Westerplatte

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Pomnik stoi na 20-metrowym kopcu i przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. Obszar ten nazwany Wojskową Składnicą Tranzytową, obsadziła w 1926 roku polska załoga wartownicza. W dniu wybuchu II wojny liczyła 220 osób. Dowódcą był major Henryk Sucharski.
Na Westerplatte możemy zwiedzać nie tylko pole bitewne, ale również cmentarz poległych żołnierzy oraz ruiny fortyfikacji, które dziś są już zabytkami. I tak:
- wartownia nr 1, oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
- wartownia nr 3
- koszary, wartownia nr 6
- placówka „Fort”
- placówka „Elektrownia”
- placówka kpr. Szamlewskiego
- wieża obserwacyjna i bunkier.
Dotarcie na Westerplatte może również stanowić atrakcję np. Statek Żeglugi Gdańskiej pływa z Długiego Pobrzeża oraz z Nowego Portu na Westerplatte.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Elbląg (61 km; ok. 0:55h)
Władysławowo (66 km; ok. 1:10h)

Miejscowość:  Gdańsk, ul. Majora Henryka Sucharskiego
Strona: www.mhmg.gda.pl
Tel: + 48 58 343 69 72
E-mail: westerplatte@mhmg.pl

Jak dotrzeć:
Dotarcie na Westerplatte może również stanowić atrakcję np. Statek Żeglugi Gdańskiej pływa z Długiego Pobrzeża oraz z Nowego Portu na Westerplatte.W sezonie, w godz. 9.00-19.00, statki odpływają z centrum Gdańska co 60 minut, z Westerplatte na Długie Pobrzeże  także co 60 minut. Od 10.10 do 20.10. promy przez Wisłę odpływają na Westerplatte sprzed latarni morskiej w Nowym Porcie, o godz. 11.50 i 15.50, a w przeciwną stronę o godz. 12.35 i 13.35. Z Długiego Pobrzeża na Westerplatte podróż statkiem zajmuje około 40 minut.

Godziny otwarcia:
Wartownia nr 1
pn – nd: 10:00-16:00

Bilety:
Wartownia nr 1
normalny:  3 zł.
ulgowy:  2 zł.

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.gdansk.pl

NAJwiększa rafa koralowa w Polsce - Akwarium Gdyńskie MIR-PIB

Akwarium Gdyńskie, które jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego, to nowoczesny ogród zoologiczny, w którym podziwiać można ponad 1600 zwierząt wodnych należących do ok. 200 gatunków z najróżniejszych zakątków kuli ziemskiej. Do największych atrakcji Akwarium należy największa w Polsce rafa koralowa, oraz takie okazy jak ośmiornica olbrzymia, żarłacze czarnopłetwe, węgorze elektryczne, najmniejszy krokodyl świata- krokodyl krótkopyski oraz najcięższe węże świata- anakondy zielone. Ważnym elementem aktywności Akwarium Gdyńskiego jest również działalność edukacyjna, której celem jest szerzenie wiedzy z zakresu biologii i ekologii morza oraz ochrony środowiska.

szczegóły »
NAJdziwniejszy dom w Polsce - Centrum Edukacji i Promocji Regionu (CEPR)

Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku to nie tylko miejsce wspaniałej zabawy dla turystów w każdym wieku (można pochodzić po suficie), ale również centrum edukacji historycznej. Wyjątkowy symbol udziału Kaszubów w obaleniu komunizmu.

szczegóły »
Fokarium

Wyjątkowa atrakcja na Helu. Jedyne w Polsce fokarium, w którym przez okrągły rok można podziwiać foki szare. Obecnie to niestety rzadkie ssaki  naszych wód, od dziesięciu lat są objęte programem zwiększenia ich liczebności i przywrócenia dawnego stanu rzeczy, kiedy to w zatoce żyło w naturalnych warunkach ok. tysiąca sztuk.

szczegóły »
„Kaszubskie Oko” kompleks turystyczno-rekreacyjny

Na wzniesieniu 113 m.n.p.m. wybudowano kompleks turystyczno-rekreacyjny „Kaszubskie Oko”. Jego centralny element to nowoczesna wieża o wysokości 44 metrów im. Jana Pawła II, której zwieńczeniem jest okrągła platforma widokowa. Na terenie kompleksu znajdują się niezwykłe atrakcje dla najmłodszych: plac zabaw, tor samochodowy, mini golf, a wszystko w niezwykłej scenerii zielonej kaszubskiej okolicy.

szczegóły »
Skansen Archeologiczny „Grodzisko”

Skansen archeologiczny „Grodzisko” to magiczne miejsce, które przenosi zwiedzających w czasy wczesnego średniowiecza. Położone zaledwie 400 metrów od brzegu Zatoki, jest jednym z najcenniejszych zabytków Sopotu.

szczegóły »
NAJdłuższe drewniane molo w Europie - Sopot

Wizytówka i najatrakcyjniejsze miejsce spacerów w  Sopocie to długie na pół kilometra drewniane molo. Najdłuższe drewniane molo w Europie. Przed wejściem stoi zakład balneologiczny z początków XX wieku, z piękną wieżą widokową.

szczegóły »
Wesołe Miasteczko - Lunapark

We Władysławowie znajduje się stałe wesołe miasteczko z najwyższym na Wybrzeżu diabelskim kołem. Doskonała zabawa dla dzieci i rodziców: karuzele, górska kolejka, kino 3D oraz wiele innych atrakcji podnoszących poziom adrenaliny.

szczegóły »
NAJwiększa budowla ceglana na świecie - zamek w Malborku

Największa ceglana budowla na świecie, pomnik historii oraz obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to zamek w Malborku, dawna siedziba władz Zakonu Krzyżackiego i jednocześnie stolica Państwa Zakonnego.

szczegóły »
„ ZOO Gdańsk – Oliwa” Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża

W Gdańsku Oliwie na powierzchni 136 ha znajduje się jeden z największych i najładniej położonych ogrodów zoologicznych w Polsce. Posiada olbrzymią kolekcję zwierząt pochodzących z wszystkich kontynentów. Warto zwłaszcza  zobaczyć te gatunki zwierząt, które w naturalnych warunkach już nie występują.
Oliwskie Zoo zaprasza również do korzystania ze swoich dodatkowych atrakcji m.in.: przejażdżki konne, park linowy „Małpi Jar” z trzema poziomami trudności w tym trasa dla najmłodszych - małe safari, kolejka retro, którą zwiedzamy zoo oraz małe zoo-jedyne miejsce w ogrodzie gdzie można karmić i głaskać zwierzątka.

szczegóły »
Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum powstało w 1953 roku z inicjatywy Dowództwa Marynarki Wojennej. Sprowadzenie z Warszawy wystawy pt: "Marynarka wojenna w służbie Ojczyzny, w służbie pokoju" oraz wzbogacenie jej w gdyńskie zasoby zapoczątkowało działalność Muzeum Marynarki Wojennej.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss