Wokół zbiornika Pogoria IV

Kategorie: Aktywnie / SPA

Zalanie dawnej kopalnia piasku w rejonie Wojkowic Kościelnych, spowodowało, iż teren ten stał się bardzo atrakcyjny turystycznie. Zbiornik Pogoria IV jest zdecydowanie największym akwenem wodnym w tym rejonie, choć jak na obecną chwilę dużo gorzej zagospodarowanym turystycznie niż Pogoria III. Zaletą jego jest natomiast zbudowana tu, asfaltowa ścieżka rowerowa, ciągnąca się wzdłuż linii brzegowej zbiornika. Obecnie, obejmuje ona odcinek od Wojkowic Kościelnych do zapory w rejonie Preczowa, czyli mniej więcej połowę obwodu zbiornika. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby rowerem wykonać pełną pętlę po obwodzie zbiornika, gdyż w miejscu gdzie kończy się asfalt, rozpoczyna się bardzo urokliwa ścieżka leśna, którą możemy dojechać, aż do punktu startowego.
Samochód najlepiej zostawić na dzikim parkingu w rejonie Wojkowic Kościelnych (jadąc od Katowic drogą 86, na światłach w Wojkowicach Kościelnych skręcamy w prawo w drogę łączącą z trasą S1 i po 2-3 kilometrach odbijamy w prawo, boczną drogą w kierunku zbiornika).
Pełna pętla to ok. 16 – 18 km. Nie stwarza ona większych problemów wysiłkowych, gdyż biegnie praktycznie całą drogę po terenie płaskim. Jedynie w części, gdzie biegnie lasem, zdarzają się odcinki piaszczyste.
Wyasfaltowana część ścieżki, ze względu na równą nawierzchnię, jest także masowo używana przez osoby jeżdżące na rolkach oraz spacerowiczów.
Jeśli dysponujemy większą ilością czasu, to można rozszerzyć wycieczkę o położoną w pobliżu tzw. Starą Pogorię, która jest dosyć dobrze zagospodarowana turystycznie i będziemy mieli tu możliwość zarówno dobrze zjeść jak i popływać wpław, na łódkach, czy też skuterach wodnych.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Katowice (25 km; ok. 0:20h)
Częstochowa (50 km; ok. 0:45h)

Jak dotrzeć:
Wojkowice Kościelne przy trasie Katowice - W-wa. Jadąc od Katowic drogą 86, na światłach w Wojkowicach Kościelnych skręcamy w prawo w drogę łączącą z trasą S1 i po 2-3 kilometrach odbijamy w prawo, boczną drogą w kierunku zbiornika, gdzie znajduje się "dziki" parking.

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.pl.wikipedia.org

Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale

Maczuga Herkulesa to najbardziej charakterystyczny element Ojcowskiego Parku Narodowego, znajdujący się w Dolinie Prądnika.
Ta zbudowana z twardych wapieni skalistych maczuga ma wysokość aż 25 m ! Nieopodal Maczugi Herkulesa znajduje się okazały renesansowy zamek w Pieskowej Skale, skąd rozchodzi się wspaniały widok na Dolinę Prądnika.

szczegóły »
Park i mini-zoo im. Jacka Kuronia

Park w Sosnowcu-Kazimierzu  to miejsce, gdzie mając nawet tylko chwilę wolnego, możemy poczuć, jakbyśmy wyjechali na łono natury, poza aglomerację miejską. Dzięki znajdującym się wokół uroczego stawu ścieżkom rowerowym, spacerowym, placom zabaw oraz mini-zoo, stanowi doskonałe miejsce do spędzenia czasu z całą rodziną. A dla amatorów rolek świetne miejsce z szerokimi i w miarę równymi alejkami. 

szczegóły »
Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska, to wspaniałe miejsce na weekndową wyprawę rowerową, bądź spacer rodzinny. Przepiękne formacje skalne i bujna przyroda Jury Krakowsko-Częstochowskiej pozwoli nam się zrelaksować i wypocząć.

szczegóły »
Klimczok

Wycieczka piesza na Klimczok, to doskonała propozycja na aktywne spędzenie weekendu. Położenie góry daje nam możliwość wyboru wariantu łatwiejszego, który możemy bez najmniejszego problemu zrobić z dziećmi, nawet małymi, bo zakłada, że wysokość osiągniemy gondolową kolejką linową na Szyndzielnię. Przejażdżka kolejka linową, będzie dodatkową atrakcją dla dzieciaków.

szczegóły »
Dolinki Krakowskie ROWEREM

Wycieczka rowerem po Dolinkach Krakowskich, to chyba najlepsza propozycja rowerowa na Jurze krakowsko-częstochowskiej. Aktywnie spędzając czas, mamy możliwość poznać najpiękniejsze rejony Jury, podziwiać formacje skalne, jaskinie, wywierzyska.

szczegóły »
Dolina Będkowska

Dolina Będkowska to jedna z najpiękniejszych dolin Jury Krakowsko-Częstochowskiej, której urok tkwi w płynącym potoku zwanym Będkówką, otoczającyh formacjach skalnych i urokliwych krajobrazach. Jest to wymarzone miejsce to wędrówek pieszych, rowerowych oraz do uprawiania wspinaczki (początkujący mogą spróbować swoich sił korzystając z pomocy instruktorów na skale zwanej Dupą Słonia, bądź innych łagodniejszych skałkach).

szczegóły »
Dolina Mnikowska

Dolina Mnikowska to bardzo uroczy i malowniczy wąwóz krasowy, wycięty z jurajskich wapieni, którego głębokość dochodzi do 80 m. Znajduje się tam 10 jaskiń (jedna z nich ma długość 82 m), strome ściany skalne i wrota. Jest to idealne miejsce na spacery w pogodne, słoneczne dni oraz wycieczki rowerowe.

szczegóły »
Góra Żar - ciekawie i aktywnie przez cały rok

Jedno miejsce oferujące mnóstwo ciekawych możliwości spędzenia czasu. W zimie narty lub snowboard, a latem kuszące szaleństwa w Parku Linowym. Każdego dnia w roku  można zwiedzać wykutą we wnętrzu góry elektrownię szczytowo-pompową, pojeżdzić na całorocznym torze saneczkowym, czy też odbyć wycieczkę na szczyt koleją terenową PKL. Góra Żar to znany ośrodek szybownictwa oraz ulubiony szczyt dla paralotniarzy. Ci, którym zabraknie odwagi na te sporty, mogą z bezpiecznej odległości podziwiać ich częste akrobacje powietrzne.

szczegóły »
Pogoria I, II, III, IV

Kompleks czterech jezior "Pojezierza Dąbrowskiego", znajdujących się w niedalekiej odległości od siebie oferuje kilka możliwości spędzenia wolnego czasu, czy też realizacji swoich pasji, takich jak wędkowanie, żeglarstwo, windsurfing, nurkowanie czy jazda na rowerze.

szczegóły »
Zalew Sosina

Zalew Sosina usytuowany z dala od miasta jest doskonałym miejscem dla osób uprawiających sporty wodne, motorowodne, wędkarzy i osób spragnionych chwili wytchnienia na łonie natury! Można tu pospacerować nad brzegiem jeziora, czy też pojeździć na rowerze po okolicznych lasach.

szczegóły »
Ośrodek Morsko

Położone na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, na szlaku Orlich Gniazd Morsko to bardzo ciekawa propozycja na spędzenie weekendu. Wybudowany tu ośrodek, daje nam wiele możliwości, aktywnego spędzenia czasu, od wycieczek pieszych i rowerowych, poprzez basen, stok narciarski zimą, po grę w tenisa, czy tez wizytę w mini ZOO. Jednym słowem jest to świetne miejsce na ciekawy wyjazd rodzinny.

szczegóły »
Okolice Świerklańca ROWEREM

W czasie wycieczki zobaczymy trzy zbiorniki wodne, każdy o innym charakterze. Kolejno miniemy: kąpielisko, staw w parku krajobrazowym i zbiornik retencyjny, będący rezerwuarem wody dla pobliskich miast. Wszystkie trzy malowniczo urozmaicają trasę. Między nimi jechać będziemy przez lasy i dzikie sady. A wszystko w pofałdowanym krajobrazie Garbu Tarnogórskiego. To łatwa trasa, dobra na początek sezonu lub rodzinną wycieczkę. Jest niedługa i przebiega obok wielu miejsc, w których można urządzić dłuższy postój. Pokonamy tylko dwa kilkusetmetrowe podjazdy. Trasa ma 24 km. dugości.

szczegóły »
SquashPoint - Sosnowiec

Pierwszy, profesjonalny klub squasha w Sosnowcu czeka na spragnionych zdrowej rywalizacji i przyjemnego wysiłku chętnych ! Swoich sił spróbować tam mogą zarówno początkujący, jak i zaawansowani gracze - każdy może liczyć na fachową pomoc i cenne wskazówki.

szczegóły »
Kopalnia Ćwiczebna - Muzeum "Sztygarka"

Kopalnia powstała w 1927 rok, jako obiekt szkoleniowy Państwowej Szkoły Górniczej i Hutniczej im Stanisława Staszica. W zabytkowych wyrobiskach o łącznej długości 800 metrów, zaprezentowano maszyny i urządzenia górnicze używane w górnictwie w drugiej połowie XX wieku.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss