Uroczysko Lubniewsko

Kategorie: Natura, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Stworzony w 1993 roku zespół przyrodniczy powstał w celu ochronny naturalnych obszarów jeziora Lubniewskiego, wraz z otaczającymi je lasami. Całkowita powierzchnia zajmuje około 1.400 ha i jest rozmieszczona na sporej ilości pagórków, wzgórz, dolin i wąwozów. Ciekawa rzeźba terenu sprawiła, że wykształciło się tu mnóstwo bardzo urozmaiconej przyrody. Znajdziemy tu bowiem aż 300 gatunków roślin, z których 15 jest pod ścisłą ochroną (m.in. rosiczka okrągłolistna i bluszcz pospolity) oraz 24 gatunki ryb, przeróżne gady i płazy, motyle, małe gryzonie, jeże, lisy, borsuki dziki oraz liczne ptaki (orzeł bielik, bocian czarny, żuraw, zimorodek). Zwiedzanie Uroczyska jest znacznie ułatwione dzięki licznym szlakom pieszym i rowerowym. Na terenie parku znajdują się punkty widokowe, miejsca wypoczynku, plaża oraz  wczesnośredniowieczne grodzisko słowiańskie z VII w. To bardzo ciekawy zabytek obejmujący majdan, wały i półkoliście zarysowane podgrodzie. Odnaleziono w nim ślady osadnictwa z XIV/XV wieku !
Ciekawostkę stanowi również stary nasyp kolejowy, który zachwyci przede wszystkim miłośników kolei, przebiegającej tu niegdyś. Wspaniałe miejsce na wycieczkę rodzinną i oderwanie się od przytłaczającej codzienności.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Gorzów Wielkopolski (30 km; ok. 0:30h)

Miejscowość: Lubniewice, Jezioro Lubniewskie
Strona: www.lubniewice.pl
Tel: +48 95 755 70 52

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.lubniewice.pl

Park dinozaurów Witnica

Czy Ciebie i Twoje dziecko interesują początki Ziemi i tajemnica wyginięcia dinozaurów? Nie może Was zabraknąć w Parku Dinozaurów w Witnicy! To wspaniałe miejsce oferuje 40 eksponatów naturalnej wielkości dinozaurów.

szczegóły »
Park Narodowy „Ujście Warty”

Park Narodowy „Ujście Warty” to wspaniałe miejsce do pieszych i rowerowych wycieczek. Istnieje również możliwość połowu ryb. Obszary parku to głównie rozlewiska, łąki i tereny podmokłe, gdzie możemy spotkać aż 245 gatunków ptaków wodnych i błotnych. Aż 26 z nich to gatunki na wymarciu! 

szczegóły »
ZOO Safari Świerkocin

Wyjątkowe, jedyne takie miejsce w Polsce! Nie trzeba jechać do Afryki, żeby poczuć się jak na sawannie. Świerkocińskie Zoo daje tę możliwość już dziś! Zwierzęta nie są umieszczone w klatkach, lecz poruszają się wolno, a my możemy je podziwiać jadąc tuż obok nich samochodem.

szczegóły »
Łagowski Park Krajobrazowy ROWEREM

Wycieczka łatwa i przyjemna. Jest to pętla po okolicach Łagowa. Nasycimy się widokami przyrody: malowniczą rynną jezior Łagowskiego i Trześniowskiego o długości 15 km oraz dużego kompleksu lasów bukowych. Łagowski Park chroni malownicze, pełne ryb jeziora, strome wzgórza, pofałdowaną powierzchnię pól i łąk z bogatą roślinnością i licznymi gatunkami zwierząt. Trasa ma około 25 km.

szczegóły »
Uroki Witnicy ROWEREM

Gmina Witnica otoczona jest od północy pasmem lesistych, malowniczych wzgórz, poprzecinanych czystymi i przejrzystymi, rybnymi jeziorami i strumykami. Wzgórza, z których w słoneczne dni widać drugi brzeg Odry, zyskały sobie wśród turystów miano "Małych Bieszczad" i tworzą w tym miejscu cudowny krajobraz Pradoliny Warty. Od południa gmina rozlewa się szeroką równiną graniczącą z Wartą, która kilka kilometrów dalej, łącząc się z Odrą, tworzy jeden z największych w Europie rezerwatów ptactwa wodnego "Ujście Warty". Przyroda, cisza, spokój, relaks...Trasa średnio trudna, z uwagi na podjazdy. Ma 30 kilometrów długości.

szczegóły »
Dolina Tyśmienicy

Zapalonych ornitologów zapraszamy do Doliny Tyśmienicy, prawdziwego ptasiego królestwa. Na tym przepięknym terenie spotkamy m.in. kuliki, rycyki, bekasy, kaczki, rybitwy i chruściele.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss