Zamek w Łańcucie

Kategorie: Ciekawie, Z dziećmi

Wnętrza zamku są zachwycające pod względem estetyki i bogactwa. Zachowały się XVII-wieczne sale: Wielka Sień, Sala pod Stropem i Sala pod Zodiakiem. Są też XVIII-wieczne pomieszczenia, które ozdobione są dziełami włoskiego malarza, Vincenzo Brenny (Apartament Brennowski, Pokój Pompejański, Apratrament Chiński). Jednymi z najbardziej reprezentacyjnych komnat są: klasyczna Sala Balowa i Wielka Jadalnia. Ciekawie prezentują się również: Biblioteka, Salon Narożny czy Jadalnia nad Bramą. W zamku do zobaczenia są imponujące kolekcje dzieł sztuki. Piękne obrazy, grafiki, meble, instrumenty muzyczne, srebra, porcelany, tkaniny – to wszystko w jednej rezydencji. Częścią posiadłości jest także neobarokowa Stajnia i modernistyczna z elementami klasycznymi Wozownia. Powstały one na przełomie XIX i XX wieku. Zaprojektował je francuski architekt Armand Bauque. Wokół nich znajduje się „przystajenny park”. W Stajni znajdują się pojazdy konne, podzielone na dwie kolekcje: historyczną (55 pojazdów) i muzealną (80 pojazdów). Urządzenie pomieszczenia zostało zamówione w Wiedniu. W Wozowni znajdziemy ciekawą kolekcję trofeów egzotycznych, które przywieziono z safari. Są też luksusowe pojazdy po rodzinie Potockich i uprzęże wyjazdowe, powstałe w Paryżu i Wiedniu. W zamku znajduje się również zbiór sztuki cerkiewnej, na który składa się ponad 1.000 ikon i około 300 starych druków cyrylickich. Niektóre ikony powstały w XV wieku. Jest to największa kolekcja ukraińskiej sztuki sakralnej w Polsce. Koniecznie trzeba też zobaczyć zabytkowy park. Czynione są starania, aby jak najbardziej wiernie odtwarzał układ kompozycyjny i skład roślinny z początku XX wieku. W Storczykarni znajduje się wiele gatunków storczyków, w tym storczyki naziemne, nadrzewne i rosnące na skałach. Obiekt składa się z części ekspozycyjnej, zaplecza podzielonego na trzy strefy klimatyczne i letniej kawiarni.

Orientacyjna odległość oraz czas dojazdu samochodem do atrakcji z:

Rzeszów (18 km; ok. 0:20h)
Sanok (82 km; ok. 1:30h)
Tarnobrzeg (89 km; ok. 1:45h)
Zamość (133 km; ok. 2:30h)

Miejscowość:  Łańcut, ul. Zamkowa 1
Strona: www.zamek-lancut.pl
Tel: + 48 17 225 20 08 w. 124
E-mail: wycieczki@zamek-lancut.pl

Godziny otwarcia:
luty – maj, październik - listopad:
kasy:
pn: 11:45 – 14:30
wt – sb: 8:45 – 15:00
nd: 8:45 – 16:00

czerwiec - wrzesień:
kasy:
pn: 11:45 – 14:30
wt – pt: 8:45 – 15:00
sb - nd: 9:45 – 17:00

grudzień – styczeń:
storczykarnia:
wt – nd: 10:00 – 16:00


Bilety:
zamek:
normalny:  18 zł (pn wstęp wolny)
ulgowy: 14 zł (pn wstęp wolny)

Galeria
Powiązane atrakcje

Zdjęcia mogą być objęte prawami autorskimi, a pochodzą z następujących źródeł:

www.wikipedia.pl

Carska Rewia w hotelu „ Imperium”

Rzeszowski hotel „Imperium” oprócz miejsc noclegowych ma w swojej ofercie coś specjalnego. Codziennie odbywają się tutaj rosyjskiej rewie ! W tym tanecznym show bierze udział kilkunastu profesjonalnych tancerzy, którzy pochodzą z Ukrainy, Białorusi i Rosji.

szczegóły »
Muzeum Dobranocek

W zbiorach muzeum znajdują się między innymi: zbiór zabawek, oryginalnych lalek z filmów, gier, plakatów, kartek i znaczków pocztowych, płyt winylowych, kaset VHS, kart telefonicznych. Bajki mają poświęcone sobie sale, i tak możemy powspominać "Bolka i Lolka," "Koziołka Matołka" czy "Krecika". Miejsce idealne dla wszystkich, którzy chcą powspominać swoje dzieciństwo, a także dla młodszego pokolenia, które chciałoby się dowiedzieć na czym wychowywali się ich rodzice.

szczegóły »
Rzeszowskie piwnice

Jedna z największych atrakcji Rzeszowa – podziemna trasa turystyczna, zwana „Rzeszowskie piwnice” to zajmująca prawie 650 metrów kwadratowych sieć komnat, korytarzy i piwnic. Znajduje się ona miejscami nawet dziesięć metrów pod płytą Rynku. Piwnice powstawały od XIV do XVIII wieku. Trasa ma 369 metrów długości. Jest to najstarsza zachowana część miasta.

szczegóły »
Zagroda garncarska

Idealne miejsce na rodzinny weekendowy wypad za miasto. Można tutaj aktywnie spędzić czas. Mało jest miejsc, w których można nauczyć się rzeźbić w glinie czy tworzyć naczynia na kole. A po pracy – ognisko bądź przejażdżka rowerem po trasie „Garncarski Szlak”.

szczegóły »
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie to z całą pewnością jeden z najpiękniejszych zamków nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Do zaoferowania ma on między innymi piękny, malowniczy park, wspaniałą Kaplica Zamkową oraz Winiarnię Książęcą. Zamek oferuje turystom możliwość noclegu.

szczegóły »
Zapisz jako pdf
Poleć znajomemu
Drukuj
Subskrybuj rss