Zabytkowa kopalnia kredy

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Podziemia zostały odkryte w latach siedemdziesiątych XX wieku. Wcześniej, przez setki lat wydobywano tu kredę. Wyrobisk jest naprawdę sporo, ponieważ wielu mieszkańców (nawet na własną rękę) próbowało „zdobyć” choć trochę tego cennego wówczas materiału. Wejścia do wyrobisk prowadziły z mieszczańskich piwnic. Wydobycie było tak duże, że XIX-wieczne władze zakazały prac pod ziemią, w obawie o bezpieczeństwo mieszkańców miasta. Ciekawostką jest, że podziemia służyły również za miejsce schronienia przed napadami i grabieżami. Miejsce to jest owianie wieloma legendami, którymi podzieli się ze wszystkimi zwiedzającymi przewodnik, który wliczony jest w cenę biletu. Może opowie też, czy to prawda, że gdzieś w tych tunelach ukryte są skarby? Wszystkie eksponaty można fotografować i filmować bez dodatkowych opłat. Cała trasa jest całkowicie bezpieczna i oświetlona. Temperatura wynosi 9 stopni Celsjusza (wilgotność na poziomie 70-80%). Na trasie turystycznej przygotowano ekspozycje na temat górnictwa kredy, historii miasta i archeologii. Trasa połączona jest ze stylową restauracją, którą warto odwiedzić po ukończeniu zwiedzania zagadkowych korytarzy. Kopalnia wpisana jest do rejestru zabytków jako unikatowa pozostałość górnictwa kredowego.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Zamość (55 km; ok. 1h)
Lublin (70 km; ok. 1:20h)

Miejscowość: Chełm, ul. Lubelska 55a
Strona: www.podziemiakredowe.pl
Tel: + 48 82 565 25 30
E-mail: zabytkowakopalnia@interia.pl
Wejście do podziemi znajduje się w skarpie poniżej kościoła  p.w. Rozesłania św. Apostołów przy ul. Lubelskiej 55a.


Godziny otwarcia
:
pn - nd: 11:00; 13:00; 16:00

Bilety:
normalny:  10 zł
ulgowy: 7 zł
grupowy: po uzgodnieniu telefonicznym na 3 dni przed planowaną wizytą

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.zabytkowakopalniakredy.pl


Kopalnia Kredy ...
NAJbardziej zagadkowe miejcse - Bliskie spotkanie III-go stopnia w Emilcinie

Emilcin stał się sławny z powodu… UFO! To tutaj 10 maja 1978 roku Jan Wolski rzekomo spotkał dwóch przedstawicieli obcej cywilizacji. Na pamiątkę tego niezwykłego wydarzenia w 2005 roku postawiono we wsi pomnik, który ufundowała fundacja Nautilus. Wierzysz w UFO? Musisz odwiedzić to miejsce!

szczegóły »
Dąb Bolko

Bolko to dąb szypułkowy. Jak na prawdziwego dęba przystało, imponuje wielkością i długowiecznością. Mieszczący się w miejscowości Hniszów (gmina Ruda-Huta) Bolko ma 500 lat! Jest to pomnik przyrody.

szczegóły »
Lubelskie Podziemia

Wielka atrakcja dla wszystkich miłośników historii. W 14 oświetlonych korytarzach, na głębokości od 9 do 12 metrów, możemy poznać niezwykle ciekawe dzieje Lublina. Pomogą nam w tym makiety, rysunki, a nawet multimedialna prezentacja wielkiego pożaru miasta z 2 czerwca 1719 roku. Wszystko to na prawie 300 metrowej trasie pod Starym Miastem.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss