Zabytkowym tramwajem po Łodzi

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Linia tramwajowa „0” powstała w 2003 roku i od razu podbiła serca łodzian i turystów, którzy uważają ten sposób poznania miast za jeden z najciekawszych.
Z okien starego tramwaju podziwiać można łódzkie zabytki, których na trasie nie brakuje. Funkcje konduktorów pełnią członkowie Klubu Miłośników Starych Tramwajów wyposażeni w historyczne czapki, torby i szczypce konduktorskie, oni też sprzedają bilety specjalne obowiązujące na linii „0”. „Zerówka” połączyła dwa najpopularniejsze miejsca wypoczynku łodzian - parki na Zdrowiu i w Artunówku. "Zerówka" wyrusza z zajezdni przy ul. Dąbrowskiego, następnie jedzie przez pl. Niepodległości, a później ulicami Piotrkowską, Żwirki, al. Kościuszki, Zieloną, Narutowicza, Kilińskiego, Pomorską, Legionów, Konstantynowską, aż na Zdrowie.
Kierunek I: Zdrowie - Konstantynowska, Legionów, Zielona, Narutowicza, Kilińskiego, Pomorska, pl. Wolności, Nowomiejska, Zgierska, Dolna, Łagiewnicka, Warszawska -Wycieczkowa
Kierunek II: Wycieczkowa - Warszawska, Łagiewnicka, Dolna, Zgierska, Nowomiejska, pl. Wolności, Pomorska, Kilińskiego, Narutowicza, Zielona, Legionów, Konstantynowska - Zdrowie.
W Łodzi jest też ciekawe Muzeum Komunikacji Miejskiej przy ul. Wierzbowej 51. Zobaczyć tu można nie tylko zabytkowy tabor, ale także dawne bilety, instrukcje, rozkłady jazdy, a nawet fragment najstarszej łódzkiej szyny tramwajowej z 1897 r. Muzeum jest czynne w poniedziałki i środy ( 10.00-18.00) oraz we wtorki i czwartki (8.00-16.00).

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Piotrków Trybunalski (60 km; ok. 1:15h)

Miejscowość:  Łódź, pętla Zdrowie
Strona: www.kmst.mpk.lodz.pl
Tel: + 48 42 672 12 07
E-mail: kmst@mpk.lodz.pl

Kursuje od końca czerwca do końca września

Odjazdy ze Zdrowia:
13:00; 15:00; 17:00
Odjazdy z pętli Wycieczkowa:
14:00; 16:00

Bilety:
normalny: 2 zł
ulgowy: 1 zł
Bilety są dostępne u konduktora.

Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

ww.lodz.naszemiasto.pl

Centrum Nauki i Techniki – Experymentarium

Experymentarium to interaktywne Centrum Nauki i Techniki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ekspozycja umożliwia prowadzenie samodzielnie doświadczeń, obserwacji i badań z zakresu fizyki, chemii i biologii, jak również pomaga zrozumieć i wyjaśnić prawa nauki i techniki. Dzięki nim wszystko to co nas otacza, światło i dźwięk, natura, ale też budowa człowieka, nowe odkrycia i wynalazki stają się bliższe.

szczegóły »
Skansen Militarny w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym

Skansen Militarny w Łodzi to atrakcja dla dzieci i dorosłych, interesujących się militariami i wojskiem. Wśród eksponatów są pojazdy wojskowe, dwie armaty przeciwpancerne, śmigłowiec Mi2, samolot szkolno-bojowy Iskra TS-11 MR oraz czołg T-34/85 ( taki sam jak słynny „Rudy”) a także arsenał broni strzeleckiej.

szczegóły »
Łódzkie ZOO

Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi jest jednym z jedenastu istniejących w Polsce ogrodów zoologicznych i jednym z najciekawszych pod względem  zróżnicowanie zwierzostanu. Podziwiać można ponad 2700 zwierząt z 355 gatunków. Dzieci  mogą karmić  niektóre zwierzątka i pobawić się na jednym z dwóch placów zabaw.

szczegóły »
NAJwiększe Graffiti w Europie

Na ul. Piotrkowskiej 152 w Łodzi zobaczyć można największe graffiti na ścianie, ukazujące charakterystyczne elementy tego miasta. Malowidło zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnesa.

szczegóły »
Ogród Botaniczny, Łódź

Ogród Botaniczny w Łodzi należy do największych tego typu obiektów w Polsce. Jego 64 ha powierzchnia gromadzi gatunki flory rodzimej oraz liczne rośliny obcego pochodzenia, zebrane w kilku działach tematycznych. Wielkie zainteresowanie budzi ogród japoński z kwitnącą wiśnią. To idealne miejsce na miły, popołudniowy spacer z rodziną lub przyjaciółmi. Integralną częścią ogrodu jest Palmiarnia znajdująca się w Parku Źródliska.

szczegóły »
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Łódzkie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne  popularyzuje wiedzę o wszechświecie wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Pod 6 metrową kopułą ukazuje Kosmos otaczający naszą planetę. Celem Planetarium jest przekazanie jak najobszerniejszej wiedzy na temat ruchu Ziemi i praw grawitacji.

szczegóły »
Muzeum Kanału Dętka

Kanał Dętka to jeden z łódzkich cudów architektonicznych i najciekawszych zabytków podziemnych Łodzi (znajduje się pod Placem Wolności w centrum miasta). To podziemny, owalny zbiornik na wodę wybudowany z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnych. Dziś to budowla zabytkowa, w doskonałym stanie technicznym. Wewnątrz zbiornika można obejrzeć wystawę przedmiotów, dokumentów i zdjęć ukazujących początki łódzkiej sieci kanalizacyjnej.

szczegóły »
NAJdłuższa Fontanna w Europie

W łódzkiej Manufakturze znajduje się 180 metrowa fontanna uznana za najdłuższą w Europie. Podświetlone źródła wody tańczące w rytm muzyki klasycznej tworzą niepowtarzalny klimat i wprawiają w zachwyt, a dla dzieciaków to świetne miejsce na ochłodę w upalne dni.

szczegóły »
Geometryczny środek Polski

Zastanawiałeś się gdzie mieści się środek Polski ? Otóż znajduje się on w miejscowości Piątek ! Z tej okazji postawiono tam pamiątkowy obiekt.

szczegóły »
Muzeum Kinematografii

Siedzibą Muzeum jest pochodzący z połowy XIX wieku pałacyk łódzkiego przemysłowcy, nazywanego także "królem bawełny" - Karola Scheibera. Muzeum Kinematografii istnieje od 1976 roku, dzięki czemu posiada bogatą kolekcję rozmaitych filmów, plakatów, elementów scenografii, urządzeń technicznych oraz wielu innych pamiątek związanych z rozwojem sztuki i techniki filmowej.

szczegóły »
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Spalone więzienie radogoskie już w 1945 r. uznane zostało przez mieszkańców Łodzi za Miejsce Pamięci Narodowej. Ruiny spalonej fabryki wraz z symbolicznym sarkofagiem i 30-metrową iglicą tworzą od 1961 r. zespół memorialny. Obecnie jest to ogólnołódzkie „Martyrologium" mieszczące obiekty pamięci narodowej związane nie tylko ze zbrodniami dokonanymi tutaj przez hitlerowców. Przejawem tego są coroczne uroczystości miejskie organizowane z okazji kolejnych rocznic wybuchu II wojny światowej i zakończenia okupacji hitlerowskiej w Łodzi, gromadzące mieszkańców naszego miasta. Dotyczy to także tablic pamiątkowych umieszczonych w różnych miejscach mauzoleum, powstałych z inicjatywy organizacji kombatanckich, społecznych i osób prywatnych.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss