
Muzeum Żaby

Muzeum to słowo, które nie wszystkim dzieciakom miło się kojarzy. Zapewniamy jednak, że to muzeum jest przez nie zupełnie inaczej odbierane, bo mowa o Muzeum Żaby, w którym wszystkie eksponaty są żabami lub mają z żabą coś wspólnego !

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss