Bornholm jest wyspą bardzo popularną wśród polskich turystów, ze względu na walory przyrodnicze, bliskie położenie i przyjazną atmosferę tam panującą. Pomimo tego, że leży w Europie północnej, specyficzny mikroklimat sprawia, że jest wyspą bardzo zieloną, występuje tu bardzo duże nasłonecznienie, mało dni deszczowych w roku oraz rosną takie drzewa jak figi, drzewa brzoskwiniowe oraz winogrona. Północne wybrzeże, słynie z majestatycznych klifów i największych w Skandynawii ruin zamku średniowiecznego. Z kolei wybrzeże południowe to ciągnące się kilometrami, piękne piaszczyste plaże, raj dla amatorów kąpieli i plażowania. Środek wyspy, to jeden z największych w Danii kompleksów leśnych. Urozmaicają go formy skalne i liczne jeziorka. W lesie poprowadzonych jest wiele duktów, którymi możemy zorganizować sobie piękne wycieczki piesze, bądź rowerowe. Jeden z tych duktów prowadzi na najwyższe wzniesienie wyspy, górę Rytterknagten (162 m.n.p.m.). Ciekawostką, jest fakt, iż cały ten kompleks leśny jest efektem sztucznego zalesienia, gdyż pierwotnie, mieszkańcy zdewastowali całkowicie rosnące tu lasy, pozyskując drewno na opał. Wschodnią część wyspy charakteryzują malownicze miejscowości, położone nad samym brzegiem morza.
Bornholm jest bardzo dobrze przygotowany pod turystykę rowerową (indywidualną i rodzinną), polecamy więc zabrać ze sobą na wyspę rower lub wypożyczyć go w jednej z licznych na wyspie wypożyczalni (możemy wypożyczyć rower wraz z akcesoriami, jak kask, itp.). Ścieżki rowerowe przeważnie poprowadzone są z dala od ruchu samochodowego, dlatego też są bezpieczne i polecane rodzinom z dziećmi. Są one bardzo dobrze oznakowane za pomocą zielonych tablic wraz z numerami. Ścieżka nr 10 o długości 105 km, prowadzi nas wokół wyspy. Do dyspozycji mamy także ścieżki o numerach 21-26 o zróżnicowanym poziomie trudności (przeważnie nie są one zbyt trudne dla średnio przygotowanej osoby, ale na północy wyspy napotkamy na strome podjazdy i zjazdy). Wzdłuż tras rowerowych napotkamy wiele kempingów, pensjonatów i hoteli, więc odpoczynek, bądź nocleg nie będzie stanowił problemu.
Bornholm zachęca także do wędrówek pieszych po specjalnie do tego przygotowanych szlakach, oznaczonych znakami z piechurem. I tutaj także mamy ofertę wędrówki pieszej wokół wyspy, przemierzając prawie 150 km.
Dodatkowo Bornholm to windsurfing, wędkowanie i nurkowanie – wody wokół są wyjątkowo przejrzyste.
Warto zaplanować także czas na rejs na leżące w pobliżu wyspy Christiansø. Statki wycieczkowe odpływają codziennie z portów w Svaneke, Gudhjem i Allinge.

Położenie:  ok. 100 km od wybrzeża Polski

Tel.: +48 801 003 171 - Polferries (infolinia z biletami na „Pomeranię”, www.polferries.pl)
Tel.: +48 94 352 43 01 – Kołobrzeska Żegluga Pasażerska (infolinia z biletami na statek „Jantar”, www.kzp.kolobrzeg.pl)
Tel.: +48 58 301 74 26 – Żegluga Gdańska (infolinia z biletami na statek „Lady Assa”, www.zegluga.pl)


Jak dotrzeć:
Z Kołobrzegu statkiem pasażerskim “Jantar” dotrzemy na Bornholm dwa razy dziennie (rano I popołudniu) do miejscowości Nexo na Bornholmie. Statek płynie ok. 4,5 godz., można zabrać ze sobą  rowery lub motocykle, a do dyspozycji turystów jest kawiarnia, dyskoteka i restauracja
Ze Świnoujścia na Bornholm dotrzemy promem „Pomerania” (w soboty) do miejscowości Ronnie. Czas podróży to ok. 5-6 godz. Prom zabiera na pokład samochody, a dla turystów dostępne są sklepy, kawiarnie, restauracje, a nawet sauna i jacuzzi.
Z Darłowa oraz Ustki, na Bornholm do miejscowości Nexo dotrzemy w niecałe 5 godz. statkiem „Lady Assa”

Bilety:
Cena biletu promowego w dwie strony dla osoby dorosłej nie przekracza 200 zł. Szczegóły w zakresie cen pod wyżej podanymi numerami telefonów

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.bornholm.modos.pl
www.wikimedia.org

Molo i Promenada

Promenada położona w sąsiedztwie szerokiej plaży oraz molo to ulubione miejsca spacerowe w Kołobrzegu. W tych popularnych miejscach odbywają się wystawy, koncerty, happeningi i wiele innych imprez kulturalnych organizowanych przeważnie w sezonie wakacyjnym.

szczegóły »
Jeziorka zachodniopomorskie - ROWEREM

Wycieczka łatwa, przyjemna i niedługa. Tylko ok. 24 km, co zajmie nam najwyżej 3 godziny. Możemy po drodze pooglądać cudowne jeziora Wolińskiego Parku Narodowego i spędzić miłe popołudnie na zacienionych ścieżkach rowerowych po porannym plażowaniu.

szczegóły »
Dąb Wolinian i wyrzutnia V3 - ROWEREM

Długość trasy to około 28 km. Czas jazdy: od 2,5 do 4 godzin. Wycieczka rowerowa podczas której oglądamy Dąb Wolinian, wyrzutnię V3 (broń konstruowana przez nazistów w czasie II Wojny Światowej), Jezioro Turkusowe oraz rezerwat żubrów. Jest najatrakcyjniejszą pod względem walorów historycznych i krajoznawczych na wyspie Wolin.

szczegóły »
Legoland - Dania

LEGO pochodzi od skrótu LEg GOdt, co oznacza „baw się dobrze”. I tak też się bawią w Legolandzie  zarówno dzieci, jak i dorośli. Duński Legoland to kraina o wielkości 30 boisk piłkarskich zbudowana w klockowym klimacie, z mnóstwem atrakcji zarówno do oglądania jak i fizycznego przeżywania dla tych najmłodszych i starszych.

szczegóły »
Zachodnie wybrzeże USA

Zachodnie wybrzeże USA to jedno z nielicznych miejsc na Ziemi, gdzie mamy kumulację cudów natury w jednym miejscu. Przemieszczając się w obrębie stanów Kalifornia, Utah, Arizona i Nevada, każdego dnia poznajemy jeden lub dwa wspaniałe Parki Narodowe - Yosemit, Sequoia, Grand Canion, Antylope, Monument Valley, Arches, Bryce, Zion, etc. Do tego mamy możliwość odwiedzić kultowe miasta, jak Los Angeles, Las Vegas, czy San Francisco. To zdecydowanie godne do polecenia miejsce na 2-3 tygodniową wyprawę do Ameryki Północnej. Poniżej przedstawiamy propozycję miejsc do odwiedzenia i praktyczne informacje dla planujących taką podróż. 

szczegóły »
Irlandia

Irlandia, zwana zieloną wyspą, to miejsce, które pomimo niewielkiej powierzchni oferuje turystom mnóstwo atrakcji i miejsc godnych odwiedzenia, w tym miejsc uznawanych za cuda natury, jak Grobla Olbrzyma, czy Moherowe Klify. Podróżom sprzyja dostępność komunikacyjna – pomimo znacznego oddalenia od Polski, do Irlandii dostaniemy się za niewielką cenę tanimi liniami lotniczymi z wielu miast Polski, a tygodniowy pobyt pozwoli nam poznać najważniejsze zakątki Irlandii oraz poznać kulturę styl życia Irlandczyków.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss