Zamek Czocha

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Początkowo Zamek nie był tak okazały jak dziś. We wczesnym średniowieczu istniał jedynie jako drewniana konstrukcja i kamienno-ziemne umocnienia. Jednak już w XIII i XIV wieku Król czeski Wacław II rozpoczął zamurowywanie twierdzy. Przez kolejne lata zamek miał wielu różnych właścicieli. Począwszy od Henryka I Jaworskiego, ród von Dohna i m.in.  Hartunga von Kluxa (jednego z radcy na królewskim dworze Zygmunta Luksemburczyka). Około XVI wieku pod własnością Johanna von Nostitza miejsce zostało znacznie przebudowane i z średniowiecznego mrocznego grodu, zmieniło się na renesansowy zamek. W roku 1700 za 152 tysiące talarów twierdza została wykupiona przez Jana Hartwiga von Uechtritza. Przez wiele lat zamek przeżywał swoje tragedie – zawalenie się mostu w czasie pogrzebu jednego z właścicieli zamku, biblioteka ze starodrukami, zabytkowymi meblami oraz zbrojownia, która spłonęła w niejasnych okolicznościach i w końcu wywóz przez Ernesta von Gutschowa wszystkich najcenniejszych rzeczy. Mimo to jednak 25 tys. książek ze zbioru fabrykanta odzyskano i trafiły one do wrocławskiej biblioteki uniwersyteckiej. Od niedawna obiekt jest miejscem wypoczynkowym. Początkowo jedynie dla generałów i oficerów Wojska Polskiego, dziś jednak jest niezwykłym hotelem. Zwiedzanie zamku trwa ok. 30 minut, w czasie których odwiedzimy salę rycerską, marmurową z niesamowitym kamiennym kominkiem, jadalnie rodziny von Gutschow, wyposażoną w przepiękne kryształowe zwierciadło, komnatę książęcą, garderobę i wiele innych pomieszczeń. Istnieje również możliwość wejścia na szczyt zamku do wieży, skąd roztacza się fantastyczny widok na zalew Kwisy. Dodatkowo zwiedzić można izbę tortur oraz międzymurze wraz z basteją i drewnianymi gankami obronnymi. Po zwiedzaniu zakupić można pamiątki w sklepiku bądź odpocząć przy ciepłej herbacie w kawiarence na terenie Zamku. Co więcej, na terenie zamku, organizowane są liczne wydarzenia w stylu minionych epok np. przyjęcia integracyjne, spotkania, konferencje itp.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Wałbrzych (105 km; ok. 1:45h)
Jelenia Góra (40 km; ok. 0:45h)

Miejscowość: Leśna

Godziny otwarcia:
pn-nd: 10:00 – 18:00

Bilety
:
normalny:  6 zł

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.zamekczocha.pl
www.wikipedia.pl


Zamek Czocha...
Cis Henrykowski

Jedno z najstarszych drzew w Polsce !!! Rosnący niedaleko Lubania Cis Henrykowski liczy ok. 1.300 lat, co oznacza, iż był świadkiem m.in. Chrztu Polski.

szczegóły »
Szwajcaria Lwówecka

Jedno z dwóch zgrupowań skał piaskowych w polskich Sudetach. Labirynt skalnych murów, przejść i małych wgłębień w skałach robi niesamowite wrażenie, a widok roztaczający się z tamtejszych punktów widokowych zapiera dech w piersiach.

szczegóły »
Krucze Skały

Cudowne miejsce dla chętnych pięknych widoków oraz wspinaczy, którzy nie mają już cierpliwości do jurajskiego wyślizgania! Krucze Skały to niesamowite urwisko, składające się z malowniczych formacji skalnych. Fantastyczne widoki, wspaniała, rzadka roślinności i świeże powietrze… czego chcieć więcej?

szczegóły »
Waloński Kamień (Chybotek)

Według Ericha von Dänikena jest to jeden z dowodów na istnienie… kosmitów! Kilka różnej wielkości skałek granitowych o wysokości 2m z wgłębieniem w kształcie postaci… czy na pewno ludzkiej? 

szczegóły »
Wodospad Kamieńczyka

Piękne, malownicze miejsce po polskiej stronie Karkonoszy i jednocześnie najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Idealny cel weekendowych wycieczek z całą rodziną. Wodospad Kamieńczyka oczaruje każdego turystę – wsłuchaj się w szum wody i odetchnij świeżym powietrzem na wysokości 840 m.n.p.m

szczegóły »
Muzeum Kargula i Pawlaka

Pamiętasz kultowe filmy Sylwestra Chęcińskiego o przygodach Kargulów i Pawlaków ? Kręcone one były w miejscowości Lubomierz. Z tej okazji powstało tam Muzeum Kargula i Pawlaka, które musi zobaczyć każdy fan „Samych Swoich”.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss