Zagroda garncarska

Kategorie: Ciekawie, Aktywnie / SPA, Z dziećmi

Zagroda istnieje od 2001 roku. W jej skład wchodzą budynki mieszkalne z XIX wieku, oczywiście w pełni wyposażone, z tradycyjnym piecem do wypalania ceramiki. Można nauczyć się tutaj toczenia naczyń na kole, rzeźbienia w glinie i naturalnie samego wypalania w piecu. Przygotowano również specjalne lekcje garncarskie dla grup zorganizowanych. Lekcja ta zaczyna się od oprowadzenia po zagrodzie, następnie przygotowuje się glinę i lepi z niej naczynia. Można też spróbować toczyć na kole garncarskim. Lekcja kończy się wspólnym ogniskiem, na którym można zakosztować lokalnych smakołyków. Ślinka sama cieknie już na samą myśl o ziemniakach z boczkiem i cebulką… Dla żądnych przygód miłośników jazdy na rowerze czeka wspaniały „Garncarski Szlak”. Trasa wiedzie do miejsc związanych z garncarstwem. Po drodze rowerzyści mijają stawy i wzniesienia, z których można podziwiać malowniczą panoramę okolicy czy też przydrożne kapliczki. Spostrzegawczy podróżnicy mogą wypatrzeć tutejszych mieszkańców – bobry. Okolicę można zwiedzieć również konną bryczką, którą jednak trzeba zamówić przed przyjazdem. W wakacje organizowane są warsztaty garncarskie, które trwają kilka dni. Zagroda znajduje się niedaleko lotniska „Jasionka”. Z Rzeszowa można tu dojechać autobusem numer 2, bądź też PKS-em z Łańcuta.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Rzeszów (22 km; ok. 0:30h)
Tarnobrzeg (73 km; ok. 1:30h)
Sanok (96 km; ok. 1:50h)
Zamość (138 km; ok. 2:40h)

Miejscowość:  Medynia Głogowska, gmina Czarna
Strona: www.gok-czarna.pl
Tel: + 48 17 772-68-66;
Tel: + 48 609 929 650 – wypożyczalnia rowerów,
Tel: + 48 665 896 975 – konna bryczka
E-mail: biuro@gok-czarna.pl

Godziny otwarcia:
1 maja – 30 października
wt - pt: 9:00 – 16:00
sb – nd: 14:00 – 18:00

Bilety:
grupowy: 2 zł
przewodnik: 30 zł
lekcja garncarska 8 zł
koło garncarskie: 10 zł /godzina
wynajem wiaty: 150 zł
wynajem zagrody: 220 zł
prezentacja wypału ceramiki: 340 zł

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.gok-czarna.pl

Muzeum Dobranocek

W zbiorach muzeum znajdują się między innymi: zbiór zabawek, oryginalnych lalek z filmów, gier, plakatów, kartek i znaczków pocztowych, płyt winylowych, kaset VHS, kart telefonicznych. Bajki mają poświęcone sobie sale, i tak możemy powspominać "Bolka i Lolka," "Koziołka Matołka" czy "Krecika". Miejsce idealne dla wszystkich, którzy chcą powspominać swoje dzieciństwo, a także dla młodszego pokolenia, które chciałoby się dowiedzieć na czym wychowywali się ich rodzice.

szczegóły »
Podzielony zamek

Zamek w Odrzykoniu to XIV-wieczna gotycka budowla, rozbudowana w stylu renesansowym w XVI wieku. Położony jest na wysokości 452 m.n.p.m. Niestety, dzisiaj po efektownym zamku zostały tylko ruiny. Wszyscy go kojarzą dzięki komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry.

szczegóły »
Pomnik Chrystusa Króla

Mało kto wie, że jest takie miejsce w Polsce, w którym można poczuć się jak w… Rio de Janeiro ! Chodzi o wieś Mała. Otóż w tej wsi znajduje się Pomnik Chrystusa Króla, podobny do tego, jaki znajduje się w brazylijskim Rio.

szczegóły »
Rzeszowskie piwnice

Jedna z największych atrakcji Rzeszowa – podziemna trasa turystyczna, zwana „Rzeszowskie piwnice” to zajmująca prawie 650 metrów kwadratowych sieć komnat, korytarzy i piwnic. Znajduje się ona miejscami nawet dziesięć metrów pod płytą Rynku. Piwnice powstawały od XIV do XVIII wieku. Trasa ma 369 metrów długości. Jest to najstarsza zachowana część miasta.

szczegóły »
Schron kolejowy

Zespół schronów w Stępinie to obiekt unikatowy w skali Europy. Słynny jest z jednego wydarzenia. W dniach 27-28 sierpnia 1941 roku odbyło się tutaj spotkanie Hitlera z Mussolinim. W schronie kolejowym stacjonował pociąg sztabowy Austriaka – „Amerika”.  Do budowy schronu, która była ściśle tajna, zatrudniono od trzech do sześciu tysięcy ludzi.

szczegóły »
Tunel schronowy

Schron w całości znajduje się pod ziemią. Ma 438 metrów długości. Został zbudowany w 1941 roku. Podczas spotkania Hitlera z Mussolinim w Stępinie, stacjonował tutaj pociąg sztabowy Hitlera „Amerika”. Obecnie jest dostępny do zwiedzania.

szczegóły »
Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie to jedna z najpiękniejszych i jedna z najbardziej znaczących rezydencji arystokratycznych w Europie. Powstał w pierwszej połowie XVII wieku, a jej pierwszym właścicielem był magnacki ród Lubomirskich. Zamek słynny jest ze wspaniałych wnętrz mieszkalnych i niezwykłej kolekcji pojazdów konnych. Rozpoznawalny jest również z otaczającego rezydencje parku w stylu angielskim.

szczegóły »
Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy ROWEREM

To niezbyt długa i raczej mało męcząca pętla wokół masywu Hyrlatej. Można tu liczyć na przepiękne widoki na m.in. Małe Jasło, Berdo, Hyrlatą, Rosochę oraz Matragonę. Proponowany odcinek ma jeden trudny podjazd. Nawierzchnia jest stosunkowo dobra (asfalt na długości 15,6 km, zniszczony asfalt i szuter na długości 10,2 km). Część trasy pokrywają drobniutkie kamienie. Trasa ma około 25,8 km. długości.

szczegóły »
Dolina Wisłoka ROWEREM

Trasa w sam raz na ciepłe popołudnie. Ma około 35 km długości. Prowadzi oznakowanym szlakiem zielonym. Zataczamy pętlę:   Rymanów, Nową Wieś, Zmysłówkę, Gadziny, Wróblik Królewski, Wróblik Szlachecki, Milczę, Bziankę, Poręby, Besko, Mymoń, Sieniawę,  Bartoszów, Rymanów.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss