Zamek Krzyżtopór

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Zamek został wzniesiony z początkiem XVII wieku. Co ciekawe, wybudowany został w typie „palazzo infortezza” na planie pięcioboku, a więc obiektu, który łączy cechy rezydencji z cechami obronnymi. Z faktem tym wiąże się nazwisko Wawrzyńca Senesa, architekta i budowniczego pochodzącego z Sent w Alpach Gryzońskich (Szwajcaria). Budowlę otaczają wały ziemne z pięcioma bastionami i suchą fosą, natomiast łączna powierzchnia murów wynosi 3.730 m2. Historia zamku nie jest do tej pory poznana, co jest powodem powstawania coraz to nowszych legend na jego temat. Jedna z nich mówi, że Krzyżtopór był pełen przepychu, strop sali jadalnej stanowiło ogromne akwarium z egzotycznymi rybami, a w stajniach były marmurowe żłoby i zwierciadła. Inna opowiada o zastosowaniu na zamku symboliki liczb nawiązujących do kalendarza, a mianowicie: cztery wieże odpowiadały porom roku, 12 dużych sal – liczbie miesięcy, 52 pokoje liczbie tygodni w roku i 365 okien – liczbie dni. Jednym z pierwszych właścicieli był Krzysztof Ossoliński, który wydał olbrzymią kwotę na wybudowanie kamieniołomów, cegielni, warsztatu rzeźbiarskiego, kamieniarskiego i stolarskiego, a także unowocześnienie wyposażenia zamku – system grzewczy, wentylacyjny oraz odprowadzenie wodociągowe.
 Dalsze losy zamku są związane z potopem szwedzkim, co niestety przyniosło same negatywne skutki – zniszczenia – na renowacje których późniejsi właściciele nie mieli funduszy. Od XIX wieku właściciele zamku mieszkali w dworze w pobliskiej Plancie, zamek natomiast pełnił funkcję "malowniczej ruiny", której powierzchnia wynosi 1,3 ha.
Interesującym jest fakt, że Krzyżtopór ma swojego ducha – ukazującego się w księżycowe noce czarnego rycerza w husarskiej zbroi, którym podobno jest Krzysztof Baldwin Ossoliński. Ponadto w ruinach ukazuje się ponoć Biała Dama…
Warto podkreślić, że w sezonie w soboty i niedziele na dziedzińcu często odbywają się imprezy z udziałem chorągwi rycerskiej, z prezentacją dawnej muzyki, tańców z licznymi zabawami i konkursami dla członków całej rodziny.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Kielce (70 km; ok. 1:10h)
Tarnobrzeg (45 km; ok. 0:45h)

Miejscowość: Ujazd
Strona: www.krzyztopor.info.pl
Tel: + 48 15 860 11 33
E-mail: zamek@krzyztopor.org.pl

Godziny otwarcia:
8:00 – do zmroku

Bilety:
Normalny: 6 zł
Ulgowy: 4 zł

Galeria
Filmy
Powiązane atrakcje
Wydarzenia

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl


Zamek Krzyżtop...
Rezerwat skalny Ślichowice

Rezerwat przyrody nieożywionej na górze Ślichowica to dawny kamieniołom, gdzie występują najstarsze osady geologiczne. Ostroga skalna w centralnej części kamieniołomu, w której widoczny jest piękny fałd, to rejon ściśle chroniony i wydobywanie tu skamieniałości jest zabronione. Można tam zobaczyć występujący kalcyt, drobne krystaliczne skupiska pirytu i galenu.

szczegóły »
Wąwóz Królowej Jadwigi

Położony w południowo-zachodniej części miasta lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi ma swój początek w pobliżu kościoła św. Pawła na Wzgórzu Świętopawelskim. Najładniejszy i najciekawszy wąwóz na terenie miasta, powstały na skutek erozji wodnej ściąga szczególnie w  ciepłe dni wielu spacerowiczów.

szczegóły »
Muzeum, rynek, podziemna trasa w Sandomierzu

Najważniejsze zabytki XIII-wiecznego Sandomierza to m.in. kompleks klasztorny z kaplicą św. Michała, brama Opatowska oraz uroczy rynek i ratusz, w którym mieści się dziś Muzeum Okręgowe. Można tam miło spędzić czas, zarówno zwiedzając, jak i spacerując po rynku.

szczegóły »
Skałki „Piekło nad Niekłaniem”

6-hektarowy rezerwat przyrody nieożywionej znajduje się na terenie Nadleśnictwa Stąporków i stanowi idealne miejsce na zorganizowanie wycieczki pieszej, rowerowej, czy też samochodowej. Główną atrakcją rezerwatu są skały piaskowcowe powstałe wskutek erozji wietrznej, których wysokości dochodzą nawet do 8 m.

szczegóły »
Ruiny wielkich pieców

Budowę huty rozpoczęto tutaj w XVI wieku. Projekt największej huty do wytopu surówki wykonali Włosi – Jan Caccio z bratem Wawrzyńcem. Zamierzano postawić tam 5 wielkich pieców o wysokości 18 m, odlewnie, hale oraz magazyny niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zakładu.

szczegóły »
Rezerwat i Park Archeologiczno-Przyrodniczy

Najstarsza i jedna z największych w Europie neolityczna kopalnia krzemienia została odkryta w 1922 roku przez Jana Samsonowicza. Warto podkreślić, że trasa turystyczna o długości ok. 480 m prowadzi 12 m pod ziemią. Łączna powierzchnia rezerwatu wynosi około 373 ha, znajduje się tam także specjalnie zaaranżowana na wzór neolityczny wioska.

szczegóły »
NAJstarsze ślady czworonożnych zwierząt na Ziemi

Ślady najstarszych czworonożnych zwierząt na świecie - terapodów odkryli w kamieniołomie Zachełmie pod Kielcami naukowcy z Polskiego Instytutu Geologicznego. Niesamowitym jest fakt, że ślady te pochodzą sprzed 395 mln lat, ich szerokość wynosi nawet 26 cm.

szczegóły »
Mikrokosmos - Park Edukacyjno-Rozrywkowy

Mikrokosmos Park Edukacyjno-Rozrywkowy jest miejscem o powierzchni niemal 10 000m2, na której można spotkać niezwykle realistyczne rzeźby owadów, wykonane z dużą dbałością o ich budowę morfologiczną. W Parku znajduje się kilkadziesiąt owadów, znacznie większych od dorosłego człowieka – owady wykonane są w wielokrotnym powiększeniu

 

szczegóły »
2010-05-29 - 2010-05-30 XIV Międzynarodowy Turniej Rycerski o Szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego

Potężne ruiny znajdują się w miejscowości Ujazd. Warownię Krzyżtopór, którą stanowiły zespoły: pałacowy i mieszkalno-gospodarczy z bastionowym systemem fortyfikacji, wybudowano z miejscowego ka...

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss