Zamek królewski w Lublinie

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Zamek zbudowany jest w stylu neogotyckim. Dobudowana w XIII wieku wieża mieszkalno-obronna (donżon) jest w stylu romańskim, natomiast XIV-wieczna kaplica zamkowa w stylu gotyckim. Obiekt ten ma bogatą historię, którą poznamy w muzeum mieszczącym się na zamku. Dowiemy się choćby o opiece Jagiellonów nad budowlą. W końcu to tutaj wychowali się, pod opieką Jana Długosza, synowie Kazimierza IV Jagiellończyka – Święty Kazimierz, Władysław II Jagiellończyk czy Zygmunt I Stary. Ten ostatni zaczął przebudowę zamku. Do tego celu sprowadził między innymi największych włoskich mistrzów z Krakowa. Obradował tutaj sejm, na którym podpisano unię lubelską w 1569 roku. W późniejszych czasach znajdowało się tu więzienie.
Będąc na zamku trzeba zobaczyć XIII-wieczną wieżę. Ten romański obiekt ma trzy kondygnacje, a grubość muru wynosi ponad 3 metry! Jednym ze znaków rozpoznawczych donżonu jest romańskie okno biforyjne.
Koniecznie trzeba odwiedzić renesansową kaplicę zamkową pw. św. Trójcy, która jest jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce! Pokryta jest bizantyjsko-ruskimi freskami z 1418 roku. Powstały one na zamówienie króla Władysława II Jagiełły i szczęśliwie zachowały się do czasów dzisiejszych.
Wśród eksponatów znajdujących się na zamku są między innymi: uzbrojenie polskie i obce, monety i medale na ziemiach polskich, prawie 140 obrazów oraz wiele innych ciekawych przedmiotów.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Zamość (87 km; ok. 1:20h)
Radom (113 km; ok. 1:50h)

Miejscowość: Lublin, ul. Zamkowa 9
Strona: www.zamek-lublin.pl
Tel: + 48 81 532 50 01 do 03

Godziny otwarcia:
Od 1 czerwca do 21 sierpnia:
wt - sb: 10:00 – 17:00
śr, nd: 10:00 – 18:00
od 1 września do 30 maja:
wt – sb: 9:00 – 16:00
śr, nd: 9:00 – 17:00

Bilety
:
normalny:  od 7,5 zł, łączony 20 zł
ulgowy: od 5,5 zł, łączony 15 zł


Uwagi: dodatkowa opłata za fotografowanie i filmowanie

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

Jeszywas Chachmej

Lublin to miasto wielokulturowe. Przykładem tego jest lubelska Szkoła Mędrców – Jeszywas Chachmej, miejsce odwiedzane przez Żydów z całego świata. Szkoła otwarta była w latach 1930-1939. Założona została przez rabina Majera Jehudę Szapirę. Była to największa uczelnia talmudyczna na świecie.

szczegóły »
Lubelskie Podziemia

Wielka atrakcja dla wszystkich miłośników historii. W 14 oświetlonych korytarzach, na głębokości od 9 do 12 metrów, możemy poznać niezwykle ciekawe dzieje Lublina. Pomogą nam w tym makiety, rysunki, a nawet multimedialna prezentacja wielkiego pożaru miasta z 2 czerwca 1719 roku. Wszystko to na prawie 300 metrowej trasie pod Starym Miastem.

szczegóły »
Ogród Botaniczny UMCS

Idealne miejsce dla miłośników spacerów na łonie natury. Ogród przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej posiada ponad 1.600 gatunków drzew i krzewów oraz ponad 3.300 roślin zielonych i 1.600 gatunków roślin szklarnianych. Wszystko to na ponad 21 hektarach w dzielnicy Sławinek w dolinie rzeki Czechówki.

szczegóły »
Muzeum Wsi Lubelskiej

Lubelszczyzna i okolice w pigułce! Tak można w skrócie napisać o Skansenie Ziemi Lubelskiej, ponieważ obejmuje on obiekty z: Wyżyny Lubelskiej, Roztocza, Polesia Lubelskiego, Podlasia, Mazowsza i Kotliny Sandomierskiej. Obok stałych ekspozycji, organizowane są wystawy czasowe. Muzeum otrzymało wiele nagród Ministerstwa Kultury za "Muzealne wydarzenie roku".

szczegóły »
Bazylika Ojców Dominikanów

Bazylika Ojców Dominikanów znana jest głównie z relikwii, która przez wieki znajdowała się w Lublinie. Drzewo Krzyża Świętego ściągało wielu znanych Polaków do tego miejsca. Byli tutaj między innymi: Jan Kazimierz, Jan III Sobieski czy Karol Wojtyła.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss